Դեկտեմբերի 25-ին Շախմատի տանը տեղի ունեցավ Հենրիկ Գասպարյանի շախմատի դպրոցի 50-ամյակին նվիրված միջոցառում:
Դպրոցի տնօրեն Վադիմ Հայրապետյանը ներկայացրեց դպրոցի գործունեությունն ու շնորհակալություն հայտնեց սաներին, որոնք տարբեր միջզգային առաջնություններում բարձր տեղեր են զբաղեցրել: «Մենք շատ հպարտ ենք, որ այնպիսի գրոսմայստերներ, ինչպիսիք են Լևոն Արոնյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Տիգրան Նալբանդյանը, Հրանտ Մելքումյանը, ինչպես նաև Էլինա Դանիելյանն ու Լիլիթ Մկրտչյանը, մեզ մոտ են ուսանել: Դպրոցը 36 մասնաճյուղեր ունի Հայաստանի մարզերում»,- ասել է Հայրապետյանը:
Միջոցառման շրջանակներում կայացավ նաև դպրոցի 50-ամյակին նվիրված առաջնությանը մասնակցած շախմատիստների պարգևատրումը: Մրցաշարին մասնակցեցին 90 շախմատիստներ, որոնցից 20-ը գրոսմայստերներ են: Կանանց մրցաշարում առաջին տեղը զբաղեցրեց Լիլիթ Մկրտչյանը, իսկ տղամարդկանցից` Տիգրան Պետրոսյանը:

On December 25, the Chess House in Yerevan hosted an event dedicated to the 50th anniversary of Henrik Kasparian chess school.
School Director Vadim Hairapetyan briefed on the school activity and expressed gratitude to the school students, who successfully participated in various international tournaments.
“We are proud of the fact that Levon Aronian, Gabriel Sargissian, Vladimir Akopian, Tigran Nalbandyan, Hrant Melkumyan, as well as Elina Danielyan and Lilit Mkrtchyan are graduates of our school. The school has 36 branches in Armenia’s regions,” said Hayrapetyan.
As part of the event, the chess players, who participated in the tournament dedicated to the 50th anniversary of the school, were awarded.
The tournament brought together 90 chess players, including 20 GMs. Lilit Mkrtchyan and Tigran Petrosyan won the tournament.
Armenian President Serzh Sargsyan, who is also the President of the Chess Federation of Armenia, participated in the solemn event.