«Այս տարի Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը մասնակցել է Կաննի ու Մոսկվայի կինոշուկային, ընդ որում Կաննում արդեն երկրորդ անգամ: Արդյունքը եղավ պայմանավորվածությունը հնդկական «Փրկաշ Շարմա» կինոընկերության հետ՝ 3D անիմացիոն ֆիլմի համատեղ արտադրության մասին: Այդ մասին դեկտեմբերի 16-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը՝ ամփոփելով տարին: Ըստ նրա, որոշակի սյուժե ֆիլմը դեռևս չունի:
«Կինոշուկաներին մասնակցելու շնորհիվ կինոկենտրոնին հաջողվեց պայմանավորվածություն ձեռք բերել որոշ կինոընկերությունների հետ, որոնք համատեղ կֆինանսավորեն մի շարք ֆիլմեր և նախագծեր»,-ասել է Գևորգյանը՝ հավելելով. «Կինոշուկայում ամենակարևորը ոչ թե ֆիլմ վաճառելն է, այլ կապեր հաստատելը«:

16 Декабрь 2010 - 13:58 AMT
Вскоре на суд армянского зрителя может быть представлен анимационный 3D-фильм отечественного производства
“В этом году Национальный киноцентр Армении принял участие в кинобазарах в Каннах и в Москве, причем в Каннах уже во второй раз. Результатом этого явилась договоренность с индийской кинокомпанией “Прокаш Шарма” о создании совместного полнометражного анимационного фильма в формате 3D”, – сообщил 16 декабря на пресс-конференции в Ереване директор Национального киноцентра Армении Геворг Геворгян, обобщая итоги уходящего года. По его словам, определенного сюжета для фильма пока нет.
“Благодаря участиям в кинобазарах киноцентру удалось договориться с некоторыми международными кинокомпаниями, согласившимся на совместное финансирование ряда фильмов и фильмов-проектов”, – отметил Геворгян, добавив: “Самое важное на кинобазарах – это не продажа фильмов, а общение и налаживание контактов”.