Հայաստանում հայտնաբերվել են գինուստեղծման և պահպանման համար անհրաժեշտ հնագույն պարագաներ, որոնք մոտ 6000 տարեկան են: Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) հնագետները ՀՀ Վայոց ձորի Արենիի քարանձավներում հայտնաբերել են խաղողի մամլիչ, խաղողի կորիզների մնացորդներ, գինու կարասներ, ինչպես նաև պնակներ, որոնք հայտնաբերվել են քարանձավում գտնվող դամբարանների հարևանությամբ:
«Մենք գտնում ենք, որ գինին այստեղ պատրաստվել է ծիսակատարությունների համար: Սակայն, այս տարածքում բնակվող մարդիկ, հավանաբար, զբաղվել են գինեգործությամբ»,-հայտարարել է Կալիֆորնիայի համալսարանի պրոֆեսոր, Արենիի հնագիտական գիտարշավի ղեկավար Գրիգորի Արեշյանը: Ըստ պրոֆեսորի, մինչ օրս հայտնաբերված գինու անոթներն ու գինու պատրաստման համար նախատեսված սարքերը թվագրվում էին մ.թ.ա 4000 թ., գրում է USA Today թերթը:
Հարկ է նշել, որ այդ հնագիտական հայտնագործության մասին գրում են The New-York Times-ը, The Washington Post-ը, Wall Street Journal-ը, National Geographic-ը, BBC-ին, Reuters-ը և միջազգային այլ պարբերականներ:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. հուլիսին Գրիգորի Արեշյանը հայտնել էր, որ քարանձավում հայտնաբերվել են նաև ճզմած խաղողի մնացորդներ: «Կարելի է հանգել այն եզրակացության, որ քարանձավում խաղող են ճզմել, իսկ գինին պահել են կարասներում , որոնք թաղվել են հողի մեջ հենց քարանձավում: Եթե մեզ հաջողվի դա ապացուցել, ապա դա կլինի գինու պատրաստման ամենահին ցիկլը աշխարհում»,-ասել էր հնագետը:
Հնագիտական աշխատանքերն Արենիի քանաձավում տարվում են 2007 թվականից: Նախնական հետախուզման արդյունքում հաջողվեց պարզել, որ քարանձավում կա էնեոլիթիկ դարաշրջանի 5-6 շերտ, որոնց խորությունը 4 մետրից ավելի է (ռադիոածխաջրածնային թվագրությամբ 4300-3500 թթ. մ.թ.ա):
2010 թվականի ապրիլին նույն քարանձավում հայտնաբերվեց էնեոլիթի դարաշրջանի ամենահին կոշիկը (տրեխը), որը թվագրվում է 3600-3500թթ. մ.թ.ա:

Wine's time with humankind goes back more than 6,000 years in Armenia.
Discovered in the Areni-1 cave near the Iranian border, a team led by UCLA archaeologist Hans Barnard, details of the ancient wine press find appear in an upcoming Journal of Archaeological Science. The study reports discovery of a wine vat, wine-stained pots and grape remains, as well as a drinking bowl, located near a cemetery inside the cave.
"We believe the wine was made there for ritual activity," says UCLA's Gregory Areshian, co-director of the excavation site. "But the people living outside the cave in the region likely made wine all the time," he says, based on the evidence of the expertise needed to craft the wine vats and pots.
Archaeologists have found evidence of wine-making throughout the ancient world, but the 4,000 BC carbon dating at the site appears the oldest yet for confirmed wine vessels, Areshian adds. The team found chemical evidence of a grape-coloring compound, along with the preserved grape remains. Fermented wine and beer's production is widely thought to have spurred the spread of agriculture and trade in prehistoric times.
A layer of ancient sheep dung above the wine press site preserved much of the grape material from decay. The same team reported discovery of an ancient leather shoe at the site last year.
"It is a wonderful site," Areshian says. "The preservation is very good, and we hope to find more."
The work was supported by the National Geographic Society, National Science Foundation and private foundations, usatoday.com reported.