Մոսկվայում կայացել է «Ընդհատված երգը» ֆիլմի նկարահանող խմբի ղեկավարների մամուլի ասուլիսը: Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին պատմող կինոնկարն արդեն հասցրել է քննարկման առարկա դառնալ ինչպես Հայաստանում և Ադրբեջանում, այնպես էլ Մոսկվայի հայ և ադրբեջանական համայնքների շրջանում: Հիշեցնենք, որ կինոնկարը հիմնված է միևնույն հորում հայտնված հայի և ադրբեջանցու հոգեբանական դրամայի վրա:
Պրոդյուսեր Աշոտ Պողոսյանը նշեց, որ նկարահանումների առաջին օրվանից ֆիլմը գտնվում է ինչպես ռուսական, այնպես էլ հայկական և ադրբեջանական ԶԼՄ-ների ուշադրության կենտրոնում: Խոսելով լրատվամիջոցների կողմից ֆիլմի բովանդակության ոչ կոռեկտ լուսաբանման մասին, Պողոսյանն օրինակ բերեց ադրբեջանական 1news.az գործակալությունը, որն արդեն երկու շաբաթ է` գտնվում է իրական հիստերիայի մեջ: «Անցած շաբաթ մենք տարածեցինք հայտարարություն, որով մեղադրեցինք այդ գործակալությանը իրականությունը խեղելու և կինոնկարն արատավորելու մեջ, ինչից հետո 1news.az-ում մի հոդված հրապարակվեց, որում առկա վիրավորանքներն ու պիտակավորումներն առավել նման էին շուկայի վաճառողի մենախոսությանը, քան` ադրբեջանական առաջատար լրատվական գործակալություններից մեկի լրագրական նյութի»,- հայտարարեց Պողոսյանը: «Նման ցինիկ պահվածքը ոչ միայն հակասում է ժուռնալիստական էթիկայի կանոններին, այլև ծիծաղելի վիճակի մեջ է դնում սեփական լսարանի առջև առաջին հայացքից լուրջ թվացող տեղեկատվական ռեսուրսը: Նկարահանող խումբը պահանջում է ադրբեջանական գործակալությունից հրապարակավ ներողություն խնդրել նման սադրանքի համար»:
Ֆիլմի ռեժիսոր Արիկ Մանուկյանն էլ նշեց, որ, հետևելով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին առաջին գեղարվեստական ֆիլմի նկարահանումներին վերաբերող տեղեկատվությանը հաջորդած բուռն արձագանքին, ֆիլմի հեղինակները որոշել են դրա լայնամաշտաբ քարոզչությունը կազմակերպելու նպատակով, ամանորյա տոներից հետո, աջակցության խնդրանքով դիմել հանրությանն ու խոշոր գործարարներին: «Հաշվի առնելով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների հանդեպ միջազգային հանրության հետաքրքրությունը, ծրագրում ենք Ռուսաստանից, Հայաստանից և Ադրբեջանից բացի, «Ընդհատված երգի» պրեմիերան կազմակերպել նաև ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Հնդկաստանի, Մերձավոր Արևելքի և Բալկանյան թերակղզու մի շարք երկրների մեծ էկրաններին: Արտերկրում պրեմիերաների և ցուցադրությունների կազմակերպումը մեծ ծախսեր է ենթադրում, որոնք, ցավոք, մեր ուժերով ի վիճակի չենք հոգալ»:
Արիկ Մանուկյանը հայտնեց նաև, որ բոլոր շահագրգիռ անձանց կտրամադրվեն ֆիլմի սցենարական պլանն ու կինոնկարին առնչվող այլ նյութեր: Միջոցների հավաքմանն ուղղված ակցիայի սկիզբը նախատեսվում է հայտարարել հունվարի վերջին:

27 Декабрь 2010 - 11:26 AMT
В Москве состоялась первая пресс-конференция руководителей съемочной группы фильма ''Прерванная песня'', уже успевшего получить широкую общественную огласку как в Армении и Азербайджане, так и среди армянской и азербайджанской диаспор России. Напомним, что картина основана на психологической драме армянина и азербайджанца, упавших в глубокую яму.
Продюсер Ашот Погосян отметил, что с первого дня съемок картина находилась под пристальным вниманием СМИ. Касаясь вопроса некорректного освещения тематики фильма со стороны прессы, Погосян в качестве примера привел азербайджанское информационное агентство 1news.az, которое уже на протяжении двух недель находится в состоянии настоящей истерии. ''На прошлой неделе мы распространили заявление, в котором обвинили это агентство в искажении действительности и предумышленной дискредитации картины, после чего на портале 1news.az появилась статья, в которой на нас обрушился шквал оскорблений, больше напоминающих выдержки из монолога обиженной базарной торговки, нежели материал журналиста одного из ведущих информагентств Азербайджана , – заявил Погосян. – Подобное циничное поведение не только противоречит канонам журналистской этики, но и ставит в смешное положение перед собственной аудиторией кажущийся серьезным информационный ресурс. Съемочная группа требует от азербайджанского агентства публичных извинений за эту провокацию''.
Режиссер фильма Арик Манукян заявил, что, наблюдая за резонансом, который вызвала информация о начале съемок, по сути, первого художественного фильма об армяно-азербайджанских отношениях, авторы решили после новогодних праздников обратиться к общественности и к наиболее крупным бизнесменам с просьбой поддержать проект ''Прерванная песня'' с целью организации его широкомасштабной раскрутки. ''Учитывая интерес мировой общественности к проблеме армяно-азербайджанских отношений, помимо России, Армении и Азербайджана, мы планируем также провести премьеру ''Прерванной песни'' и вывести ее на большие экраны США, Франции, Грузии, Турции, Индии, стран Ближнего Востока и некоторых государств Балканского полуострова. Организация зарубежных премьер и показов также требует больших затрат, которые мы на свои средства оплатить, к сожалению, будем не в состоянии'', – сказал он. Манукян сообщил также, что всем заинтересованным лицам съемочная группа будет готова предоставить сценарный план и прочие материалы, касающиеся фильма. Начало акции по сбору средств запланировано на конец января.