«Այսօր մենք բազմաթիվ հոյակապ մենակատարներ, երգիչներ, բալետի պարող և պարուհիներ ենք կորցնում սոցիալական անապահովության պատճառով: Իսկ որոշ արտիստներ ստիպված են լինում միանգամից մի քանի տեղ աշխատել, ինչը բացասաբար է անդրադառնում նրանց աշխատանքի վրա»,- դեկտեմբերի 9-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Ալ.Սպենդիարյանի անվ. Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:
Նրա խոսքով` Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում պայմանները շատ ավելի լավն են, քան այլ թատրոններում: «Ես աշխատավարձերի որոշակի բարձրացման եմ հասել, իսկ այլ թատրոններում իրադրությունն ավելի վատ է»,- նկատեց Հովհաննիսյանը` ավելացնելով. «Մեր բարիտոններից մեկը` Գևորգ Հակոբյանը, առանց չափազանցության համաշխարհային կարգի պրոֆեսիոնալ է, աշխարհի լավագույն բարիտոններից մեկը: Այժմ նա աշխատում է Իտալիայում և շատ հնարավոր է, որ այնտեղ էլ մնա, չնայած, որ հայրենասեր է»:
Հովհաննիսյանը նշեց, որ ավելի բարենպաստ պայմանների դեպքում «ոչ մի պարող կամ երգիչ չի հեռանա իր երկրից»:
Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մենակատարների աշխատավարձը կազմում է 53-118 հազար դրամ, երգչախմբի երգիչներինը` 40-90 հազար, երաժիշտներինը` 56-85 հազար և բալետի պարողներինը` 48-114 հազար դրամ:

9 Декабрь 2010 - 10:54 AMT
“Очень много великолепных солистов, певцов, танцовщиков и балерин мы сегодня теряем по причине социальной необеспеченности. А некоторым приходится работать сразу в нескольких местах, что отрицательно сказывается на их работе”, – заявил 9 декабря на пресс-конференции в Ереване директор Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна Камо Ованисян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net. По его словам, условия в Театре оперы и балета намного лучше, чем в других местах. “Я добился некоторого повышения заработных плат, а в других театрах дело обстоит намного хуже”, – заметил Ованисян, добавив: “Один из наших баритонов – Геворк Акопян – без преувеличения, является профессионалом мирового класса, одним из лучших баритонов мира. Сейчас он работает в Италии и очень возможно, что там и останется, несмотря на то, что является патриотом своей страны”.
Он отметил, что при более благоприятных условиях, “ни один танцор или певец не оставит своей страны”. Заработная плата солистов Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна составляет 53-118 тысяч драмов, певцов хора – 40-90 тысяч, музыкантов – 56-85 тысяч и танцоров балета – 48-114 тысяч драмов.