29 Դեկտեմբեր 2010 - 09:46 AMT
Փետրվարի սկզբին Վարդան Մինասյանը նշանակվեց հավաքականի գլխավոր մարզիչ: 2010-ին հավաքականն անցկացրեց 7 հանդիպում, որոնցից երեքը` ընկերական: Մարտի 3-ին հավաքականը 3:1 հաշվով պարտվեց Բելառուսի հավաքականին: Երևանում մայիսի 25-ին Հայաստանի հավաքականն ընդունեց Ուզբեկստանի հավաքականին և տարավ 2010-ի առաջին հաղթանակը: Խաղն ավարտվեց 3:1 հաշվով` հօգուտ հայ ֆուտբոլիստների: Վերջին ընկերական հանդիպումը հավաքականը EURO-2012-ի ընտրական փուլի մեկնարկից առաջ անցկացրեց Իրանի հավաքականի դեմ և պարտվեց 3:1 հաշվով:
Հայաստանի հավաքականն ընտրական փուլը սկսեց Իռլանդիայի հավաքականի դեմ: Խաղն ընթացավ համառ պայքարում: Չնայած մեկնարկային լարվածությանը, հայ ֆուտբոլիստները գործեցին վստահ և ակտիվ, բայց, ցավոք սրտի, պարտվեցին, և խաղն ավարտվեց 1:0 հաշվով: Երեք օր անց Սկոպյեում Մինասյանի սաները վաստակեցին առաջին միավորը: Մակեդոնայի հետ խաղն ավարտվեց 2:2 հաշվով:
Բայց դա չխանգարեց Հայաստանի հավաքականին իրացնել իր պահերը Սլովակիայի դեմ խաղում:Մրցակիցը, որն աշխարհի առաջնությունում, հաղթահարելով խմբային փուլը, պարտության մատնեց Իտալիայի հավաքականին, Երևանում 3:1 հաշվով պարտվեց հայ ֆուտբոլիստներին:
Հայաստանի հավաքականը իսկական գունեղ և հիանալի ֆուտբոլ ցույց տվեց Անդորրայի հավաքականի դեմ խաղում:Մրցակիցը ստիպված եղավ 4 անգամ խաղը սկսել դաշտի կենտրոնից:
Հաղթանակների շնորհիվ Հայաստանի հավաքականը հավաքեց 7 միավոր և B խմբում զբաղեցրեց 3-րդ տեղը: 2011-ի առաջին խաղը հայկական թիմը կանցկացնի առաջատարի` Ռուսաստանի հավաքականի հետ:
2010-ի վերջին ֆուտբոլայի միջոցառումը կայացավ դեկտեմբերի 23-ին Արամ Խաչատրյանի անվան համերգային դահլիճում, որտեղ տեղի ունեցավ ֆուտբոլի Հայաստանի Առաջին և Բարձրագույն լիգաների, ինչպես նաև ֆուտզալի Հայաստանի առաջնության չեմպիոնների պարգևատրման արարողությունը:
2010-ի Հայաստանի լավագույն ֆուտբոլիստ ճանաչվեց «Փյունիկի» կիսապաշտպան Կառլեն Մկրտչյանը, իսկ լավագույն մարզիչ` «Փյունիկի» և Հայաստանի ազգային հավաքականի մարզիչ Վարդան Մինասյանը:
Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստները` առաջիկա և անցած խաղերի մասին`
Հարձակվող Էդգար Մանուչարյանը, որը դարձավ գոլի հեղինակ Մակեդոնիայի հավաքականի դեմ խաղում, կարծում է, որ Հայաստաի հավաքականի համար ամենաբարդ խաղն իռլանդացիների դեմ էր, քանի որ խաղը մեկնարկային էր, և ֆուտբոլիստները դեռ չէին գիտակցում, որ ուժեղ են և կարող են հաղթել. «Շատերը կարծում են, որ մենք չենք կարող հաղթահարել խմբային փուլը, բայց ես այդպես չեմ կարծում: Եթե Լատվիայի հավաքականը խաղացել է Եվրոպայի առաջնությունում, ապա մենք ինչո՞ւ չենք կարող: Մեզ համար շատ կարևոր է լավ խաղալ Ռուսաստանի հավաքականի դեմ խաղում, և եթե Երևանում գոնե ոչ ոքի լինի հաշիվը, ապա խմբային փուլը հաղթահարելու շանսերը կավելանան»:
Մանուչարյանի կարծիքի հետ համաձայն է կիսապաշտպան Դավիթ Մանոյանը:Նրա խոսքերով, բոլորը զարմացած են, որ Հայաստանի հավաքականն ուժեղ է: Ռուսաստանի հավաքականի մասին Մանոյանն արտահայտվել է այսպես. «Մեր հավաքականները նման են խաղերով, նրանց միակ առավելությունն այն է, որ շատ լեգիոներներ ունեն, ինչը չի կարելի ասել մեր մասին: Բայց դա չի կարող դառնալ վատ խաղի պատճառ»:
Գևորգ Ղազարյանը, որը հանդես եկավ Սլովակիայի և Անդորրայի հավաքականների դեմ խաղերում և խփեց մեկական գոլ, ուրախ է, որ երկրպագուները հավատում են իրենց ուժերին: «Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի նրանք շարունակեն մնալ մեզ հետ: Ես մեր խաղացողների անունից կարող եմ ասել, որ ամեն ինչ կանենք, որպեսզի թե մենք, թե մեր երկրպագուները գոհ մնանք վերջնական արդյունքից»,- ասել է Ղազարյանը:
Պաշտպան Արտակ Եդիգարյանը չի սիրում կանխագուշակել, բայց խոստացավ ամեն ինչ անել, որպեսզի 2012-ին Հայաստանի հավաքականը հանդես գա Եվրոպայի առաջնությունում. «Ընտրական մրցաշարը մենք սկսեցինք վստահ, մենք երիտասարդ թիմ ունենք, որը բարձր նպատակներ ունի, և մենք կփորձենք ամեն ինչ անել, որպեսզի 2011-ի հոկտեմբերին ուրախանալու առիթ ունենանք»:

29 Декабрь 2010 - 09:46 AMT
В начале февраля Вардан Минасян был назначен главным тренером сборной. И возглавляемая Минасяном, в 2010 году сборная провела 7 матчей, 3 из которых были товарищескими. 3 марта сборная со счетом 3:1 уступила сборной Белоруссии. Уже в Ереване 25 мая на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна сборная Армении приняла сборную Узбекистана и одержала первую победу 2010 года. Матч завершился 3:1 в пользу армянских футболистов. Последний товарищеский матч сборная перед стартом отборочного этапа EURO-2012 провела против сборной Ирана в Ереване и уступила 1:3.
Отборочный цикл сборная Армении начала матчем против сильной командой Ирландии. Игра прошла в упорной борьбе. Несмотря на стартовую напряженность, армянские футболисты действовали уверенно и активно, хорошо противостояли сопернику, но, к сожалению, на 76 минуте пропустили гол, и матч завершился со счетом 0:1. Три дня спустя в Скопье подопечные Минасяна смогли заработать первое очко. Несмотря, что они вели в счете до последних минут, но удержать победный счет не смогли. На последней минуте 11-метровый удар, забитый в ворота Березовского принес ничью македонцам. Матч завершился 2:2.
Но это не сломило команду Минасяна, и она смогла реализовать свои моменты в матче против сборной Словакии. Соперник, который на чемпионате мира смог преодолеть групповой этап, победив чемпиона мира сборную Италии, в Ереван приехал за тремя очками. Но армянские футболисты с первых же минут матча взяли инициативу в свои руки и открыли счет игры. Несмотря, что Словакия сравняла счет, но матч закончился победой сборной Армении – 3:1.
Настоящий красочный и великолепный футбол сборная Армении показала в матче против Андорры. Соперник был вынужден четыре раза начать игру с центра поля.
Благодаря победам, сборная Армении набрала 7 очков и в группе В занимает 3 место. Первую игру 2011 года в группе армянская команда проведет против лидера – сборной России, которая имеет 9 очков. Последнее футбольное мероприятие 2010 года состоялось 23 декабря в Концертном зале Арама Хачатуряна, где прошла церемония награждения чемпионов и призеров Высшей и Первой Лиги Армении по футболу, а также чемпионата Армении по футзалу.
Лучшим футболистом Армении 2010 года стал полузащитник “Пюника” Карлен Мкртчян, а лучшим тренером признан наставник “Пюника” и национальной сборной Армении Вардан Минасян.
Футболисты сборной Армении о предстоящих и сыгранных матчах:
Нападающий Эдгар Манучарян, который стал автором гола в ворота сборной Македонии, считает, что самым трудным для сборной Армении был матч против ирландцев, поскольку игра была стартовая, и футболисты еще не осознали, что сильны и смогут победит: “Многие думают, что нам не по силам преодолеть групповой этап, но я так не думаю. Если сборная Латвии сыграла на чемпионате Европы, то почему не сможем мы? Для нас очень важно хорошо сыграть против сборной России, и если в Ереване хотя бы сыграем вничью, то шансы преодолеть групповой этап увеличатся”.
С мнением Манучаряна согласен и полузащитник Давид Маноян. По его словам, все увидели, что сборная Армении сильна и любой результат, кроме выхода из группы будет считаться провалом. О сборной России Маноян выразился так: “Наши сборные похожи игрой, единственное их преимущество в том, что у них очень много легионеров, чего нельзя сказать о нас. Но это не может стать причиной плохой игры”.
Геворк Казарян, который из четырех матчей на поле вышел в двух – против сборных Словакии и Андорры и забыл по одному голу, рад, что болельщики стали верить в их силы и на стадионе поддерживают очень бурно. “Мы должны сделать все, что бы они продолжали быть с нами. Я от имени наших игроков могу сказать, что мы сделаем все, чтобы и мы, и болельщики были довольны конечным результатом ”,- сказал Казарян.
Защитник Артак Едигарян не любит предсказывать, но пообещал сделать все, чтобы в 2012 году сборная Армении сыграла на чемпионате Европы: “Отборочный турнир мы начали очень уверенно, у нас молодая команда, которая имеет высокие цели, и мы постараемся сделать возможное, чтобы в октябре 2011 года у нас была причина радоваться”.