Հավանաբար, դեկտեմբերի 20-ին Երևանում օպերային արվեստի սիրահարները կկարողանան վայելել Ջուզեպպե Վերդիի «Աիդա» օպերան: Այդ մասին դեկտեմբերի 9-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը:
«Ինչպես «Սպարտակի» դեպքում, այս անգամ ևս մենք ռիսկի դիմեցինք: Վերդիի «Աիդան» օպերաների օպերան է և շատ թատրոններ հանձն չեն առնում բեմադրել այն»,-ասել է Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա, մինչ տարեվերջ «Աիդան», որի ռեժիսորն իտալացի Մարիո Կորրադին է, կցուցադրվի 3-4 անգամ:
«Աիդան» Կորրադիի չափազանց խիտ գրաֆիկի պատճառով փորձել են առավոտից մինչ երեկո, նույնիսկ օգոստոսին, երբ բոլորը հանգստանում են»,-ասել է Հովհաննիսյանը: Նա նշել է, որ «Աիդայի» դեկորացիաները շատ տպավորիչ կլինեն:
«Աիդայի» բեմականացման համար բյուջեից հատկացվել է 50 մլն դրամ:
Աիդայի պարտիան կկատարեն Մագդա Մկրտչյանը, Լիլիթ Սողոմոնյանը, Աննա Մնացականյանն ու Մարինե Դեինյանը: Ռադամեսի պարտիան պրեմիերայի ժամանակ կկատարի հայտնի երգիչ, Մյունխենի օպերային թատրոնի մենակատար, վրաց տենոր Գեորգի Օնիանին: Այնուհետև այդ պարտիան կկատարեն հայ մենակատարներ Ռուբեն Նուրիջանյանն ու Սարգիս Աղմալյանը:

В 20-х числах декабря в Ереване любители оперы смогут насладиться творением Джузеппе Верди – оперой “Аида”. Об этом 9 декабря на пресс-конференции в Ереване сообщил директор Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна Камо Ованисян.
“Как в случае постановки “Спартака”, так и в случае “Аиды” могу сказать, что мы рискнули и взяли на себя слишком многое. “Аида” Верди – это опера опер и многие театры не решаются ставить ее”, – сказал Ованисян.
По его словам, до конца года опера “Аида”, режиссером которой является итальянец Марио Корради, будет показана 3-4 раза.
“Аиду” ввиду очень плотного графика Марио Корради репетировали с утра до вечера, работали даже в августе, когда следует отдыхать”, – добавил Ованисян.
Он отметил, что декорации “Аиды” будут грандиозными.
Для постановки оперы “Аида” из государственного бюджета было выделено 50 млн драмов.
Партию Аиды будут исполнять Магда Мкртчян, Лилит Согомонян, Анна Мнацаканян и Марине Деинян.
Для исполнения партии Радамеса на премьеру приглашен известный оперный певец, солист Мюнхенского оперного театра, грузинский тенор Георгий Ониани. Далее петь эту партию будут армянские солисты Рубен Нуриджанян и Саркис Агмалян.