Լոնդոնում փետրվարի 5-ին տեղի կունենա համերգ երկու դաշնամուրի համար, որտեղ կհնչեն ամերիկահայ կոմպոզիտոր Դիանա Ղուլքասյան-Ռաբեյի ստեղծագործությունները:
Դաշնամուրի եվրոպացի դասավանդողների ասոցիացիայի Բելգիայի ղեկավար Դիանա Անդերսենի և Պորտուգալիայի ղեկավար Նենսի Լի Հարփերի համատեղ համերգը տեղի կունենա սկզբում Պորտուգալիայում, իսկ հետո՝ Լոնդոնում: Երաժիշտները մտադիր են ձայնագրել Դիանա Ղուլքասյան-Ռաբեյի աուդիոսկավառակը, հայտնում է Armenian Weekly-ին:
Դիանա Ղուկասյան-Ռաբեյը, որը Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերի ժառանգ է, ծնվել է Բոստոնում 1938 թվականին: Նրա աշխատանքները հնչել են աշխարհի 22 երկրներում, այդ թվում Անգլիայում, Ֆրանսիայում, Բելգիայում, Ավստրիայում, Հունգարիայում, ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Ճապոնիայում, Չինաստանում:

7 Январь 2011 - 10:39 AMT
В Лондоне 5 февраля состоится концерт для двух фортепьяно, на котором прозвучат произведения американского композитора армянского происхождения Дианы Гулкасян-Рабей.
Совместный концерт руководителя Ассоциации европейских преподавателей фортепиано (EPTA) Бельгии Дианы Андерсен и главы EPTA Португалии Нэнси Ли Харпер пройдет сначала в Португалии, а затем в Лондоне. Музыканты намерены записать работы Дианы Гулкасян-Рабей на аудиодиск, сообщает Armenian Weekly.
Программа концерта включает следующие произведения: “Mosaic” Op.26 (1992); Three Preludes Op.68a (1994); Little Suite Op.72 (1995); Rhapsodie Op.80a “Urartu” (2001); Tango Op.126b (2008); Triptych Op.114 (2001); 10+10 Op.48 (1991); Portrait Op.189 “Carola Grindea” 2010; “Odyssey” Op.148 (2006); and Toccata Op.118 (2002).
Диана Гулкасян-Рабей, потомок спасшихся от Геноцида армян в Османской Турции в 1915 году, родилась в Бостоне (США) в 1938 году. Ее работы звучали в 22 странах мира, в том числе в Англии, Франции, Бельгии, Австрии, Германии, Венгрии, США, Канаде, Японии, Китае.