Հայաստանի կառավարությունը դեկտեմբերի 2-ին կայացած նիստում հավանություն է տվել Սևանա լճի ափին բարձրլեռնային մարզական կենտրոն հիմնադրելու հայեցակարգին և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին հանձնարարել է վեցամսյա ժամկետում ապահովել կենտրոնի հիմնադրման գործարար ծրագրի կազմման աշխատանքները` ՀՀ ազգային մրցունակության հիմնադրամի հետ կնքելով համապատասխան պայմանագիր։ Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Սևանա լճի ափին բարձր լեռնային մարզական կենտրոնի հիմնադրման ծրագրի ապահովման նպատակով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը 2010թ. 4-րդ եռամսյակում տրամադրվել է 19,25 մլն դրամ։
Հայեցակարգի հիմնական նպատակն է Սևանա լճի ափին հիմնել համաշխարհային մասշտաբով եզակի բարձրլեռնային մարզական համալիր, որը կհամալրվի գերժամանակակից մարզական գույքով և սարքավորումներով և կտրամադրի մարզական, առողջարարական և զբոսաշրջային բարձրակարգ ծառայություններ։ Այն կլինի ոչ միայն բարձրակարգ մարզումների աշխարհահռչակ վայր, այլև օլիմպիական մարզական բազա հայ մարզիկների համար։ Համալիրի հիմնումը մեծապես կնպաստի տեղական համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։

2 Декабрь 2010 - 15:45 AMT
На заседании 2 декабря правительство Армении одобрило концепцию создания высокогорного спортивного центра на берегу озера Севан и поручило Министерству экономики страны в течение 6 месяцев разработать бизнес-план создания центра, заключив соответствующий договор с Фондом национальной конкурентоспособности Армении. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
С целью обеспечения программы основания спортивного центра, Министерству экономики Армении в четвертом квартале текущего года было выделено 19,25 млн драмов.
Основной целью концепции является строительство на берегу озера Севан уникального в мировом масштабе высокогорного спортивного комплекса, который будет оснащен суперсовременным спортивным инвентарем и тренажерами и будет предоставлять спортивные, оздоровительные и туристические высококачественные услуги. Комплекс будет не только всемирно известным местом тренировок, но и будет служить олимпийской спортивной базой для армянских спортсменов. Основание спортивного комплекса будет способствовать социально-экономическому развитию местных общин путем создания рабочих мест.