28 Դեկտեմբեր 2010 - 13:46 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 28-ին ընդունել է 2010 թվականին բացառիկ հաջողություններ արձանագրած սպորտի և մշակույթի բնագավառների ներկայացուցիչներին:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ այդ հաջողությունները կարևոր են ինչպես մեր հանրապետությունում սպորտի և մշակույթի զարգացման, այնպես էլ քաղաքական տեսանկյունից՝ հանդիսանալով Արցախը աշխարհին ճանաչելի դարձնելու, միջազգային ասպարեզում պատշաճ կերպով ներկայանալու և քաղաքակիրթ հանրության շրջանում արժանավայել տեղ զբաղեցնելու լավագույն միջոցներից մեկը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Արցախի մարզիկների և մշակույթի ներկայացուցիչների հաղթանակները բոլոր հայերի հաջողությունն է` Արցախում, Հայաստանում թե Սփյուռքում:
Նախագահը դրամական պարգևներ և արժեքավոր նվերներ է հանձնել բացառիկ հաջողություններ արձանագրած սպորտի և մշակույթի բնագավառների ներկայացուցիչներին` նշելով, որ սպորտի և մշակույթի ոլորտները մշտապես գտնվում են իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, և այսուհետ էլ կարվի հնարավորը այս բնագավառների զարգացման ուղղությամբ:
Միջոցառմանը ներկա էին կառավարության անդամներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, պաշտոնատար այլ անձինք, հաղորդում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 24-ին ստորագրել էր կարգադրություն սպորտի և մշակույթի բնագավառներում 2010 թվականին բացառիկ հաջողությունների հասնելու, միջազգային ասպարեզում Արցախի Հանրապետությունը արժանապատվորեն ներկայացնելու համար սպորտի և մշակույթի բնագավառների մի խումբ ներկայացուցիչների պարգևատրելու մասին:

28 декабря Президент Республики Арцах Бако Саакян принял спортсменов и представителей сферы культуры, зафиксировавших исключительные успехи в 2010 году.
Саакян отметил важность побед для развития культуры и спорта в Арцахе. Президент также подчеркнул политическую значимость этих достижений, которые являются одним из лучших способов признания Арцаха мировым сообществом, достойного его представления на международной арене и интеграции с цивилизованным сообществом. Глава государства подчеркнул, что победы арцахских спортсменов и представителей культуры – это успехи всего армянского народа – в Арцахе, Армении и Диаспоре, сообщили PanARMENIAN.Net из пресс-службы аппарата президента НКР.
Президент вручил денежные награды и подарки спортсменам и представителям культуры, отметив, что сферы культуры и спорта постоянно находятся в центре внимания властей и впредь будет сделано все возможное для развития этих сфер.
На мероприятии присутствовали члены правительства, депутаты Национального Собрания и другие официальные лица.
Еще 24 декабря Бако Саакян подписал распоряжение о награждении группы представителей сферы спорта и культуры за достижение исключительных успехов в 2010 году и достойное представление Республики Арцах на международной арене.