Երեք օրում 5D Cinema նոր տեսադահլիճը Երևանում այցելել է 200 հանդիսատես, հիմնականում մեծահասակներ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է կինոսրահի ադմինիստրատոր Էդգար Դավթյանը: Ըստ նրա, տեսադահլիճը, որն աշխատում է ժամը 11:00-24:00-ն, և ունի 4 տեղ, հնարավորություն է տալիս 3-5 րոպեանոց տեսանյութ դիտել 5D ձևաչափով: Այցելուներին առաջրակվում է տարբեր ժանրերի 8 տեսահոլովակ՝ մուլտֆիլմեր, միստիկա, սարսափ,. Ֆանտաստիկա: Տոմսի արժեքը 2000 դրամ է:
Ըստ Էդգար Դավթյանի, 5D Cinema մտադիր է նոր տեսասրահներ բացել Երևանում: 5 D ձևաչափը 3D և 4D ձևաչափերի շարունակությունն է: 5 D ձևաչափում հանդիսատեսի ներկայության էֆեկտը ձևավորվում է ոչ միայն ծավալային պատկերի, այլ նաև այլ հատուկ էֆեկտների հաշվին. շարժական աթոռի, ջրի ցողման, տարբեր հոտերի տարածման միջոցով: 5D Cinema կինոսրահը հագեցած է բելառուսական «Վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաներ» ընկերության սարքավորումներով:

За три дня работы видеозала 5D Cinema в Ереване было зарегистрировано 200 посетителей, большинство из которых взрослые. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил администратор кинозала Эдгар Давтян. По его словам, видеозал, работающий с 11:00 до 24:00 и рассчитанный на 4 места, предоставляет возможность просмотра 3-5 минутного видео в 5D формате. Посетителям предлагается выбор из 8 роликов различных жанров (мультфильмы, мистика, ужасы, фантастика). Цена на билет составляет 2000 драмов.
По словам Эдгара Давтяна, 5D Cinema планирует открытие новых видеозалов в Ереване. 5D формат — это продолжение 3D и 4D формата. В 5D кинотеатре эффект присутствия зрителя формируется не только за счет объемного изображения, но и за счет других спецэффектов: подвижного вибрирующего кресла, разбрызгивания воды, распространения запахов. Видеозал 5D Cinema оснащен оборудованием белорусской компании "Технологии Виртуальной Реальности", которая поставляет современное оборудование для индустрии развлечений в страны СНГ, а также в страны Прибалтики и Турцию.