Բռնցքամարտ. Արթուր Աբրահամն ու նրա թիմն արդեն ժամանել են Հելսինկի, որտեղ նա նոյեմբերի 3-ին Super Six մրցաշարի երրորդ շրջանում Hartwall Areena-ում կմենամարտի բրիտանացի Կարլ Ֆրոչի հետ: Մենամարտի հաղթողը կստանա WBC գոտին:
Աբրահամը նշել է, որ Հելսինկիում շատ ցուրտ է, սակայն նրան դուր է գալիս այնտեղ: «Մենք նախապատրաստվել ենք ցուրտ եղանակին: Ես կկարողանամ հաղթել Ֆրոչին ու հասնել իմ նպատակին՝ ստանալով նաև WBC գոտին»,- ասել է Աբրահամը: Ֆրոչը նույնպես իր ուրախությունն է հայտնել, որ գտնվում է Հելսինկիում: «Յուրաքանչյուր մենամարտի ժամանակ ես ռինգ եմ դուրս գալիս հաղթելու համար: Ես ամեն ինչ կանեմ, որպեսզի վերցնեմ WBC գոտին, նույնիսկ եթե ստիպված լինեմ նրա ողերը ջարդել»,-ասել է Ֆրոչը:
Մենամարտը տեղի կունենա նոյեմբերի 27-ին Հելսինկիում Super Six մրցաշարի երրորդ փուլի շրջանակներում: Ուլի Վեգները` IBF վարկածով նախկին չեմպիոն Արթուր Աբրահամի մարզիչը, կարծում է, որ երկրորդ միջին քաշային կարգում WBC վարկածով չեմպիոն բրիտանացի Կարլ Ֆրոչի դեմ մենամարտը կդառնա երկու կամային բռնցքամարտիկների պայքար: Վեգները կարծում է, որը այս մենամարտում հաղթելու է նա, ով ավելի շատ է ցանկանում հաղթել. «Բրիտանացին դեռ չի գիտակցում, թե որքան ուժեղ է Աբրահամի հարվածը»:
Շախմատ. Գրոսմայստեր Զավեն Անդրիասյանը, որը նոյեմբերի 16-ին դարձավ ՌԴ Գավաթի գավաթակիր, PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ այդ հաղթանակը շատ կարևոր էր նրա համար: Շախմատիստի խոսքերով առաջին օրը ծանր էր իր համար, քանի որ Սանկտ Պետերբուրգից Բելգորոդ նա մեկնեց գրանցքով և պատրաստվելու ժամանակ չէր ունեցել: «Սակայն ինձ հետ էր նաև իմ հիմնական մրցակից Պավել Պոնկրատրովը, այնպես որ մենք հավասար պայմաններում էինք: Սակայն ես կարողացա հաղթել»,-ասել է գրոսմայստերը:
Անդրիասյանը նշել է, որ դժվար էին նաև վերջին պարտիաները Արտյոմ Տիմոֆեևի հետ: «Առաջին խաղն ավարտվեց ոչ ոքի: Իմ մրցակիցը լավ դիրք ուներ, սակայն արդեն երկրորդ խաղում ես մեծ առավելություն ստացա ու կարողացա հաղթել»: Մինչև տարեվերջ շախմատիստը կմասնակցի Եվրոպայի արագ և կայծակնային շախմատի առաջնություններին (դեկտեմբերի 18-19-ին) և Հոլանդիայի միջազգային մրցաշարին (դեկտեմբերի 20-30):
Հայաստանի շախմատի պատանեկան (մինչև 16 տարեկանների) հավաքականը նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 5-ը թուրքական Բուրդուր քաղաքում կմասնակցի Համաշխարհային շախմատային օլիմպիադային:
Հայաստանի հավաքականի կազմում ելույթ կունենան Կարեն Գրիգորյանը, Ռոբերտ Աղասարյանը, Հովհաննես Գաբուզյանը, Դավիթ Շահինյանն ու Տիգրան Պետրոսյանը, հավաքականը կգլխավորի Արսեն Եղիազարյանը:
Ձյուդո. Նոյեմբերի 22-ին Աբու Դաբիում (ԱՄԷ) մեկնարկում է ձյուդոյի Գրան պրին: Գրան պրին վարկանիշային է, և նրանում խաղարկվում են Լոնդոնի օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր: Մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 200 հազար դոլար և ավարտվելու է նոյեմբերի 24-ին:
Հայաստանն այս կարևոր մրցաշարում ներկայացնում են երեք ձյուդոիստներ. 2009-ի ԱԱ բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Դավթյանը (60 ք /կ), 2010-ի աշխարհի գավաթակիր Արմեն Նազարյանը (66 ք /կ) և Համբարձում Տոնոյանը (66 ք /կ):
Ըմբշամարտ. Նոյեմբերի 25-27-ին Ֆրանսիայում տեղի կունենա հունահռոմեական ըմբշամարտի միջազգային մրցաշար: Մրցաշարին կմասնակցի նաև Հայաստանի հավաքականը օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանի գլխավորությամբ: ՙ Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է գլխավոր մարզիչը, «հավաքականը ուսումնամարզական հավաք է անցկացրել և մեր մարզիկները լավ մարզաձևում են: Կմասնակցեն նաև երիտասարդ ըմբիշներ»,-ասել է Ջուլֆալակյանը:
Ֆրանսիա կմեկնեն Ալեքսան Միքայելյանը, Արտակ Հարությունյանը (60 կգ ք/կ), Հովհաննես Վարդանյան (66 կգ ք/կ), Վարշամ Բորանյանը (74 կգ ք/կ), Արթուր Ալեքսանյանն ու Արման Պապյանը (96 կգ ք/կ):
Թենիս. Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը ստացել է Konex de Platino մրցանակը վերջին 10 տարում Արգենտինայում թենիսի զարգացման համար: Konex հիմնադրամի մրցանակները հանձնվում են արգենտինացի մարզիկներին 20 տարբեր մարզաձևերում: Յուրաքանչյուր մարզաձևում ընտրվում է 5 հավակնորդ: Թենիսում Նալբանդյանից բացի, ներկայացվել էին Գիլյերմո Կորիան, Գաստոն Գաուդիոն, Խուան Մարտին դել Պոտրոն և Պաոլա Սուարեսը: Նրանք բոլորը ստացան Diploma al Mérito դիպլոմներ, իսկ հաղթող ճանաչվեց Նալբանդյանը:
«Շատ շնորհակալ եմ Konex հիմնադրամին այս պարգևի համար: Այս մրցանակը ես նվիրում եմ իմ ընտանիքին, որը սատարել է ինձ իմ ողջ կարիերայի ընթացքում»,-ասել է թենիսիստը:
Սամբո. Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան հրապարակել է 2010 թվականի մարզիկների, մարզիչների և մրցավարների լավագույն տասնյակները:
Լավագույն մարզիկներ են ճանաչվել աշխարհի չեմպիոն, Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի գավաթի փուլային մրցաշարի հաղթող Աշոտ Դանիելյանը (ք. Ստեփանակերտ), աշխարհի չեմպիոն, Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր Վաչիկ Վարդանյանը (ք.Եղվարդ) և Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության չեմպիոն, Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Տիգրան Կիրակոսյանը (ԲԿՄԱ):
Լավագույն մարզիչներ են ճանչվել ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Էռնեստ Միրզոյանը (ք. Ստեփանակերտ), ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Սամվել Ավդալյան (ք. Եղվարդ), ԽՍՀՄ և ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Գուրգեն Սևոյան (ք. Գյումրի):

27 Ноябрь 2010 - 19:33 AMT
Бокс: В Хельсинки состоялась заключительная пресс-конференция бывших чемпионов мира Артура Абрахама и Карла Фроча. Во время конференции британец был очень тих, а Абрахам был в хорошем настроении. Армянский боксер отметил, что два дня проведенные в Хельсинки были хорошими. “Я в хорошем настроении, здесь немного холодно и это хорошо для тела. Я хорошо подготовился к субботнему поединку”,- сказал Абрахам. Фроч тоже выразил свою радость, что он находится в Хельсинки: “В каждом поединке я выхожу на ринг, чтобы победить. Я сделаю все, чтобы взять пояс WBC, даже если потребуется переломать ребра”,- отметил Фроч. Поединок состоится 27 ноября в Хельсинки в рамках третьего круга турнира “Super Six”.
А наставник Абрахама Улли Вегнер считает, что этот поединок станет битвой двух волевых боксеров. “Мы обязаны выиграть бой в Хельсинки, ведь в случае победы над Фрочем Артур может добиться очень значимого успеха в своей карьере и стать чемпионом мира в двух разных весовых категориях, – сказал Вегнер,- Для нашей команды грядущие недели очень важны. Фроч – волевой боксер, но еще не осознает, насколько сильный у Абрахама удар”.
Шахматы: Гроссмейстер Завен Андриасян, который 16 ноября стал обладателем Кубка России, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что эта победа для него очень важна. “До Кубка России я принимал участие в Мемориале Чигорина, в котором разыгрывались путевки на Кубок. К счастью, я выступил удачно и смог себя показать и в этом турнире”, – сказал Андриасян.
Андриасян отметил, что финальные партии против Артема Тимофеева тоже были трудными: “Первый матч завершился вничью. Мой соперник имел хорошую позицию и играл двумя “ферзями”, которым я противостоял лишь одним “конем”. Но уже во второй игре у меня было большое преимущество, и я смог победить”.
До конца этого года Андриасян примет участие и в чемпионатах Европы по быстрым и блиц-шахматам в Польше (18-19 декабря), и в международном турнире в Голландии (20-30 декабря).
Юношеская сборная Армении по шахматам до 16 лет с 26 ноября по 5 декабря в турецком городе Бурдур примет участие во всемирной шахматной Олипиаде.
В составе сборной Армении выступят Карен Григорян, Роберт Агасарян, Оганес Габузян, Давид Шагинян и Тигран Петросян, сборную возглавит Арсен Егиазарян.
Дзюдо: В Абу-Даби (ОАЭ) прошел Гран При, который был рейтинговым, и в нем разыгрались путевки на лондонские Олимпийские игры. Бронзовый призер чемпионата мира Оганнес Давтян в весовой категории до 60 кг провел 3 поединка и в двух одержал победы над Габитом Элимбетом (Узбекистан) и Йореном Муреном (Голландия). Единственное поражение Давтян потерпел от россиянина Беслана Мудранова и занял 3 место. Армен Назарян (в/к 66) тоже провел 3 поединка и занял 5 место. Назарян уступил лишь Мусе Мугушкову (Россия), победил Вильяма Алекса да Сильву (Бразилия) и Павла Загродника (Польша)
Борьба: С 25 по 27 ноября во Франции пройдет международный турнир по греко-римской борьбе. В нем примет участие и сборная Армении во главе с Олимпийским чемпионом Левоном Джулфалакяном.
Как в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал главный тренер, сборная отправится во Францию ночью 23 ноября. “Мы провели хорошие учебно-тренировочные сборы и, думаю, наши борцы находятся в нормальной физической форме. На турнире выступят молодые борцы ”, – сказал Джулфалакян.
Во Франции на ковер выйдут Алексан Микаелян, Артак Арутюнян (в/к 60), Оганнес Вартанян (в/к 66), Варшам Боранян (в/к 74), Артур Алексанян и Арман Папян (в/к 96).
Это последний турнир для армянских греко-римских борцов, 12-26 декабря пройдет последний совместный сбор.
Теннис: Аргентинский теннисист Давид Налбандян получил награду “Konex de Platino” за развитие тенниса в стране на протяжении последних 10 лет. Премии фонда Konex вручаются аргентинским спортсменам в 20 различных видах спорта. В каждом виде спорта были отобраны по пять претендентов. В теннисе помимо
Налбандяна были номинированы Гильермо Кория, Гастон Гаудио, Хуан Мартин Дель Потро и Паола Суарес. Все они получили диплом “Diploma al Mérito”, а победителем стал Налбандян.
“Огромное спасибо фонду Konex за эту награду. Я посвящаю ее своей семье, которая поддерживала меня на протяжении всей моей карьеры”,- сказал теннисист.
Самбо: Федерация самбо Армении подвела итоги 2010 года, и оценила год на «отлично». В этом году армянские самбисты на чемпионатах мира и Европы завоевали 6 золотых, 4 серебряных и 12 бронзовых медалей. Члены Федерации также определили лучших спортсменов, тренеров и арбитров года.
Лучшим спортсменом стал чемпион мира и Европы, победитель Кубка мира Ашот Даниелян, второе место занял чемпион мира и серебряный призер Европы Вачик Варданян, а третье место – победитель молодежного чемпионата мира и бронзовый медалист чемпионата Европы Тигран Киракосян.