Հայաստանի կառավարությունը դեկտեմբերի 2-ին կայացած նիստում հավանություն է տվել Սևանա լճի ափին բարձրլեռնային մարզական կենտրոն հիմնադրելու հայեցակարգին և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին հանձնարարել է վեցամսյա ժամկետում ապահովել կենտրոնի հիմնադրման գործարար ծրագրի կազմման աշխատանքները` ՀՀ ազգային մրցունակության հիմնադրամի հետ կնքելով համապատասխան պայմանագիր։ Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Սևանա լճի ափին բարձր լեռնային մարզական կենտրոնի հիմնադրման ծրագրի ապահովման նպատակով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը 2010թ. 4-րդ եռամսյակում տրամադրվել է 19,25 մլն դրամ։
Հայեցակարգի հիմնական նպատակն է Սևանա լճի ափին հիմնել համաշխարհային մասշտաբով եզակի բարձրլեռնային մարզական համալիր, որը կհամալրվի գերժամանակակից մարզական գույքով և սարքավորումներով և կտրամադրի մարզական, առողջարարական և զբոսաշրջային բարձրակարգ ծառայություններ։ Այն կլինի ոչ միայն բարձրակարգ մարզումների աշխարհահռչակ վայր, այլև օլիմպիական մարզական բազա հայ մարզիկների համար։ Համալիրի հիմնումը մեծապես կնպաստի տեղական համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։

During the December 2 sitting, the Armenian government approved a concept for creation of a sport center at Lake Sevan.
The government instructed the RA Ministry of Economy to develop a business plan for the center creation within six months and to sign a relevant agreement with the National Competitiveness Foundation of Armenia.
In the fourth quarter of 2010, AMD 19.25mln was allocated to the RA Ministry of Economy for the program on the sport center establishment, the RA governmental press service reported.
The concept is basically aimed at establishing a unique high-altitude sports complex at Lake Sevan, which will be supplied with modern sport goods and gym equipment to provide high-quality sport, health and tourist services.
The complex will become not only a world-known place for trainings, but also will serve as an Olympic sports base for Armenian sportsmen.