«Հայկական Հատուկ Օլիմպիադաներ» կազմակերպությունը դեկտեմբերի 3-5-ը կազմակերպեց հաշմանդամների միջազգային օրվան նվիրված մարզական խաղեր` թեթև աթլետիկա, բասկետբոլ և ֆուտբոլ մարզաձևերում: Վանաձորում դրանց մասնակցեց հատուկ, հանրակրթական և սպորտդպրոցներից ներկայացած 12-15 տարեկան 120 մարզիկ: Խաղերի անցկացմանն աջակցում էին ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության, ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը և Լոռու մարզպետարանը:
Սա ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հերթական աջակցությունն էր «Հայկական Հատուկ Օլիմպիադաներում» ներգրավված սահմանափակ մտավոր ունակություններով մարզիկներին: Այս օժանդակության շնորհիվ յոթ հոգուց բաղկացած հայկական պատվիրակությունն այս տարվա սեպտեմբերին մասնակցեց Վարշավայում կայացած «Հատուկ Օլիմպիադաների» Եվրոպական Ամառային Խաղերին: Հայ հատուկ օլիմպիական 19-ամյա Սուրեն Բալասանյանը, որը մրցեց 50 մ վազք և փափուկ գնդակի նետում ձևերում, արժանացավ մրցանակային 1-ին տեղին և պարգևատրվեց ոսկե մեդալով:

On December 3-5, 2010, on the occasion of the International Day of Persons with Disabilities, Special Olympics Armenia held sports competitions in athletics, basketball and football.
The event, which took place in Vanadzor, involved 120 athletes of ages 12-15 representing special, mainstream and sports schools.
The games were held with the support of the government of Armenia, namely, the Ministry of Sport and Youth Affairs, VivaCell-MTS and Lori regional authority.
This has been VivaCell-MTS’ regular support to the individuals with mental disabilities involved in Special Olympics Armenia. The Armenian delegation consisting of seven athletes attended the Special Olympics European Summer Games held in Warsaw, Poland, in September 2010. Armenian Special Olympics 19-year-old athlete Suren Balasanyan, who competed in 50 m run and softball throw, won the 1st place and a gold medal at the Games, reported the press office of VivaCell-MTS.