Ստամբուլում հրատարակվել է Արամ Քերովբյանի «Դասական օսմանյան երաժշտությունն ու հայերը» գիրքը: Գիրքը հրատարակվել է «Ստամբուլ 2010 Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք» գործակալության և Ստամբուլի հայերի աջակցությամբ: Ըստ գործակալության գլխավոր քարտուղար Յաշար Կուրտի, «դա շատ կարևոր գիրք է, որը վերադարձնում է մեզ 200 տարի առաջ և ցույց է տալիս թուրքական դասական երաժշտության պատմությունը»:
«Մեր ընդհանուր հայտարարը մշակույթն է, մնացած ամեն ինչը՝ լեզուն, կրոնը, ինքնությունը և ռասան կարևոր չեն: Մեզ առաջարկեցին այս նախագիծը և մենք ընդունեցինք այն»,-ասել է Կուրտը:
Ըստ Արամ Քերովբյանի, որը ծնվել է Ստամբուլում, սակայն արդեն 33 տարի է, ինչ բնակվում է Փարիզում, թուրքական երաժշտության մեջ մեծ է ոչ միայն հայերի, այլ նաև հույների ու հրեաների ավանդը, որոնք բնակվում էին Օսմանյան կայսրությունում: «Թուրքական երաժշտությունը ներառել է տարբեր երաժշտական ոճեր և ավելի է հարստացել դրանից»,-ասել է գրքի հեղինակը, գրում է Hurriyet Daily News-ը:

Titled ‘Classical Ottoman Music and Armenians’, Aram Kerovpyan’s book encourages the youth to learn about the beauty of the past.
“All these figures show the richness of our land,” said Yasar Kurt, secretary-general of the Istanbul 2010 European Capital of Culture Agency, which supported the publishing of the book. “This is an important resource book going back 200 years ago and showing us who carried Turkish classical music to the present,” he said.
Kerovpyan, who was born in Istanbul but has lived in Paris for 33 years, said that not only Armenian but also Greek and Jewish composers, made great contribution to Turkish classical music, Hurriyet Daily News reported.