Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը բանակցում է մի քանի հանրահայտ ռեժիսորների ու սցենարիստների հետ Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմի նկարահանման վերաբերյալ: «Մենք նամակներ ենք հղել համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռեժիսորներին, այդ թվում նաև Սթիվեն Սփիլբերգին, և այժմ պատասխանի ենք սպասում»,-դեկտեմբերի 16-ին լրագրողներին է ասել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը՝ ամփոփելով տարին:
Ըստ նրա, Ֆիլմի նկարահանումները նախատեսվում է ավարտել 2015թ.՝ այն նվիրվում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին: Գևորգյանը հավելել է, որ 2011թ. Ազգային կինոկենտրոնը մի շարք կարևոր նախագծեր է իրականացնելու, այդ թվում, թերթ կհրատարակվի, կանցկացվի ազգային կինոյի մրցանակների մրցանակաբաշխություն տարվա վերջում, կկազմակերպվեն Դմիտրի Քյոսայանցի, Էդմոնդ Քյոսայանի, Ռոման Բալայանի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություններ: «Նախատեսվում է նաև հրատարակել Դ.Քյոսայանին նվիրված գիրք»,-ասել է Գևորգյանը՝ հավելելով, որ «նախատեսվում է մեծ երաժշտական ծրագիր կազմակերպել տարեվերջին «Առնո Բաբաջանյանի երաժշտությունը կինոյում» խորագրով՝ նվիրված մեծ կոմպոզիտորի 90-ամյակին:

Director of the National Cinema Center of Armenia (NCC) Gevorg Gevorgyan said that the NCC negotiates with several famous filmmakers and script writers around the project for creation of a film about the Armenian Genocide.
“We sent letters to world-known filmmakers, including Steven Spielberg, now we are waiting for their replies,” Gevorgyan told a press conference in Yerevan, summarizing the results of 2010.
According to him, the film, which is planned to be finished until 2015, is dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire.
Gevorgyan also said that the NCC plans to implement a range of important projects in 2011, including a newspaper publication, organization of cinema awards ceremony, retrospective screening of films by outstanding filmmakers – Dmitri Kesayants, Edmond Keosayan and Roman Balayan, etc.
“Besides, a big concert program – Arno Babajanyan’s music in films – is also envisaged to be organized. It will be dedicated to the 90th birth anniversary of great Armenian composer Arno Babajanyan,” said Gevorgyan.