Նոյեմբերի 27-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը, որը երրորդ ժամկետով է վերընտրվել նախագահի պաշտոնին, շնորհակալություն հայտնեց վստահության համար և հույս հայտնեց, որ 4-5 տարվա ընթացքում Ֆեդերացիան իր ղեկավարությամբ լավ կաշխատի և կնպաստի ֆուտբոլի զարգացմանը:
«Ուշադրության կենտրոնում կլինի պատենական ֆուտբոլի զարգացումը հատկապես Հայաստանի մարզերում: 2011 թվականին Շիրակում և Լոռիում կկառուցվեն ֆուտբոլային դպրոցներ` 6 ֆուտբոլային դաշտ Շիրակում և 4-ը Լոռիում: Վերջերս ես այցելեցի Կապան, և այնտեղ արդեն պատրաստ են երկու ֆուտբոլային դաշտեր, ևս երկուսը ծրագրվում է բացել գարնանը»,- ասաց Հայրապետյանը:
Հայաստանի 2011 թվականի խաղաշրջանի Բարձրագույն Լիգայի հանդիպումները կմեկնարկեն մարտի 1-ից: Այսպիսով, Հայրապետյանի խոսքով, ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստները, որոնք հանդես են գալիս երկրի առաջնությունում, կկարողանան պատրաստվել Ռուսաստանի հետ հանդիպմանը, որը տեղի կունենա մարտի 26-ին Եվրոպայի 2012 թվականի առաջնության խմբային փուլի շրջանակներում: «Մինչ այդ հավաքականն ուսումնամարզական հավաքներ կանցկացնի Կիպրոսում: Ծրագրվում է նաև 2-3 ընկերական հանդիպում անցկացնել»,- նշեց ՀՖՖ նախագահը:
Ռուբեն Հայրապետյանը խոսեց նաև մրցավարության ոլորտում առկա խնդիրների մասին: Նա դժգոհ է մրցավարների աշխատանքից, ուստիև որոշում է ընդունվել մի քանի մրցավարների աշխատանքից ազատելու մասին, այդ թվում` մրցավարների և տեսուչների բաժնի պետ Արարատ Չախինյանին: «Այդ պաշտոնում արդեն աշխատում է Կարեն Նալբանդյանը, որը Սլավիկ Ղազարյանի ու Գևորգ Ղազարյանի հետ միասին 10-ական երիտասարդ մրցավար կպատրաստի Հայաստանի Բարձրագույն Լիգայի խաղերը սպասարկելու համար: Մենք պայմանավորվածություններ ունենք Իսպանիայի և Իտալիայի Ազգային Ֆեդերացիաների հետ, որտեղ մեր մրցավարները նախապատրաստություն կանցնեն»,- ընդգծեց Ֆեդերացիայի նախագահը:
Հայրապետյանը բանակցություններ է վարում երկու մարզիչների հետ, որոնք կարող են գլխավորել Հայաստանի ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականը: ՀՖՖ նախագահն առայժմ չի հայտարարում թեկնածուների անունները:

На пресс-конференции президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян, который переизбран на третий срок, поблагодарил за доверие и выразил надежду, что в течении 4,5 лет федерация под его руководством будет работать хорошо и способствовать развитию футбола.
“В центре внимания будет развитие юношеского футбола, особенно в областях Армении. В 2011 году в Шираке и Лори будут построены футбольные школы: 6 полей в Шираке и 4 – в Лори. Недавно я был в Капане, и там уже готовы два футбольных поля, еще два планируется открыть весной”, – сказал Айрапетян.
Матчи Высшей Лиги Армении сезона 2011 года начнутся первого марта. Таким образом, по словам Айрапетяна, футболисты национальной сборной, которые выступают в первенстве страны, сумеют подготовиться к матчу против России, который пройдет 26 марта в рамках группового этапа чемпионата Европы 2012 года: “До этого сборная проведет учебно-тренировочные сборы на Кипре. Также планируется провести 2-3 товарищеских матча”.
Президент ФФА также сказал и о проблемах в сфере судейства. Айрапетян не доволен действиями судей, потому было принято решение уволить с работы нескольких арбитров, в том числе и начальника отдела судей и инспекторов Арарата Чахиняна. “На этом посту уже работает Карен Налбандян, который вместе со Славиком Казаряном и Геворком Казаряном будет готовить по 10 молодых арбитров для обслуживания игр Высшей Лиги Армении. У нас есть договоренность с Национальными федерациями Испании и Италии, в которых наши арбитры и пройдут подготовку”, – отметил глава ФФА.
Айрапетян ведет переговоры с двумя тренерами, которые могут возглавить молодежную сборную Армении по футболу. Имена кандидатов президент ФФА пока не огласил.