Հայաստանը Եվրատեսիլ 2011 երգի միջազգային մրցույթում ներկայացնելու է երգչուհի Էմմին: Այդ մասին դեկտեմբերի 11-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, ՀՀՀ գեղարվեստական խորհրդի նիստում որոշվել է այս տարի անցկացնել երգերի, այլ ոչ թե երգիչների ընտրություն: Ինչպես հիշեցրել է Արզումանյանը, նույն կերպ Եվրատեսիլը ներկայացրել են Անդրեն և Սիրուշոն: «Այսօրվանից գեղարվեստական խորհուրդը սկսելու է երգերի ընդունումը»,- ասել է Հարությունյանը: Ընտրված երգերը ներկայացվելու են ազգային ընտրության եզրափակչում, որի ժամանակ հեռուստադիտողներն ընտրելու են այն երգը, որով երգչուհին հանդես է գալու Եվրատեսիլում:
Հարությունյանի խոսքերով, Էմմին պատրաստ էր ներկայացնել երկիրը դեռ վաղուց: Եվրատեսիլ 2010-ին մասնակցելու համար հիմնական պայքարը ծավալվել էր Եվա Ռիվասի և Էմմի ու Միհրան զույգի միջև: SMS-հաղորդագրությունների քանակով և ժյուրիի ընտրությամբ ազգային ընտրության մրցույթում հաղթեց Եվա Ռիվասը, որի հետ չհամաձայնվեց Էմմի թիմը: Երգչուհին հայտարարեց, որ նեղացած է Ալեքսան Հարությունյանից: «Ես, հավանաբար, այդ ժամանակ շատ նեղացած էի ու կարող էի շփոթմունքի մեջ նման բան ասել: Ես չեմ հրաժարվում իմ բառերից: Սակայն եթե ես այստեղ եմ, նշանակում է` ամեն ինչ մոռացվել է»,- ասել է նա: Անդրադառնալով արտասահմանում իր աշխատանքին` Էմմին նշել է, որ վերադարձել է հայրենիք ոչ դատարկ ձեռքով: «Հունվարի 30-ին և 31-ին կայանալու է իմ մենահամերգը Երևանում, մոտ օրերս եթեր դուրս կգա իմ նոր տեսահոլովակը»,- ասել է երգչուհին:
«Եվրատեսիլ» 56-րդ երգի մրցույթը տեղի կունենա 2011-ի մայիսի 10-14-ը գերմանական Դյուսելդորֆում: Երկու կիսաեզրափակիչները կայանալու են 2011-ի մայիսի 10-ին և 12-ին, եզրափակիչը նախատեսված է մայիսի 14-ին: Այս տարի եզրափակչում մրցելու են 25 երկրներ, ընդ որում երկար ընդմիջումից հետո մրցույթին մասնակցելու են Իտալիան, Սան Մարինոն և Ավստրիան:

Chairman of the Council of the Armenian Public Television and Radio Company (APTRC) Alexan Harutyunyan said that singer Emmy will represent Armenia at Eurovsion Song Contest 2011.
The APTRC Art Council decided to choose a song this year, but not a singer for participation in the contest, what does not contradict the contest criteria, Harutyunyan told a press conference on December 11.
Harutyunyan reminded that another two singers Andre and Sirusho were selected for participation in the contest the same way.
“The Art Council will launch acceptance of songs starting from today, however, criteria for songs and deadlines will be presented later,” said Harutyunyan, adding that the selected songs will be presented in the finals of the national contest, during which TV audience will choose the song to be represented by the singer at Eurovision.
Alexan Harutyunyan said that Emmy has been ready to represent the country at the contest long ago.
During the national contest of 2010 Eurovision, Eva Rivas and duet of Emmy and Mihran basically rivaled for representing Armenia. Based on the contest results, Eva Rivas was announced the winner with Apricot Stone song. However, Emmy’s team has not agreed with the contest results.
Emmy stated at that time that she is offended by Alexander Harutyunyan, who promised her victory, and that she does not want to participate in Eurovision. “I must have been very offended and could say such things in turmoil. However, if I am here, everything is in the past. Besides, I like Germany more,” she said.
Referring to her activity abroad, Emmy said that she has returned to the Motherland not empty-handed. “I will give solo concerts in Yerevan on January 30 and 31, besides, my new video clip will be broadcast soon,” the singer said.
The Eurovision Song Contest 2011will be the 56th annual Eurovision Song Contest. It will take place in Dusseldorf, Germany, following Germany's win in the 2010 Contest with Lena Meyer-Landrut’s song “Satellite.” The contest will be held in Düsseldorf's Esprit Arena, which beat out three challenging venue locations across Germany in a bidding phase in late 2010. The dates set for the two semi-finals are 10 May and 12 May 2011, with the final planned for the evening of 14 May 2011. So far, forty-one countries have confirmed their participation in the contest. Returns include Austria which last participated in 2007, Italy which last participated in 1997, and San Marino which last participated in 2008.