Երևանում 2011թ. մշակութային ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացնում է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատունը, փետրվարի 11-ին Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում համերգով հանդես կգա հայտնի իտալական «Վենետիկի մենակատարները» նվագախումբը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատունը:
Համերգի ծրագիրը բաղկացած է կլասիցիզմի և բարոկկոյի դարաշրջանի իտալացի ականավոր կոմպոզիտորներ Անտոնիո Վիվալդիի, Ռոսսինիի, Ալբինիոնիի ստեղծագործություններից: Կկատարվեն նաև Էնիո Մորիկոնեի ստեղծագործությունները: Նվագախմբի ղեկավարն ու դիրիժորը Կլաուդիո Շիմոնեն է:
Միջոցառման հովանավորն է Գագիկ Ծառուկյանի անվան բարեգործական հիմնադրամը:
«Վենետիկի մենակատարները» նվագախումբը ստեղծվել է 1959թ. Պադուայում դիրիժոր Կլաուդիո Շիմոնեի կողմից, որն արժանացել է «Կյանքը երաժշտության մեջ» պարգևին: Եարժշտության ասպարեզում այդ պարգևը հավասարեցվում է Նոբելյան մրցանակին:

В Ереване в рамках культурной программы 2011 года, которую осуществляет посольство Италии в Армении, 11 февраля в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиарова выступит с концертом известный итальянский оркестр камерной музыки «Венецианские солисты» (I Solisti Veneti). Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в посольстве Италии в Армении.
Программа концерта состоит из произведений таких выдающихся итальянских композиторов эпохи классицизма и барокко, как Антонио Вивальди, Джоаккино Россини, Томазо Альбинони, а также произведения Эннио Мориконе. Руководитель оркестра и дирижер Клаудио Шимоне.
Спонсор мероприятия – Благотворительный Фонд Гагика Царукяна.
Оркестр “Венецианские солисты” создан в 1959 году в Падуе дирижером Клаудио Шимоне, который удостоился награды «Жизнь в музыке». Эта награда в мире музыки равносильна Нобелевской премии.