Դեկտեմբերի 1-ին Երևանում մեկնարկեց «Կին» կինոփառատոնը: Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` փառատոնի տնօրեն Մարիամ Օհանյանն ասաց, որ այս փառատոնի գլխավոր առանձնահատկությունն այն է, որ սա կին ռեժիսորների կինոփառատոն է: «Տղամարդ ռեժիսորների ֆիլմերն ընդգրկված են միայն հյուրերի ծրագրում»,- նշեց նա: «Փառատոնին մասնակցելու ավելի քան հարյուր հայտ էր ներկայացվել: 100-ից 40-ն ընդգրկվեցին մրցութային ծրագրում»,- ասաց փառատոնի տնօրենը:
Մարիամ Օհանյանն ավելացրեց, որ «Կին» փառատոնի նպատակը հասարակության մեջ կնոջ դերի և տեղի վերաիմաստավորումն է ֆիլմերի միջոցով, ինչպես նաև «ծանոթությունն այլ երկրների կին ռեժիսորների աշխատանքներին»:

1 Декабрь 2010 - 17:20 AMT
В Ереване 1 декабря стартовал кинофестиваль “Кин” (Женщина). Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, директор фестиваля Мариам Оганян ответила, что главным отличием этого фестиваля от других является то, что это кинофестиваль режиссеров-женщин. “Фильмы режиссеров-мужчин включены только в программу гостей”, – отметила она. По ее словам, для участия в фестивале было подано более ста заявок. “40 фильмов из ста включены в конкурсную программу”, – сказала директор фестиваля.
Она добавила, что целью фестиваля “Кин” является переосмысление роли и места женщины в обществе посредством фильмов, а также “ознакомление с работами режиссеров-женщин из других стран”.