2011 թվականին լրանում է համազգային կարևորություն ունեցող հոբելյան` մայրաքաղաք Անիի 1050-ամյակը: ՀՀ սփյուռքի նախարարի խորհրդական Արտակ Մովսիսյանը դեկտեմբերի 6-ին նախարարությունում կայացած ատյանի նիստի շրջանակներում ներկայացրեց Անի մայրաքաղաքի 1050-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախագծերը, որոնք կիրականացնի ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, հաղորդել են PanARMENIAN.Net գործակալությանը:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն Անին համեմատեց հրեական Երուսաղեմի հետ` ընդգծելով հայոց հինավուրց այս քաղաքի` իբրև համայն հայության քաղաքամայր լինելու հանգամանքը: Նախարարը նաև տեղեկացրեց Երևանի քաղաքապետի հետ ունեցած իր նախնական պայմանավորվածության մասին, ըստ որի Երևանում կանցկացվեն մի շարք մեծամասշտաբ միջոցառումներ, իսկ քաղաքի թաղամասերից մեկը կամ մի հատված գուցե անվանակոչվի Անիի անունով:
Արտակ Մովսիսյանն իր հերթին տեղեկացրեց, որ 2011-ին կթողարկվեն Անիին նվիրված օրացույց, փաստագրական և ուսումնական ֆիլմեր, ինչպես նաև կկազմակերպվեն հայագիտական գիտաժողովներ, հեռուստատեսային գիտահանրամատչելի ծրագրեր և այլն:
Որպես հոբելյանական միջոցառուների բարձրակետ` տարեվերջին Երևանի Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա մեծ հանդիսություն` համերգային և թատերական ներկայացումներով:
Պատմագիտական գրականությունից հայտնի է, որ Աշոտ Գ Բագրատունին Անին մայրաքաղաք հռչակեց 961 թվականին` Կարսից այնտեղ փոխադրելով թագավորության գահը: Անին նաև համաշխարհային քաղաքակրթական ժառանգության կարևոր հուշարձաններից է:

В 2011 году армянский народ будет отмечать юбилей всенародного значения – 1050-летие древней армянской столицы Ани. Советник министра диаспоры РА Артак Мовсисян 6 декабря в рамках заседания коллегии министерства представил программу мероприятий, посвященных 1050-летию Ани, которые проведет Министерство диаспоры РА, сообщили агентству PanARMENIAN.Net.
Министр диаспоры Грануш Акопян проинформировала о предварительной договоренности с мэром столицы Армении, согласно которой в Ереване планируется провести ряд широкомасштабных мероприятий, а один из районов города или его часть, возможно, назовут в честь города Ани.
В свою очередь Артак Мовсисян сообщил, что в 2011 году будут изданы календари, посвященные Ани, будут сняты документальные фильмы, а также будут проведены различные научные конференции и т.д.
В качестве кульминации юбилейных мероприятий в конце года на площади Республики в Ереване состоится большое празднество с концертом и театрализованными представлениями.
Из исторической литературы известно, что Ашот Багратуни объявил Ани столицей Армении в 961 году, переведя королевский трон из Карса в Ани. Город также является одним из важнейших памятников международного культурного наследия.