«Մենք կարող ենք ասել, որ ընթացիկ տարին հաջող ենք ավարտում, քանի որ 2009թ, ի վեր նախատեսված ծրագրերը կյանքի կոչվեցին 2010-ին»,-ասել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ղեկավար Գևորգ Գևորգյանը՝ ամփոփելով տարին:
Ըստ նրա, 2010թ. իրականցվեցին մի շարք կինոնախագծեր, ուղղված հայ ազգային կինոյի պահպանմանն ու տարածմանը: «Ծրագրում, որը մենք իրականացրեցինք այս տարի այնպիսի նախագծեր էին, ինչպես ֆիլմերի համաֆինանսավորումը, կինոգործիչների հոբելյանների կազմակերպումը, ազգային ֆիլմերի ցուցադրությունը մրցութային ծրագրերում»,-ասել է նա: Անցնող տարվա գլխավոր նախագծերից էր «Կինոաշուն» փառատոնի անցկացումը:
2010թ. բյուջեն 295 մլն դրամ է: 2010թ. ամենաթանկարժեք ֆիլմերը Էդգար Բաղդասարյանի «Հայրենակիցն» էր: Ֆիլմի բյուջեն 300 հազար դրամ էր, որից 30 հազարը վճարել է կինոկենտրոնը: Իսկ Հարություն Խաչատրյանի «Անվերջ վերադարձի» բյուջեն 195 000 դրամ է: Ամենաթանկարժեք անիմացիոն ֆիլմը Դավիթ Սահակյանցի «Անահիտն» էր, որը կավարտվի 2012թ. Նրա բյուջեն 200 000 դրամ է, որից 100 000 վճարել է կինոկենտրոնը:

The director of National Cinema Center of Armenia, Gevorg Gevorgyan, is pleased with implementation of film projects in 2010.
During the December 16 news conference in Yerevan, he spoke of projects aimed at preservation and increase of Armenian national cinema awareness.
“2010 program included co-financing of film production, organization and celebration of outstanding art workers jubilees, screening of national films in the framework of international film festivals,” he observed.
Gevorgyan noted Kinoashun film festival among the key projects implemented in 2010, winning a wide public acclaim.
As Gevorgyan stated, 2010 film budget amounted to AMD 295 million, with Edgar Baghdasaryan’s Countryman and Harutyun Khachatryan’s Endless Return among the most costly projects (AMD 300 000 and 195 000 respectively). David Saakyants’ Anahit animated cartoon, to be completed in 2012, grossed AMD 200 000.