Հայաստանում հայտնաբերվել են գինուստեղծման և պահպանման համար անհրաժեշտ հնագույն պարագաներ, որոնք մոտ 6000 տարեկան են: Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) հնագետները ՀՀ Վայոց ձորի Արենիի քարանձավներում հայտնաբերել են խաղողի մամլիչ, խաղողի կորիզների մնացորդներ, գինու կարասներ, ինչպես նաև պնակներ, որոնք հայտնաբերվել են քարանձավում գտնվող դամբարանների հարևանությամբ:
«Մենք գտնում ենք, որ գինին այստեղ պատրաստվել է ծիսակատարությունների համար: Սակայն, այս տարածքում բնակվող մարդիկ, հավանաբար, զբաղվել են գինեգործությամբ»,-հայտարարել է Կալիֆորնիայի համալսարանի պրոֆեսոր, Արենիի հնագիտական գիտարշավի ղեկավար Գրիգորի Արեշյանը: Ըստ պրոֆեսորի, մինչ օրս հայտնաբերված գինու անոթներն ու գինու պատրաստման համար նախատեսված սարքերը թվագրվում էին մ.թ.ա 4000 թ., գրում է USA Today թերթը:
Հարկ է նշել, որ այդ հնագիտական հայտնագործության մասին գրում են The New-York Times-ը, The Washington Post-ը, Wall Street Journal-ը, National Geographic-ը, BBC-ին, Reuters-ը և միջազգային այլ պարբերականներ:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. հուլիսին Գրիգորի Արեշյանը հայտնել էր, որ քարանձավում հայտնաբերվել են նաև ճզմած խաղողի մնացորդներ: «Կարելի է հանգել այն եզրակացության, որ քարանձավում խաղող են ճզմել, իսկ գինին պահել են կարասներում , որոնք թաղվել են հողի մեջ հենց քարանձավում: Եթե մեզ հաջողվի դա ապացուցել, ապա դա կլինի գինու պատրաստման ամենահին ցիկլը աշխարհում»,-ասել էր հնագետը:
Հնագիտական աշխատանքերն Արենիի քանաձավում տարվում են 2007 թվականից: Նախնական հետախուզման արդյունքում հաջողվեց պարզել, որ քարանձավում կա էնեոլիթիկ դարաշրջանի 5-6 շերտ, որոնց խորությունը 4 մետրից ավելի է (ռադիոածխաջրածնային թվագրությամբ 4300-3500 թթ. մ.թ.ա):
2010 թվականի ապրիլին նույն քարանձավում հայտնաբերվեց էնեոլիթի դարաշրջանի ամենահին կոշիկը (տրեխը), որը թվագրվում է 3600-3500թթ. մ.թ.ա:

В Армении обнаружены древние приспособления для производства и хранения вина, которым больше 6000 лет. Археологи Калифорнийского университета Лос-Анджелеса (UCLA) нашли в пещерном комплексе Арени в Вайоцдзорской области Армении виноградный пресс, остатки виноградных косточек, кувшины для хранения вина, а также чаши для вина, которые были обнаружены возле кладбища, расположенного в пещере.
“Мы считаем, что вино здесь делали для ритуальных обрядов. Но люди, проживающие в этом регионе, по всей вероятности, постоянно занимались виноделием”,- заявил профессор Калифорнийского университета, руководитель археологической экспедиции в Арени Григорий Арешян. По словам профессора, найденные до сих пор археологами винные сосуды и приспособления для производства вина датировались периодом до 4000 лет д. н. э, пишет газета USA Today.
Следует отметить, что об этой археологической находке пишут такие мировые издания, как The New-York Times, The Washington Post, Wall Street Journal, National Geographic, BBC, Reuters и др.
Напомним, что в июле 2010 года Григорий Арешян сообщил, что в пещере найдены также остатки выжатого винограда. «Можно сделать вывод, что в пещере выжимали виноград, а вино держали в карасах, которые врыты в землю прямо в пещере. Если нам удастся это доказать, то это будет самый древний цикл изготовления вина в мире», – сказал тогда археолог.
Археологические работы в пещере Арени ведутся с 2007 года. В результате предварительной разведки удалось установить что пещера имеет не менее 5-6 слоев энеолитическoй эпохи, глубиной более четырех метров (радиоуглеродные даты колеблются в пределах 4300-3500 гг. до н. э.). В апреле 2010 года в той же пещере Арени археологами была обнаружена самая старая обувь (трех) периода энеолита, которая датируется 3600-3500 гг. до н.э..