«Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի շենքը չի համապատասխանում իր նշանակությանը: Շենքում 4 հաստատություն է գործում` Ազգային պատկերասրահը, Պատմության թանգարանը, Արևելյան արվեստի թանգարանն ու Համերգասրահը: Մինչդեռ Ազգային պատկերասրահին առանձին շենք է պահանջվում»,- դեկտեմբերի 2-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը: Նրա խոսքով, պատկերասրահի հիմնական խնդիրներից մեկը սրահների պակասն է:
«Մենք սրահներ ունենք ժամանակավոր ցուցահանդեսների համար և ունենք հիմնական սրահներ: Նշված խնդրի հետ կապված ստիպված ենք լինում հիմնական սրահներն օգտագործել ժամանակավոր ցուցահանդեսների համար, ինչպես, օրինակ, Վարդգես Սուրենյանցի ցուցահանդեսի դեպքում, որը ցուցադրվում է յոթ սրահներում»,- նշեց Միրզոյանը:
Նա ավելացրեց նաև, որ բացի տարածքի պակասից պատկերասրահին պահանջվում է նաև ժամանակակից ամբողջական օդափոխման համակարգ: «Առանձին սրահներ ունեն նման սարքավորումներ, սակայն պահանջվում է ամբողջական համակարգ, որը կայուն ջերմաստիճան և խոնավություն կապահովի»,- ասաց Միրզոյանը` ավելացնելով, որ «այս ուղղությամբ որոշակի նախագծեր կան»:

“Здание Национальной галереи Армении не соответствует своему предназначению. В нем имеются 4 учреждения: Национальная галерея, Исторический музей, Музей искусства Востока и Концертный зал. Для Национальной же галереи требуется уже отдельное здание”, – сказал 2 декабря на пресс-конференции в Ереване директор Национальной галереи Армении Фараон Мирзоян. По его словам, одна из основных проблем галереи – нехватка места и помещений.
“У нас есть залы для временных выставок и основные залы. В связи с указанной проблемой нам иногда приходится использовать основные залы для временных выставок, как, допустим, с выставкой Вардгеса Суренянца, которая демонстрируется в семи залах”, – отметил Мирзоян.
Он также добавил, что помимо нехватки места, галерее также требуется современная целостная вентиляционная система. “Отдельные залы оснащены такой системой, но требуется целостная система, которая обеспечивала бы стабильную температуру и влажность”, – сказал Мирзоян, отметив, что “на этот счет имеются определенные проекты”.