«2010-ին մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ մեկնարկեցին Ջուզեպպե Վերդիի «Աիդա»» օպերայի բեմադրման աշխատանքները: Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինիի աջակցությամբ մենք հրավիրել ենք իտալացի ռեժիսոր Մարիո Կորրադիին, որի բեմադրություններն ընդգրկված են աշխարհի լավագույն թատրոնների ծրագրերում»,- դեկտեմբերի 22-ին մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նա նշել է, որ այդ նախագծի իրականացումն անհնար կլիներ առանց «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» բջջային կապի օպերատորի, Հայաստանի Էլեկտրական ցանցերի, «Ռոսգոստրախ Հայաստան» ապահովագրական ընկերության, «Կոնվերսբանկի», ինչպես նաև Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինիի: «Երբ իմանում ես, թե ինչպիսի համաշխարհային բեմերում է եղել «Աիդան», և ինչպիսի մենակատաներ են մասնակցել, ապա սկսում ես գիտակցել այս նախագծի ողջ լրջությունը և պատասխանատվությունը»,- ասել է նախարարը:
Իտալացի ռեժիսոր Մարիո Կորրադիի խոսքերով, մշակույթի նախարարը շատ հետաքրքրված է եղել այս նախագծով: «Հասմիկ Պողոսյանը հաճախ ներկա է գտնվել փորձերին, իսկ հետո մոտեցել և հայտնել իր կարծիքը: Ես աշխատել եմ գրեթե բոլոր մայրցամաքներում, բայց նախարարի կողմից նման հետաքրքրվածություն առաջին անգամ եմ տեսնում»,- նշել է ռեժիսորը: Այս լայնածավալ նախաձեռնության պրոդյուսերն է «ԱրտԹիմ» պրոդյուսերական կենտրոնը: Բեմականացման մեջ ընգրկված են 300 դերասաններ, օգտագործվել է ավելի քան 400 զգեստ: Իտալական օպերային արվեստի գլուխգործոցը` «Աիդան», Հայաստանում առաջին անգամ բեմադրվել է 1941-ին և եղել օպերային թատրոնի ծրագրում 90-ական թթ. սկզբին: «Աիդա» օպերայի հեղինակը Ջուզեպպե Վերդին է, լիբրետոն գրել է Անտոնիո Գիսլանցոնին Օ. Ֆ. Մարիետտայի սցենարով: «Աիդա» օպերան առաջին անգամ բեմադրվել է դեկտեմբերի 1871-ի 24-ին Կահիրեում:

Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan said that preparation works for staging Aida opera by Giuseppe Verdi started in 2010 at the initiative of the Ministry.
Through the assistance of Italian Ambassador to Armenia Bruno Scapini, Italian stage director Mario Corradi, whose performances are included in programs of the beset theaters in the world, was invited to Armenia, Poghosyan told a press conference on December 22.
The Minister noted that the project implementation would be impossible without the support of VivaCell-MTS mobile operator, Electric Networks of Armenia, RosGosStrakh-Armenia, Converse bank, as well as Italian embassy in Armenia and Ambassador Bruno Scapini.
According to Italian stage director Mario Corradi, the Minister of Culture was rather interested in the project. “Poghosyan was often present at rehearsals. I have worked at almost all continents, but I observe such interest of the Ministry for the first time,” said Corradi.
ArtTim production center is the producer of this large-scale initiative. 300 actors are involved in the performance, over 400 costumes are used in it.
Aida is an opera in four acts by Giuseppe Verdi to an Italian libretto by Antonio Chislanzoni, based on a scenario written by French Egyptologist Auguste Mariette. Aida was first performed at the Khedivial Opera House in Cairo on December 24, 1871, conducted by Giovanni Bottesini.