Երևանում 2011թ. մշակութային ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացնում է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատունը, փետրվարի 11-ին Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում համերգով հանդես կգա հայտնի իտալական «Վենետիկի մենակատարները» նվագախումբը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատունը:
Համերգի ծրագիրը բաղկացած է կլասիցիզմի և բարոկկոյի դարաշրջանի իտալացի ականավոր կոմպոզիտորներ Անտոնիո Վիվալդիի, Ռոսսինիի, Ալբինիոնիի ստեղծագործություններից: Կկատարվեն նաև Էնիո Մորիկոնեի ստեղծագործությունները: Նվագախմբի ղեկավարն ու դիրիժորը Կլաուդիո Շիմոնեն է:
Միջոցառման հովանավորն է Գագիկ Ծառուկյանի անվան բարեգործական հիմնադրամը:
«Վենետիկի մենակատարները» նվագախումբը ստեղծվել է 1959թ. Պադուայում դիրիժոր Կլաուդիո Շիմոնեի կողմից, որն արժանացել է «Կյանքը երաժշտության մեջ» պարգևին: Եարժշտության ասպարեզում այդ պարգևը հավասարեցվում է Նոբելյան մրցանակին:

Within the framework of the cultural program for the year 2011 of the Italian Embassy in Armenia, a concert of the Italian orchestra – I Solisti Veneti – will take place at the National Academic Theatre of Opera and Ballet on February 11, 2011.
Famous pieces drawn from Italian Baroque and Classic Musical Repertoire will be performed under the direction of Maestro Claudio Scimone, the Italian Embassy in Armenia told PanARMENIAN.Net.
Tomaso Albinoni, Antonio Vivaldi, Gioacchino Rossini and Ennio Morricone are among the composers purposely chosen for this performance in Yerevan.
Special sponsor of the cultural initiative is Gagik Tsarukyan Beneficial Foundation.
I Solisti Veneti was founded in Padua in 1959 by Claudio Scimone. It has made a reputation especially with Italian Baroque music. The ensemble has won numerous awards including a Grammy and a Grand Prix du Disque.