Դեկտեմբերի 25-ին Երևանում տարվա ամփոփիչ մամլո ասուլիսում Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը նշել է, որ անցնող տարվա հիմնական աշխատանքներից մեկը թանգարանային ֆոնդի վերահաշվառումն էր: «Ամենավառ ձեռքբերումը դարձավ մեր խաչքարերի ընդգրկումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության մեջ: Օրերս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» անվանակարգում ընդգրկվել են Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում պահվող` կոմպոզիտորի 10 ստեղծագործությունների ձեռագիր նոտաները»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով` 2010 թվականին կազմակերպվեցին մի շարք ցուցահանդեսներ, այդ թվում` Օրբելի եղբայրների և Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարաններում, Հայաստանի պատմության թանգարանում: «Մենք նաև 6 մեծ ցուցահանդես անցկացրեցին արտասահմանում` Սլովենիայում, Մոսկվայի Պուշկինի անվան արվեստի թանգարանում և Տրետյակովյան պատկերասրահում, Լիբանանում, Սիրիայում, Նիդեռլանդներում»,- ընդգծել է Հ.Պողոսյանը:
Նախարարն անդրադարձել է նաև Թանգարանների գիշերվան: «Արդեն 6-րդ տարին է, ինչ մենք անցկացնում են Թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված Թանգարանների գիշերը: Այս տարի այդ գիշերվա ընթացքում 34 թանգարաններ այցելեցին շուրջ 20 000 մարդ: Բացի դրանից, անցկացվեցին մի շարք միջոցառումներ` նվիրված հոբելյաններին` Վահան Տերյանի 125-ամյակին նվիրված փառատոնը, Վարդգես Սուրենյանցի 150-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը և այլն»,- նշել է նա:
Հասմիկ Պողոսյանն ընդգծել է, որ 2010 թվականի ծրագրի հիմնական կետերից մեկը, որը Մշակույթի նախարարությունը չհասցրեց իրագործել, մշակութային հուշարձանների վերականգնման մասնագետների պատրաստումն էր: «Հուշարձանների վերականգնման կենտրոնների ստեղծումը մի խնդիր է, որի լուծման համար ոչ միայն մարդկային ռեսուրսներ, այլև տեխնիկական զինում է անհրաժեշտ»,- ասել է նա:

25 Декабрь 2010 - 14:18 AMT
На итоговой пресс-конференции года Министерства культуры РА 25 декабря в Ереване министр отметила, что одной из основных задач уходящего года являлась инвентаризация музейных фондов. “Ярчайшим достижением стало включение наших хачкаров в нематериальное культурное наследие ЮНЕСКО. Также на днях в реестр программы “Память мира” ЮНЕСКО были включены нотные рукописи 10 произведений Арама Хачатуряна, хранящиеся в Доме-музее великого композитора в Ереване”, – сказала Асмик Погосян.
По ее словам, в 2010 году был организован ряд новых выставок, в том числе в доме-музее братьев Орбели и Хачатура Абовяна, в Историческом музее Армении. “Также мы провели 6 больших выставок за рубежом: в Словении, в Музее искусств имени Пушкина и Третьяковской галерее в Москве, в Ливане, Сирии, Нидерландах”, – подчеркнула А. Погосян.
Министр также обратилась к Музейной ночи. “Уже 6-ой год мы проводим Музейную ночь, посвященную Международному дню музеев. За эту ночь 34 музея посетили около 20000 человек. Помимо этого, было проведено много мероприятий, посвященных юбилеям: фестиваль, посвященный к 125-летию Ваана Теряна, выставка в связи с 150-летием Вардгеса Суренянца и многое другое”.
Министр подчеркнула, что одним из основных пунктов программы на 2010 год, которое Министерство культуры не успело реализовать – это подготовка специалистов по восстановлению культурных памятников. “Создание центров по восстановлению памятников пока является проблемой, причем проблемой является не только отсутствие человеческих ресурсов, но и техническое оснащение”, – сказала она.