«Աիդա» օպերայի, որի պրեմիերան կայացավ դեկտեմբերի 23-ին Երևանում, իտալացի ռեժիսորին ապշեցրել է ներկայացման հանդեպ հայ հանդիսատեսի պրոֆեսիոնալ մոտեցումը: Այդ մասին դեկտեմբերի 25-ին տարվա ամփոփիչ մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ շատ լրագրողներ հնարավորություն ունեին ներկա գտնվել «Աիդա» օպերայի գլխավոր փորձին: Այսպիսով, պրեմիերային նախորդած մամլո ասուլիսում լրագրողներն այնպիսի հարցեր էին տալիս, որոնց արդյունքում իտալացի ռեժիսորը հասկացավ, որ գործ ունի բավական պրոֆեսիոնալ հանդիսատեսի հետ»,- նշել է նա: Նախարարի խոսքով` Մարիո Կորրադին անգամ խոստովանել է, որ նման մոտեցում չէր ակնկալում և հաճելիորեն զարմացած է:
Հասմիկ Պողոսյանն ավելացրել է, որ մշակույթի նախարարությունը նպաստելու է, որպեսզի լրագրողները հնարավորություն ունենան ներկա գտնվելու նման լայնամասշտաբ միջոցառումներին կամ դրանց գլխավոր փորձերին:

25 Декабрь 2010 - 11:39 AMT
Итальянского режиссера оперы “Аида”, премьера которой в Ереване прошла 23 декабря, поразил профессиональный подход армянского зрителя к представлению. Об этом 25 декабря на итоговой пресс-конференции года Министерства культуры РА сказала министр Асмик Погосян.
“Я очень рада, что многие журналисты имели возможность присутствовать на генеральной репетиции оперы “Аида”. Таким образом, на пресс-конференции, которая предшествовала премьере, журналисты задавали такие вопросы, в результате которых итальянский режиссер понял, что имеет дело с довольно профессиональной публикой”, – отметила она. По словам министра, Марио Корради даже признался, что не ожидал такого подхода и приятно удивлен.
Она добавила, что Министерство культуры будет способствовать тому, чтобы журналисты имели возможность присутствовать на подобных широкомасштабных мероприятиях или на генеральных репетициях.