«Նավիգատոր» և «Բաղիյան Արտ Վիդեոն» մի շարք փաստագրական ֆիլմեր են պատրաստել Ադրբեջանում 1988-89թթ. տեղ գտած դեպքերի մասին, ինչպես նաև ղարաբաղյան պատերազմի մասին որակապես նոր ձևաչափով: Այդ մասին հունվարի 15-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է կինոռեժիսոր Գագիկ Հարությունյանը: «Այդ ձևաչափի նորությունը նրանում է, որ ֆիլմը կազմված է առանձին սյուժեներից, որոնք միավորում են մեկ ընդհանուր պատմություն: Ֆիլմի տևողությունը շուրջ 7-10 րոպե է, բայց, չնայած իր կարճությանը, այն կարևոր հարցեր և թեմաներ է արծարծում: Վաղվանից ֆիլմերը տեղադրվելու են ինտերնետում»,- նշել է նա: Մասնագետի խոսքերով, այդ ֆիլմը կարելի է անվանել «կոդավորում», քանի որ այն ներառում է իր մեջ տարբեր իրադարձությունների վերաբերյալ շատ գաղտնագրեր:
«Տվյալ պահին մենք ներկայացնում ենք երեք ֆիլմեր. Սումգայիթից մի հայի պատմություն, Մարաղա գյուղի մասին և Տեղում Արկադի Տեր-Թադևոսյանի (Կոմանդոս) կողմից ռազմական գործողությունները սկսելու մասին: Այդ ֆիլմերում արծարծվող թեմաները, պայմանականորեն ասած, հաղթանակի ծածկագիր են»,- ասել է Հարությունյանը: Նա նաև ընդգծել է, որ նման ֆիլմերը քարոզչության լավ միջոց են: «Առաջիկա ամիսներին ֆիլմերը թարգմանվելու են ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով»,- ասել է կինոռեժիսորը:
Իր հերթին, քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը նշել է, որ ղարաբաղյան պատերազմը շատ վատ է լուսաբանված հայկական ֆիլմերում, և Հայաստանը հաճախ այս ոլորտում զիջում է իր դիրքերն Ադրբեջանին: «Ադրբեջանը տարեկան թողարկում է 7-8 գեղարվեստական ֆիլմեր` նվիրված այդ պատերազմին: Իսկ մենք 20 տարվա ընթացքում ստեղծել ենք 2-3 ֆիլմ, որոնց որակը չի փայլում: Հենց այդ պատճառով ես շատ ուրախ եմ ֆիլմերի այդ շարքի համար, որոնք միայն սկիզբն են, և այդ նախագիծն ունենալու է շարունակական բնույթ»,- ընդգծել է նա:

Студии “Навигатор” и "Багиян Арт Видео" подготовили ряд документальных фильмов о событиях, имевших место в Азербайджане в 1988-89 годах, а также о карабахской войне в качественно новом формате. Об этом 15 января на пресс-конференции в Ереване сообщил кинорежиссер Гагик Арутюнян. “Новизна формата заключается в том, что фильм состоит из отдельных сюжетов, объединяющих одну общую историю. Продолжительность фильма – около 7-10 минут, но, несмотря на свою лаконичность, он поднимает очень важные вопросы и темы. С завтрашнего дня картины будут размещены в интернете”, – отметил он. По словам специалиста, подобный фильм можно назвать “кодировкой”, поскольку он заключает в себе очень много кодов относительно различных событий.
“На данный момент мы представляем три фильма: историю армянина из Сумгаита, о селе Марага и о начале военных действий Аркадием Тер-Тадевосяном (Командосом) в Техе. Темы, которые поднимаются в этих фильмах, условно говоря, являются кодом победы”, – уточнил Г.Арутюнян. Он также подчеркнул, что подобные фильмы являются хорошим методом пропаганды. “В ближайшем месяце картины будут переведены на русский и английский языки”, – сказал кинорежиссер.
В свою очередь политолог Левон Мелик-Шахназарян отметил, что карабахская война очень плохо освещена в армянских фильмах и что Армения часто уступает свои позиции в этой сфере Азербайджану. “Азербайджан в год выпускает по 7-8 художественных фильмов, посвященных этой войне. У нас же за 20 лет создано всего 2-3 фильма, качество которых оставляет желать лучшего. Именно поэтому я очень рад этому ряду фильмов, которые являются только началом, и данный проект будет иметь продолжительный характер”, – подчеркнул он.