Ստամբուլի ժամանակակից արվեստի թանգարանում բացվել է քաղաքի 19-րդ դարի վերջի և 20-րդ դարի սկզբի պատմական շենքերի լուսանկարների ցուցահանդեսը, որոնց հեղինակները հայ ճարտարապետներն են: Ցուցահանդեսն անցնում է «Ստամբուլը որպես եվրոպական մշակույթի կենտրոն» փառատոնի շրջանակներում և կազմակերպվել է Հրանտ Դինքի հիմնադրամի կողմից, այն կգործի մինչև 2011թ. հունվարի 2-ը:
Ինչպես գրում է թուրքական «Սաբահը», հայերը զգալի ներդրում ունեն Ստամբուլի ճարտարապետական կերպարի ստեղծման գործում:
Օսմանյան կայսրության արքունական ճարտարապետներն էին Բալյան ընտանիքի ներկայացուցիչները, որոնք կառուցել են հայտնի Թոփկապի, Բեյլերբեյ, Դոլմաբախչե, Բեշիկթաշ և Յիլդիզ պալատները: Բալյանները կառուցել են նաև տասնյակ մեջիթներ ու եկեղեցիներ և հասարակական շենքեր: Ծագումով հայ էր նաև հայտնի ճարտարապետ Սինանը, որը կառուցել է սուլթան Սելիմի եզակի մեջիթը:

9 Декабрь 2010 - 11:58 AMT
В музее современного искусства Стамбула открылась выставка фотографий 100 исторических зданий Стамбула конца 19-го начала 20-го веков, построенных армянскими архитекторами. Организованная международным фондом Гранта Динка выставка проходит в рамках фестиваля “Стамбул – столица европейской культуры” и продлится до 2 января 2011 года.
Как пишет турецкая газета Sabah, армяне внесли значительный вклад в создание архитектурного облика Стамбула.
Придворными архитекторами Османской империи были представители семьи Балянов, которые построили известные дворцы Топкапы, Бейлербей, Долмабахче, Бешикташ и Йылдыз. Помимо дворцов Баляны построили в Стамбуле десятки церквей, мечетей и общественных зданий. Также был армянином по происхождению знаменитый архитектор Синан, который построил уникальную мечеть султана Селима.