«2010թ. առաջին ընկերական Բելառուսի հավաքականի հետ խաղից հետո ես որոշեցի, որ հավաքականում պետք է սերնդափոխություն կատարվի, քանի որ ֆուտբոլիստների մոտ ես ձգտում չէր տեսնում, իսկ եթե չկա ներքին հիմնավորում, անհնար է արդյունքի հասնել»,-դեկտեմբերի 6-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը:
Ըստ նրա, խաղաշրջանի սկզբում խնդիր էր դրված համալրել հավաքականի կազմը, սակայն համալրումը այժմ էլ շարունակվում է: «Ես հետևում եմ կիսապաշտպան Արազ Օզիբիլիսի խաղին, որը խաղում է հոլանդական «Այաքսի« կազմում: Սկզբում ես մտադիր էի հրավիրել նրան երիտասարդական հավաքական, սակայն, հավանաբար, նա կարող է խաղալ նաև ազգային հավաքականում»,-ասել է Մինասյանը:
Ըստ մարզչի, պաշտպաններ Աղվան Մկրտչյանի ու Լևոն Հայրապետյանի վնասվածքներից հետո, գտնվեց արժանի փոխարինող՝ հավաքական հրավիրվեց 20-ամյա Արտակ Եդիգարյանը, որն, ըստ Մինասյանի, բարձր մակարդակի խաղ ցույց տվեց:

“Еще после первого товарищеского матча 2010 года против сборной Белоруссии я решил, что в сборной должна произойти смена поколений, поскольку в игре футболистов я не чувствовал стимула, а если нет внутренней мотивации, невозможно достичь результатов”, – сказал 6 декабря во время встречи с журналистами главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян.
По его словам в начале сезона перед ним была задача укомплектовать состав сборной, но селекционные работы продолжаются и сейчас. ''Я слежу за игрой полузащитника Араза Озибилиса, который играет в составе голландского ''Аякса''. В начале думали его пригласить в молодежную сборную Армении, но возможно, что он сможет сыграть и в национальной сборной'', – отметил Минасян.
По словам тренера после травм защитников Агвана Мкртчяна и Левона Айрапетяна, они смогли найти достойную замену и в сборную пригласили 20-летнего Артака Едигаряна, который, по мнению Минасяна, сыграл на высшем уровне.