Բռնցքամարտ. Արթուր Աբրահամն ու նրա թիմն արդեն ժամանել են Հելսինկի, որտեղ նա նոյեմբերի 3-ին Super Six մրցաշարի երրորդ շրջանում Hartwall Areena-ում կմենամարտի բրիտանացի Կարլ Ֆրոչի հետ: Մենամարտի հաղթողը կստանա WBC գոտին:
Աբրահամը նշել է, որ Հելսինկիում շատ ցուրտ է, սակայն նրան դուր է գալիս այնտեղ: «Մենք նախապատրաստվել ենք ցուրտ եղանակին: Ես կկարողանամ հաղթել Ֆրոչին ու հասնել իմ նպատակին՝ ստանալով նաև WBC գոտին»,- ասել է Աբրահամը: Ֆրոչը նույնպես իր ուրախությունն է հայտնել, որ գտնվում է Հելսինկիում: «Յուրաքանչյուր մենամարտի ժամանակ ես ռինգ եմ դուրս գալիս հաղթելու համար: Ես ամեն ինչ կանեմ, որպեսզի վերցնեմ WBC գոտին, նույնիսկ եթե ստիպված լինեմ նրա ողերը ջարդել»,-ասել է Ֆրոչը:
Մենամարտը տեղի կունենա նոյեմբերի 27-ին Հելսինկիում Super Six մրցաշարի երրորդ փուլի շրջանակներում: Ուլի Վեգները` IBF վարկածով նախկին չեմպիոն Արթուր Աբրահամի մարզիչը, կարծում է, որ երկրորդ միջին քաշային կարգում WBC վարկածով չեմպիոն բրիտանացի Կարլ Ֆրոչի դեմ մենամարտը կդառնա երկու կամային բռնցքամարտիկների պայքար: Վեգները կարծում է, որը այս մենամարտում հաղթելու է նա, ով ավելի շատ է ցանկանում հաղթել. «Բրիտանացին դեռ չի գիտակցում, թե որքան ուժեղ է Աբրահամի հարվածը»:
Շախմատ. Գրոսմայստեր Զավեն Անդրիասյանը, որը նոյեմբերի 16-ին դարձավ ՌԴ Գավաթի գավաթակիր, PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ այդ հաղթանակը շատ կարևոր էր նրա համար: Շախմատիստի խոսքերով առաջին օրը ծանր էր իր համար, քանի որ Սանկտ Պետերբուրգից Բելգորոդ նա մեկնեց գրանցքով և պատրաստվելու ժամանակ չէր ունեցել: «Սակայն ինձ հետ էր նաև իմ հիմնական մրցակից Պավել Պոնկրատրովը, այնպես որ մենք հավասար պայմաններում էինք: Սակայն ես կարողացա հաղթել»,-ասել է գրոսմայստերը:
Անդրիասյանը նշել է, որ դժվար էին նաև վերջին պարտիաները Արտյոմ Տիմոֆեևի հետ: «Առաջին խաղն ավարտվեց ոչ ոքի: Իմ մրցակիցը լավ դիրք ուներ, սակայն արդեն երկրորդ խաղում ես մեծ առավելություն ստացա ու կարողացա հաղթել»: Մինչև տարեվերջ շախմատիստը կմասնակցի Եվրոպայի արագ և կայծակնային շախմատի առաջնություններին (դեկտեմբերի 18-19-ին) և Հոլանդիայի միջազգային մրցաշարին (դեկտեմբերի 20-30):
Հայաստանի շախմատի պատանեկան (մինչև 16 տարեկանների) հավաքականը նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 5-ը թուրքական Բուրդուր քաղաքում կմասնակցի Համաշխարհային շախմատային օլիմպիադային:
Հայաստանի հավաքականի կազմում ելույթ կունենան Կարեն Գրիգորյանը, Ռոբերտ Աղասարյանը, Հովհաննես Գաբուզյանը, Դավիթ Շահինյանն ու Տիգրան Պետրոսյանը, հավաքականը կգլխավորի Արսեն Եղիազարյանը:
Ձյուդո. Նոյեմբերի 22-ին Աբու Դաբիում (ԱՄԷ) մեկնարկում է ձյուդոյի Գրան պրին: Գրան պրին վարկանիշային է, և նրանում խաղարկվում են Լոնդոնի օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր: Մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 200 հազար դոլար և ավարտվելու է նոյեմբերի 24-ին:
Հայաստանն այս կարևոր մրցաշարում ներկայացնում են երեք ձյուդոիստներ. 2009-ի ԱԱ բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Դավթյանը (60 ք /կ), 2010-ի աշխարհի գավաթակիր Արմեն Նազարյանը (66 ք /կ) և Համբարձում Տոնոյանը (66 ք /կ):
Ըմբշամարտ. Նոյեմբերի 25-27-ին Ֆրանսիայում տեղի կունենա հունահռոմեական ըմբշամարտի միջազգային մրցաշար: Մրցաշարին կմասնակցի նաև Հայաստանի հավաքականը օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանի գլխավորությամբ: ՙ Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է գլխավոր մարզիչը, «հավաքականը ուսումնամարզական հավաք է անցկացրել և մեր մարզիկները լավ մարզաձևում են: Կմասնակցեն նաև երիտասարդ ըմբիշներ»,-ասել է Ջուլֆալակյանը:
Ֆրանսիա կմեկնեն Ալեքսան Միքայելյանը, Արտակ Հարությունյանը (60 կգ ք/կ), Հովհաննես Վարդանյան (66 կգ ք/կ), Վարշամ Բորանյանը (74 կգ ք/կ), Արթուր Ալեքսանյանն ու Արման Պապյանը (96 կգ ք/կ):
Թենիս. Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը ստացել է Konex de Platino մրցանակը վերջին 10 տարում Արգենտինայում թենիսի զարգացման համար: Konex հիմնադրամի մրցանակները հանձնվում են արգենտինացի մարզիկներին 20 տարբեր մարզաձևերում: Յուրաքանչյուր մարզաձևում ընտրվում է 5 հավակնորդ: Թենիսում Նալբանդյանից բացի, ներկայացվել էին Գիլյերմո Կորիան, Գաստոն Գաուդիոն, Խուան Մարտին դել Պոտրոն և Պաոլա Սուարեսը: Նրանք բոլորը ստացան Diploma al Mérito դիպլոմներ, իսկ հաղթող ճանաչվեց Նալբանդյանը:
«Շատ շնորհակալ եմ Konex հիմնադրամին այս պարգևի համար: Այս մրցանակը ես նվիրում եմ իմ ընտանիքին, որը սատարել է ինձ իմ ողջ կարիերայի ընթացքում»,-ասել է թենիսիստը:
Սամբո. Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան հրապարակել է 2010 թվականի մարզիկների, մարզիչների և մրցավարների լավագույն տասնյակները:
Լավագույն մարզիկներ են ճանաչվել աշխարհի չեմպիոն, Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի գավաթի փուլային մրցաշարի հաղթող Աշոտ Դանիելյանը (ք. Ստեփանակերտ), աշխարհի չեմպիոն, Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր Վաչիկ Վարդանյանը (ք.Եղվարդ) և Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության չեմպիոն, Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Տիգրան Կիրակոսյանը (ԲԿՄԱ):
Լավագույն մարզիչներ են ճանչվել ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Էռնեստ Միրզոյանը (ք. Ստեփանակերտ), ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Սամվել Ավդալյան (ք. Եղվարդ), ԽՍՀՄ և ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Գուրգեն Սևոյան (ք. Գյումրի):

Elen Grigoryan (up to 53kg) won silver, fixing 174kg in the snatch and clean & jerk.
Boxing: Arthur Abraham has arrived in Helsinki to continue the preparation for the November 27 Super Six World Boxing Classic showdown with Carl Froch.
“The first couple of days here have been nice. I’m in a good mood, a comfortable mood. This is a bit cold for me since my coach has had me training in 110 degree temperatures. It is good for the body. I’m well prepared for Saturday night,’’ Froch said during the final press conference.
In response to a question about the size difference and Froch’s comments that he was much bigger, Arthur said: “Inside the ring all that matters is to be mentally stable. It doesn’t matter (about being) bigger or stronger, just clever. The clever fighter always wins.’’
“It’s great to be here in Finland. I go into every fight to win. If that means throwing bombs and breaking ribs then, yeah, I’ll do everything I can to win my belt back. I come into the fight with self belief and confidence. I plan to come into the ring and win this belt back. I don’t think it should have ever been taken away in the first place. I predict I’m going to win by any means necessary on Saturday night,” Froch responded.
Chess: Armenian grandmaster Zaven Andriasyan, 2010 Final Cup of Russia gold winner said the victory in the tournament in question was crucial to him. As he told a PanARMENIAN.Net reporter, “before the Final Cup of Russia I participated in Chigorin Memorial, which was a qualifier to the tournament. Fortunately, my performance was a success.”
“Despite a hard fist day, preceded by long and tiresome train travel from St. Petersburg to Belgorod, which gave me no chance to prepare beforehand, I lucked out: my rival Pavel Pankratov had the same issue, allowing us to begin the game on equal terms. I managed to show myself in best light and score a win,” the young grandmaster said.
Before the end of 2010, Andriassian will participate in European Blitz and Rapid Chess Championships in Poland and Netherlands-hosted international tournament.
Armenia’s youth team will take part in the World Youth U16 Chess Olympiad due November 26-December 5, 2010, in Burdur, Turkey. The Armenian team will include Karen Grigoryan, Robert Aghasaryan, Hovhannes Gabuzyan, Davit Shahinyan and Tigran Petrosyan.
Armenian grandmaster Levon Aronian, who has recently won the World Blitz Championship, is currently in the Czech Republic as an honorary guest of Snowdrops versus Old Hands tournament. Aronian’s girlfriend, international master Arianne Caoili of Australia is participating, along with Humpy Koneru of India, Viktorija Cmilyte of Lithuania and Tereza Olsarova of the Czech Republic.
Judo: Judo Grand Prix Abu Dhabi gave its participants a chance to qualify for the London Olympic Games. The prize fund of the tournament is $200,000. According to tournament results, World Championship bronze winner Hovhannes Davtyan (60kg) scored 2 victories in 3 combats, gaining the 3rd place. Armen Nazaryan (66kg) also won 2 out of 3 matches, coming 5th in the tournament.
Tennis: David Nalbandian has been awarded the Konex de Platino by the Fundacion Konex, honoring his achievements and role in Argentine sports in the last decade. The foundation's awards are given to Argentine athletes, as well as public figures from a variety of other fields.
The jury, presided over by Gabriela Sabatini, selected five Argentine athletes with outstanding achievements in the last decade from 20 different sports (ranging from tennis and football to rugby, polo and sports for the disabled) to receive a so-called "Diploma al Merito". For tennis, the five selected players were: David, Guillermo Coria, Gaston Gaudio, Juan Martin Del Potro and Paola Suarez.
Sambo: The Sambo Federation of Armenia rated the 2010 results as 'excellent', with 6 gold, 4 silver and 12 bronze medals won by our sambo wrestlers at international tournaments.
Ashot Danielyan was named Armenia's best sambo wrestler, followed by Vachik Vardanyan and Tigran Kirakosyan.