Մեր նպատակն է ստեղծել բարձրակարգ օպերա և հանել այն միջազգային ասպարեզ: Բացի դրանից, ցանկալի կլիներ ընդլայնել օպերայի և բալետի թատրոնի խաղացանկը»,- դեկտեմբերի 22-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նրա խոսքերով, «Աիդա» օպերայի բեմադրումը, որի պրեմիերան կայանալու է դեկտեմբերի 23-ին, տարվա ամենավառ մշակութային իրադարձություններից է:
«Մենք նույնիսկ նախատեսում ենք հաջորդ տարի անցակցնել օպերայի փառատոն, թեև դա դեռ զուտ գաղափար է»,- ասել է նախարարը:
Աիդայի պարտիան կատարելու համար հրավիրվել է Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, սոպրանո Հասմիկ Պապյանը, որը համաշխարհային հռչակ է վայելում: Նա բնակվում է Ավստրիայում և Հայաստան է ժամանելու հատուկ այդ բեմադրությանը մասնակցելու համար: Ռադամեսի դերում հանդես է գալու Մյունխենի օպերային թատրոնի մենակատար, ազգությամբ վրացի, տենոր Գեորգի Օնիանին:
«Աիդա» օպերայում հանդես են գալու նաև օպերային թատրոնի մենակատարներ Մարինե Դեինյանը, Մագդա Մկրտչյանը, Աննա Մնացականյանը, Լիլիթ Սողոմոնյանը, Ռուբեն Նուրիջանյանը և Սարգիս Աղամալյանը:
Նախագծի հովանավորներն են Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը, գլխավոր գործընկերն է` «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը: Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո:

22 Декабрь 2010 - 15:14 AMT
“Наша задача – создать оперу высокого класса. Вывести ее на международный уровень. Помимо этого, хотелось бы расширить репертуар театра оперы и балета”, – сказала 22 декабря на пресс-конференции в Ереване министр культуры Армении Асмик Погосян. По ее словам, постановка оперы “Аида”, премьера которой состоится 23 декабря, – это одно из ярчайших культурных событий года. “Мы даже планируем проведение фестиваля оперы в следующем году, хотя это пока всего лишь идея”, – добавила министр. Для исполнения партии Аиды приглашена народная артистка Армении, сопрано Асмик Папян, имеющая мировую славу. Певица проживает в Австрии и приезжает в Армению специально для участия в этой постановке. В роли Радамеса выступит солист Мюнхенского оперного театра, грузин по национальности, тенор Георгий Ониани. Теперь “Аида” в постановке Марио Корради будет включена в основной репертуар Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна.
Любовную историю египетского полководца и рабыни представят также солисты оперного театра Марине Дениян, Магда Мкртчян, Анна Мнацаканян, Лилит Согомонян (исполнят роль Аиды в различных составах), а также Рубен Нуриджанян и Саркис Агамалян (исполнят роль Радамеса в различных составах).
Организатором проекта является Министерство культуры Армении. Главнымпартнером – компания “VivaCell-MTS”. Проект осуществляется при содействии страховой компании “РосГосСтрах-Армения”, «Конверсбанка», а также посольства Италии в Армении и посла Бруно Скапини.