Դեկտեմբերի 25-ին Երևանում տարվա ամփոփիչ մամլո ասուլիսում Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը նշել է, որ անցնող տարվա հիմնական աշխատանքներից մեկը թանգարանային ֆոնդի վերահաշվառումն էր: «Ամենավառ ձեռքբերումը դարձավ մեր խաչքարերի ընդգրկումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության մեջ: Օրերս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» անվանակարգում ընդգրկվել են Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում պահվող` կոմպոզիտորի 10 ստեղծագործությունների ձեռագիր նոտաները»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով` 2010 թվականին կազմակերպվեցին մի շարք ցուցահանդեսներ, այդ թվում` Օրբելի եղբայրների և Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարաններում, Հայաստանի պատմության թանգարանում: «Մենք նաև 6 մեծ ցուցահանդես անցկացրեցին արտասահմանում` Սլովենիայում, Մոսկվայի Պուշկինի անվան արվեստի թանգարանում և Տրետյակովյան պատկերասրահում, Լիբանանում, Սիրիայում, Նիդեռլանդներում»,- ընդգծել է Հ.Պողոսյանը:
Նախարարն անդրադարձել է նաև Թանգարանների գիշերվան: «Արդեն 6-րդ տարին է, ինչ մենք անցկացնում են Թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված Թանգարանների գիշերը: Այս տարի այդ գիշերվա ընթացքում 34 թանգարաններ այցելեցին շուրջ 20 000 մարդ: Բացի դրանից, անցկացվեցին մի շարք միջոցառումներ` նվիրված հոբելյաններին` Վահան Տերյանի 125-ամյակին նվիրված փառատոնը, Վարդգես Սուրենյանցի 150-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը և այլն»,- նշել է նա:
Հասմիկ Պողոսյանն ընդգծել է, որ 2010 թվականի ծրագրի հիմնական կետերից մեկը, որը Մշակույթի նախարարությունը չհասցրեց իրագործել, մշակութային հուշարձանների վերականգնման մասնագետների պատրաստումն էր: «Հուշարձանների վերականգնման կենտրոնների ստեղծումը մի խնդիր է, որի լուծման համար ոչ միայն մարդկային ռեսուրսներ, այլև տեխնիկական զինում է անհրաժեշտ»,- ասել է նա:

At December 25 news conference, Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan summed up the results of the year 2010.
Ms. Poghosyan specifically emphasized inclusion of Armenian khachkars and Aram Khachaturian’s works into UNESCO cultural heritage and memory of the world lists.
As she noted, a number of exhibitions were organized in 2010, including those at Orbeli Brothers and Khachatur Abovyan’s museums, Armenian Historic Museum. “6 major exhibitions were held in Russia, Slovenia, Lebanon, Syria and Netherlands,” the Minister stressed.
Poghosyan also referred to the Museum Night in 2010. “We organized the event for the 6th time to mark the International Museum Day. 20,000 people visited museums as part of it. Besides, a series of special events dedicated to birth anniversaries were organized this year,” she said.
Poghosyan noted that there is an important provision in the 2010 program, which has not been implemented yet – training of specialists for rehabilitation of cultural monuments.
“We still face problems with creation of centers for rehabilitation of monuments, while we lack both human resources and equipment,” concluded Poghosyan.