Շախմատի Հայաստանի պատանեկան հավաքականը, որը վերջերս դարձել է Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայի չեմպիոն, դեկտեմբերի 6-ին վերադարձել է հայրենիք:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում նրանց դիմավորել են բազմաթիվ երկրպագուներ, շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանը, ինչպես նաև անվանի գրոսմայստերներ:
Հավաքականի անդամ Տիգրան Պետրոսյանը կարծում է, որ մեծ պատիվ է օլիմպիադայի չեմպիոն դառնալը: Նրա խոսքերով, վերջին տուրերում զգացվել է հուզմունք, բայց նրանք կարողացել են հաղթահարել այն:
Իսկ Կարեն Գրիգորյանը, որն առաջին խաղատախտակում նվաճել է ոսկե մեդալ, ասել է. «Հնդկաստանի և Ռուսաստանի հավաքականների հանդեպ տարած հաղթանակից հետո մենք սկսեցինք հավատալ մեր ուժերին և կարողացանք հաղթել»:

Armenia’s youth team, which recently won the World Youth U16 Chess Olympiad, returned to Armenia on December 6.
Numerous fans, Vice President of Armenia’s Chess Federation Smbat Lputyan, as well as famous grandmasters met the young chess players at Zvartnots airport.
Chief Coach of the Armenian youth team Arsen Yeghiazaryan said they did not expect such a result. “From the very beginning of the Olympiad, our chess players were stable and remained undefeated for 9 consecutive rounds. Besides, three of them won individual gold,” said Yeghiazaryan.
Member of the team Tigran Petrosian said it is a great honor for him to win the Olympiad.
Karen Grigoryan, who won also individual gold, said: “After our victory over India and Russia we believed in our strength and managed to win.”