Շախմատի կանանց Աշխարհի առաջնության բացման արարողության ժամանակ կայացավ վիճակահանություն, որի ժամանակ որոշվեց, թե որ ֆիգուրներով են խաղալու շախմատիստուհիները:
Առաջին տուրի առաջին հանդիպումների ժամանակ կենտ համարները կխաղան սպիտակ ֆիգուրներով, զույգ համարները` սևերով:
Այսպիսով, Լիլիթ Մկրտչյանը Կսիաովեն Ժանգի հետ(Չինաստան) կխաղա սպիտակներով, իսկ Էլինա Դանիելյանը Տատյանա Շադրինայի հետ (Ռուսաստան)` սևերով, հաղորդում է armchess.am-ը:
Առաջնությունը մեկնարկեց դեկտեմբերի 4-ին Թուրքիայի Անթաքիա քաղաքում, կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի 24-ը և կընթանա «նոկաուտ» համակարգով: Շախմատիստուհիները երկու պարտիա կանցկացնեն մեկ հակառակորդի հետ:

The opening ceremony of the Women's World Chess Championship in Antakya, Turkey, was followed by a drawing where the chess player winning the drawing of lots was given a chance to choose the colour.
As a result, Lilit Mkrtchyan will play with white pieces against Xiaowen Zhang, Elina Danielyan will play black pieces in a game against Shadrina Tatiana, armchess.am reported.
Women's World Chess Championship due December 4 through 24 in Antakya will be played on a knock-out system, envisaging two games per round, with the winners progressing to the next round.