«2010-ին մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ մեկնարկեցին Ջուզեպպե Վերդիի «Աիդա»» օպերայի բեմադրման աշխատանքները: Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինիի աջակցությամբ մենք հրավիրել ենք իտալացի ռեժիսոր Մարիո Կորրադիին, որի բեմադրություններն ընդգրկված են աշխարհի լավագույն թատրոնների ծրագրերում»,- դեկտեմբերի 22-ին մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նա նշել է, որ այդ նախագծի իրականացումն անհնար կլիներ առանց «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» բջջային կապի օպերատորի, Հայաստանի Էլեկտրական ցանցերի, «Ռոսգոստրախ Հայաստան» ապահովագրական ընկերության, «Կոնվերսբանկի», ինչպես նաև Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինիի: «Երբ իմանում ես, թե ինչպիսի համաշխարհային բեմերում է եղել «Աիդան», և ինչպիսի մենակատաներ են մասնակցել, ապա սկսում ես գիտակցել այս նախագծի ողջ լրջությունը և պատասխանատվությունը»,- ասել է նախարարը:
Իտալացի ռեժիսոր Մարիո Կորրադիի խոսքերով, մշակույթի նախարարը շատ հետաքրքրված է եղել այս նախագծով: «Հասմիկ Պողոսյանը հաճախ ներկա է գտնվել փորձերին, իսկ հետո մոտեցել և հայտնել իր կարծիքը: Ես աշխատել եմ գրեթե բոլոր մայրցամաքներում, բայց նախարարի կողմից նման հետաքրքրվածություն առաջին անգամ եմ տեսնում»,- նշել է ռեժիսորը: Այս լայնածավալ նախաձեռնության պրոդյուսերն է «ԱրտԹիմ» պրոդյուսերական կենտրոնը: Բեմականացման մեջ ընգրկված են 300 դերասաններ, օգտագործվել է ավելի քան 400 զգեստ: Իտալական օպերային արվեստի գլուխգործոցը` «Աիդան», Հայաստանում առաջին անգամ բեմադրվել է 1941-ին և եղել օպերային թատրոնի ծրագրում 90-ական թթ. սկզբին: «Աիդա» օպերայի հեղինակը Ջուզեպպե Վերդին է, լիբրետոն գրել է Անտոնիո Գիսլանցոնին Օ. Ֆ. Մարիետտայի սցենարով: «Աիդա» օպերան առաջին անգամ բեմադրվել է դեկտեմբերի 1871-ի 24-ին Կահիրեում:

22 Декабрь 2010 - 12:17 AMT
“В 2010 году по инициативе Министерства культуры начались подготовительные работы по постановке оперы Джузеппе Верди “Аида”. При содействии посла Италии в Армении Бруно Скапини мы пригласили итальянского режиссера Марио Корради, чьи постановки (более чем 50) включены в программы лучших театров мира”, – сказала 22 декабря на пресс-конференции в Ереване министр культуры Армении Асмик Погосян.
Министр отметила, что осуществление данного проекта было бы невозможно без содействия мобильного оператора “VivaCell-MTC”, Электронных сетей Армении, страховой компании “РосГосСтрах-Армения”, “Конверсбанка”, а также итальянского посольства в Армении и посла Бруно Скапини. “Когда узнаешь, какие мировые сцены ставили “Аиду”, и какие солисты и актеры в ней участвовали, то начинаешь осознавать всю серьезность и ответственность за этот проект”, – подчеркнула министр.
По словам итальянского режиссера Марио Корради, министр культуры была очень заинтересована в этом проекте. “Асмик Погосян часто присутствовала на репетициях, а после подходила и выражала свое мнение и делала замечания. Мне довелось работать почти на всех континентах, но такую заинтересованность со стороны министра я вижу впервые”, – отметил режиссер.
Продюсирование этой масштабной инициативы осуществлял продюсерский центр “АртТим”. В постановке задействовано 300 актеров, использовано более 400 костюмов. Шедевр итальянского оперного искусства “Аида” впервые в Армении был поставлен в 1941 году и просуществовал в программе оперного театра до начала 90-х.