Մեր նպատակն է ստեղծել բարձրակարգ օպերա և հանել այն միջազգային ասպարեզ: Բացի դրանից, ցանկալի կլիներ ընդլայնել օպերայի և բալետի թատրոնի խաղացանկը»,- դեկտեմբերի 22-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նրա խոսքերով, «Աիդա» օպերայի բեմադրումը, որի պրեմիերան կայանալու է դեկտեմբերի 23-ին, տարվա ամենավառ մշակութային իրադարձություններից է:
«Մենք նույնիսկ նախատեսում ենք հաջորդ տարի անցակցնել օպերայի փառատոն, թեև դա դեռ զուտ գաղափար է»,- ասել է նախարարը:
Աիդայի պարտիան կատարելու համար հրավիրվել է Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, սոպրանո Հասմիկ Պապյանը, որը համաշխարհային հռչակ է վայելում: Նա բնակվում է Ավստրիայում և Հայաստան է ժամանելու հատուկ այդ բեմադրությանը մասնակցելու համար: Ռադամեսի դերում հանդես է գալու Մյունխենի օպերային թատրոնի մենակատար, ազգությամբ վրացի, տենոր Գեորգի Օնիանին:
«Աիդա» օպերայում հանդես են գալու նաև օպերային թատրոնի մենակատարներ Մարինե Դեինյանը, Մագդա Մկրտչյանը, Աննա Մնացականյանը, Լիլիթ Սողոմոնյանը, Ռուբեն Նուրիջանյանը և Սարգիս Աղամալյանը:
Նախագծի հովանավորներն են Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը, գլխավոր գործընկերն է` «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը: Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո:

At news-conference in Yerevan, Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan spoke about 2011 plans on conducting an Opera Festival in Armenia.
Further, Ms. Hakobyan expressed an intention to expand the repertoire of the Opera and Ballet Theater as a step towards promotion of the genre.
The Minister characterized Giuseppe Verdi’s Aida premiere due December 23 in Yerevan as one of the most prominent cultural events of the year.
Preparatory works for staging Aida opera by Giuseppe Verdi started in 2010 at the initiative of the Ministry. Through the assistance of Italian Ambassador to Armenia Bruno Scapini, Italian stage director Mario Corradi, whose performances are included in programs of the beset theaters in the world, was invited to Armenia.
The project was implemented through the courtesy of VivaCell-MTS mobile operator, Electric Networks of Armenia, RosGosStrakh-Armenia, Converse bank, as well as Italian embassy in Armenia and Ambassador Bruno Scapini.