Շախմատի աշխարհի առաջնության մասնակիցները, որը դեկտեմբերի 4-24-ն ընթացել է թուրքական Անթաքիա քաղաքում, ՖԻԴԵ-ի ղեկավարությանը բաց նամակ են ուղարկել, որում արտահայտել են իրենց դժգոհությունն առաջնության կազմակերպվածության վերաբերյալ: Նամակը հրապարակվել է շախմատիստուհի Ալեքսանդրա Կոստենյուկի բլոգում:
«Շախմատի կանանց ԱԱ-ն պետք է անցկացվի բարձր մակարդակով, և մենք կցանկանայինք զգալ, որ մասնակցում ենք համաշխարհային մասշտաբի մրցաշարի»,- ասվում է նամակում:
Շախմատիստուհիները նակամում նշել են, որ, առաջին հերթին, ընտրական փուլն անցնելուց հետո մասնակիցներն իրենք են վճարել ճանապարհի և Թուրքիայում մնալու համար: Ավելին, «Anemon Antakya» հյուրանոցում մնալու վարձը մասնակիցների համար կազմել է 130 եվրո, այն դեպքում, երբ հյուրանոցում սովորական գինը կազմում է օրական 60 եվրո: Խաղացողների համար անհրաժեշտ ինչպես հանգստի, այնպես էլ նախապատրաստության մակարդակն անհրաժեշտից շատ ցածր է եղել. «Մենք ցանկանում ենք ՖԻԴԵ-ին տեղեկացնել, որ ԱԱ-ն իրական հիասթափություն է եղել մեզ համար: Կազմակերպիչները ցանկացել են հնարավորինս քիչ փող ծախսել, և շատ վաստակել»:
Նամակի տակ ստորագրել է 18 մասնակից, այդ թվում` հայ շախմատիստուհիներ Էլինա Դանիելյանը և Լիլիթ Մկրտչյանը:

15 Январь 2011 - 13:42 AMT
Участницы чемпионата мира по шахматам, который проходил в турецком городе Антакья 4-24 декабря 2010 года, направили в ФИДЕ открытое письмо, где изложили свое недовольство организацией чемпионата. Письмо опубликовано в блоге шахматистки Александры Костенюк.
“ Женский шахматный чемпионат мира должен проводиться на высшем уровне, и мы хотели бы чувствовать, что участвуем в турнире мирового масштаба”, – говорится в письме.
Шахматистки в письме отметили, что, во-первых, после прохождения отборочного этапа участницам самим пришлось оплачивать дорогу и проживание в Турции. Более того, отель “Anemon Antakya” для участников чемпионата стоил 130 евро, в том случае, когда обычная цена проживания в отеле составляет 60 евро в сутки без питания. При этом отель расположен близ шумной и грязной дороги. Уровень как отдыха, так и подготовки, необходимый для игроков, был намного ниже необходимого: “Мы хотим поставить FIDE в известность, что чемпионат мира стал реальным разочарованием для большинства из нас. Организаторы хотели потратить как можно меньше денег, заработав при этом как можно больше”.
Под письмом подписались 18 участниц, в том числе и армянские шахматистки Элина Даниелян и Лилит Мкртчян.