Հունվարի 6-ին 88 տարեկանում կյանքից հեռացավ հայտնի հայ դիրիժոր Օհան Դուրյանը: Հայաստանի վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է հուղարկավորության կազմակերպման կառավարական հանձնաժողով, որի նախագահն է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Օհան Դուրյանը ծնվել է 1922թ. սեպտեմբերի 8-ին Երուսաղեմում: 1957թ. նա տեղափոխվել է Երևան, 1960-65թթ. եղել է Հայաստանի ֆիլհարմոնիայի գլխավոր դիրիժորը, 1971 թվականից գլխավորել է Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի պետական ակադեմիական թատրոնը:
1956-69թթ. Դուրյանն եղել է Լեյպցիգի օպերային թատրոնի դիրիժորը, որտեղ իրականացրել է «Դոն Կարլոս» և «Իշխան Իգոր» օպերաների բեմադրությունը: Իր կյնաքի ընթացքում նա աշխատել է 110 սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ ողջ աշխարհով մեկ: 1967թ. նրան շնորհվեց Հայկական ԽՍՀ ժողովրդական արտիստի կոչումը:

6 января на 88 году жизни скончался знаменитый армянский дирижер Оган Дурян.
Решением премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна создана правительственная комиссия по организации похорон, председателем которой является министр культуры РА Асмик Погосян.
Оган Дурян родился 8 сентября 1922 года в Иерусалиме. В 1957 году переехал в Ереван, в 1960-65 годах был главным дирижером филармонии Армении, c 1971 года – Государственного академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна.
В 1965-69 годах Дурян работал дирижером в Лейпцигском оперном театре, где осуществил постановку опер "Дон Kарлос" и "Kнязь Игорь", дирижировал симфоническими концертами в Берлине, Дрездене, Лейпциге. За свою жизнь он работал со 110 симфоническими оркестрами по всему миру. В 1967 году ему было присвоено звание народного артиста Армянской ССР.