Ստամբուլում հրատարակվել է Արամ Քերովբյանի «Դասական օսմանյան երաժշտությունն ու հայերը» գիրքը: Գիրքը հրատարակվել է «Ստամբուլ 2010 Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք» գործակալության և Ստամբուլի հայերի աջակցությամբ: Ըստ գործակալության գլխավոր քարտուղար Յաշար Կուրտի, «դա շատ կարևոր գիրք է, որը վերադարձնում է մեզ 200 տարի առաջ և ցույց է տալիս թուրքական դասական երաժշտության պատմությունը»:
«Մեր ընդհանուր հայտարարը մշակույթն է, մնացած ամեն ինչը՝ լեզուն, կրոնը, ինքնությունը և ռասան կարևոր չեն: Մեզ առաջարկեցին այս նախագիծը և մենք ընդունեցինք այն»,-ասել է Կուրտը:
Ըստ Արամ Քերովբյանի, որը ծնվել է Ստամբուլում, սակայն արդեն 33 տարի է, ինչ բնակվում է Փարիզում, թուրքական երաժշտության մեջ մեծ է ոչ միայն հայերի, այլ նաև հույների ու հրեաների ավանդը, որոնք բնակվում էին Օսմանյան կայսրությունում: «Թուրքական երաժշտությունը ներառել է տարբեր երաժշտական ոճեր և ավելի է հարստացել դրանից»,-ասել է գրքի հեղինակը, գրում է Hurriyet Daily News-ը:

В Стамбуле издана книга по истории турецкой классической музыке «Классическая османская музыка и армяне» Арама Керовпяна. Книга издана при поддержке агентства «Стамбул 2010культураня столица Европы» и армян Стамбула. По словам генерального секретаря агентства Яшара Курта, издание показывает богатство культурной жизни Турции. «Это очень важная книга, которая возвращает нас 200 лет тому назад и показывает нам историю турецкой классической музыку.
«Наш общий знаменатель – культура, все остальное: язык, религия, идентичность и раса не важны. Нам предложили проект, и мы приняли его с большим удовольствием», – подчеркнул Курт.
По словам Арама Керовпяна, который является уроженцем Стамбула, однако 33 года как живет в Париже, большой вклад в турецкую музыку внесли не только армяне, но и греки и евреи, проживавшие в Османской империи. «Турецкая музыка вобрала в себя все оттенки различных музыкальных стилей, и от этого стала еще богаче», – отметил автор книги, пишет Hurriyet Daily News.