Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության,ԳաֆԷսճեան արվեստի կենտրոնի և «Հրանտ Մաթևոսյան» հիմնադրամի կողմից կազմակերպվել էր Հրանտ Մաթևոսյանի 75-ամյակին նվիրված երաժշտական երեկո, որի ընթացքում հնչել են հատվածներ Մաթևոսյանի արձակից` զուգակցվելով երաժշտական դասական կատարումներով, հայտնել են ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունում։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Հրանտ Մաթևոսյանի մասին հիշողություններով կիսվել է ներկաների հետ նշելով որ իր և գրողի ծանոթությունը կայացել է ուղիղ 20 տարի առաջ` 1990 թվականին Գերագույն խորհրդում։ Վարչապետը ավելացրել է, որ շատ դասեր է քաղել Մաթևոսյանի խորհուրդներից։ «Երջանիկ եմ, որ ինձ բախտ է վիճակվել առնչվել, լսել, քննարկումներ ունենալ նրա հետ։ Դրանք ինձ համար շատ կարևոր են եղել և ապագայում էլ կլինեն»,-նշել է վարչապետը` ընդգծելով, որ նախապատրաստական աշխատանքների ժամանակ հանձնաժողովը ձգտել է հաշվի առնել նաև ընտանիքի անդամների կարծիքը։ Գնահատելով հայ արձակի ռահվիրաներից մեկի կերպարը Տիգրան Սարգսյանը նշել է.«Մաթևոսյանը տաղանդաշատ գրող էր, որին կենդանության օրոք ժողովուրդը մեծարեց, արժևորեց նրան։ Դա հաճախ չի լինում, բայց Հրանտ Մաթևոսյանը վայելում էր ժողովրդի սերն ու հարգանքը»։
Այնուհետև տեղի է ունեցել Հրանտ Մաթևոսյանին նվիրված կայքի շնորհանդեսը, որից հետո ներկաները դիտել են հայ մեծանուն գրողի կյանքին ու անցած գրական ուղուն նվիրված ֆիլմ։

24 Декабрь 2010 - 15:57 AMT
В Ереване 24 декабря состоялся музыкальный вечер, посвященный 75-летию Гранта Матевосяна. В ходе мероприятия прозвучали отрывки из прозы Матевосяна в сопровождении классической музыки. Об этом агентству PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе правительства РА.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян поделился своими воспоминаниями о Гранте Матевосяне с присутствующими, отметив, что его знакомство с писателем произошло ровно 20 лет тому назад – в 1990 году в Верховном Совете Армении. Премьер-министр заметил, что извлек много уроков из советов Матевосяна. “Я счастлив, что мне выпала удача слушать и разговаривать с великим писателем. Они были для меня очень важны”, – сказал Т. Саркисян, добавив: “Матевосян – талантливый писатель, который пользовался популярностью среди народа еще при жизни, а это большая редкость”.
После состоялся показ фильма о жизни и творчестве великого прозаика.
Организаторами музыкального вечера являются Министерство культуры РА, Центр искусств Гафесчян и Фонд “Грант Матевосян”.