Հունվարի 11-ին «Ձմեռային փառատոն Հայաստան-2010»-ի շրջանակներում Կաղանդ պապի մասին հեքիաթի և լավագույն տոնածառի մրցույթների հաղթողներին այդ առիթով հրավիրված մամլո ասուլիսում հանձնվեցին մրցանակներ ու հավաստագրեր «Կանաչաստան» ՀԿ-ից, Deem Communications-ից ու «Պողոսյան պարտեզներ» ընկերությունից:
«Այս տարի Կաղանդ պապի մասին ամենահետաքրքիր մրցույթի հաղթողը սիրողական անվանակարգում ճանաչվեց 82-ամյա Ժանետտա Անանիկյանը, իսկ պրոֆեսիոնալների անվանակարգում՝ Նաիրա Եդիգարյանը: Ամենագեղեցիկ տոնածառի մրցույթում 2 հաղթող եղավ՝ IDS և «Ղողանջ» ՀԿ-ները: Ընդ որում մրցույթ-ցուցահանդեսին ներկայացվել էր 22 տոնածառ 14 ՀԿ-ներից: IDS-ը նաև հատուկ մրցանակ ստացավ «Պողոսյան պարտեզներ» կազմակերպությունից, մամլո ասուլիսում հայտարարեց «Ձմեռային փառատոնի» նախաձեռնող և կազմակերպիչ Րաֆֆի Նիզիբլյանը: Ըստ նրա, հատուկ մրցանակ ստացավ նաև «Տերյան» մշակութային կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Մելիքյանը, որը Կաղանդ պապի կերպարի հեղինակն է:
Դեկտեմբերի 25-ից հունվարի 6-ը Երևանում տեղի ունեցավ «Ձմեռային փառատոն Հայաստան-2010»-ը, որի կարգախոսն էր «Միասին գունազարդենք ձմեռը», որի շրջանակներում մի շարք հետաքրքիր միջոցառումներ անցան Սիրահարների զբոսայգում, այդ թվում համերգ տեղի ունեցավ Շուշան Պետրոսյանի, ArtVoices խմբի, Սուրեն Առուստամյանի, Exodus և «Ռեինկարնացիա» և այլ խմբերի մասնակցությամբ: Լույս տեսավ «Կաղանդ պապ. Վերադարձ Ռիգելից» հեքիաթը, որի հեղինակն է Աստղիկ Սիմոնյանը: Փառատոնին մասնակցեց շուրջ 6 500 մարդ:

13 Январь 2011 - 13:50 AMT
11 января на пресс-конференции в Ереване победителям конкурсов зимней сказки о Каханд Папе (армянский Дед Мороз) и лучшей новогодней елки в рамках “Зимнего фестиваля Армения-2010” были вручены призы и сертификаты от общественных организаций “Каначастан”, Deem Communications и компании “Погосян партезнер”.
“В этом году победителями конкурса самой интересной сказки о Каханд папе в номинации для любителей стала 82-летняя Жанетта Ананикян, а в номинации для профессионалов – Наира Едигарян. В конкурсе самой красивой елки у нас 2 победителя. Ими являются общественные организации IDS и “Гогандж” (“Звон”). Причем в конкурсе-выставке были представлены 22 елки от 14 организаций. IDS также получил специальный приз от “Погосян партезнер”, – сказал председатель общественной организации «Каначастан», инициатор и организатор “Зимнего фестиваля” Раффи Низиблян.
По его словам, специальный приз организаторы фестиваля присудили также директору Культурного центра “Терян” Лилит Меликян, автору дизайна образа Каханд Папа.
Призы были в виде скрипичного ключа, который является логотипом “Зимнего фестиваля”.
С 25 декабря по 6 января в Ереване прошел “Зимний фестиваль Армения-2010” под слоганом “Вместе разукрасим зиму”, в рамках которого был проведен ряд интересных мероприятий в Парке влюбленных, в том числе концерты под открытым небом при участии Шушан Петросян с группой ArtVoices и Суреном Арустамяном, групп Exodus и Реинкарнация, The Beautified Project и Allen Time и DJ Вакцины с аранжировкой народных инструментов. Помимо этого, была издана книга «Каханд Пап. Возвращение из Ригеля», автором которой является Астхик Симонян. В фестивале приняли участие около 6 500 человек.