«Նավիգատոր» և «Բաղիյան Արտ Վիդեոն» մի շարք փաստագրական ֆիլմեր են պատրաստել Ադրբեջանում 1988-89թթ. տեղ գտած դեպքերի մասին, ինչպես նաև ղարաբաղյան պատերազմի մասին որակապես նոր ձևաչափով: Այդ մասին հունվարի 15-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է կինոռեժիսոր Գագիկ Հարությունյանը: «Այդ ձևաչափի նորությունը նրանում է, որ ֆիլմը կազմված է առանձին սյուժեներից, որոնք միավորում են մեկ ընդհանուր պատմություն: Ֆիլմի տևողությունը շուրջ 7-10 րոպե է, բայց, չնայած իր կարճությանը, այն կարևոր հարցեր և թեմաներ է արծարծում: Վաղվանից ֆիլմերը տեղադրվելու են ինտերնետում»,- նշել է նա: Մասնագետի խոսքերով, այդ ֆիլմը կարելի է անվանել «կոդավորում», քանի որ այն ներառում է իր մեջ տարբեր իրադարձությունների վերաբերյալ շատ գաղտնագրեր:
«Տվյալ պահին մենք ներկայացնում ենք երեք ֆիլմեր. Սումգայիթից մի հայի պատմություն, Մարաղա գյուղի մասին և Տեղում Արկադի Տեր-Թադևոսյանի (Կոմանդոս) կողմից ռազմական գործողությունները սկսելու մասին: Այդ ֆիլմերում արծարծվող թեմաները, պայմանականորեն ասած, հաղթանակի ծածկագիր են»,- ասել է Հարությունյանը: Նա նաև ընդգծել է, որ նման ֆիլմերը քարոզչության լավ միջոց են: «Առաջիկա ամիսներին ֆիլմերը թարգմանվելու են ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով»,- ասել է կինոռեժիսորը:
Իր հերթին, քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը նշել է, որ ղարաբաղյան պատերազմը շատ վատ է լուսաբանված հայկական ֆիլմերում, և Հայաստանը հաճախ այս ոլորտում զիջում է իր դիրքերն Ադրբեջանին: «Ադրբեջանը տարեկան թողարկում է 7-8 գեղարվեստական ֆիլմեր` նվիրված այդ պատերազմին: Իսկ մենք 20 տարվա ընթացքում ստեղծել ենք 2-3 ֆիլմ, որոնց որակը չի փայլում: Հենց այդ պատճառով ես շատ ուրախ եմ ֆիլմերի այդ շարքի համար, որոնք միայն սկիզբն են, և այդ նախագիծն ունենալու է շարունակական բնույթ»,- ընդգծել է նա:

Filmmaker Gagik Harutyunyan said that Navigator and Baghiyan Art Video studios created a series of documentaries on the events that took place in Azerbaijan in 1988-1989, as well as the Karabakh war in a qualitatively new format.
“The format novelty is in the fact that the film consists of separate plots uniting a single story. The film duration is 7-10 minutes. Nevertheless, it raises very important issues. The films will be placed on the Web from tomorrow,” Harutyunyan told a press conference.
According to the specialist, similar films can be labeled as “coding,” as they contain many codes concerning various events.
“Currently, we present three films: story of an Armenian from Sumgait; about Maraga village; launch of hostilities by Arkady Ter-Tadevosyan (Commandos) in Tegh. Conditionally speaking, the topics covered in these films are the victory’s code,” said Harutyunyan.
He added that similar films are a good method of propaganda. “The films will be translated into Russian and English languages within several months,” the filmmaker said.
Political analyst Levon Melik-Shahnazaryan said for his part that the Karabakh war is inappropriately covered in Armenian films, while Armenia is often behind Azerbaijan in this sphere.
“Azerbaijan annually creates 7-8 feature films dedicated to the war. While over 20 years we shot only 2-3 films and their quality is far from being perfect. That is why I welcome this series of films. And this project will be of continuous nature,” said Shahnazaryan.