Աշխարհահռչակ դերասան Ալ Պաչինոն արժանացել է «Ոսկե գլոբուս» կինոմրցանակին «Բժիշկ Մահի»՝ ամերիկահայ բժիշկ Ջեկ Գևորգյանի դերը Բարրի Լևինսոնի «Դուք չեք ճանաչում Ջեկին» ֆիլմում կատարելու համար:
«Ինձ համար շատ բարդ էր կատարել իրական մարդու, ոչ թե հորինված հերոսի դեր»,-ասել է Ալ Պաչինոն «Ոսկե գլոբուսի» 68-րդ մրցանակաբաշխության ժամանակ, որը տեղի է ունեցել հունվարի լույս 17-ի գիշերը:
«Դուք չեք ճանաչում Ջեկին» ֆիլմի հիմքում իրական պատմություն է: Ջեկ Գևորգյանը էվտանազիայի կողմնակից է և ցանկանում է հասնել նրան, որ այն օրինականացվի: 1990-98թթ. նա օգնել է 130 հիվանդների հեռանալ կյանքից: Գևորգյանի դեմ մեղադրանքներ հաջողվեց առաջադրել միայն 1999թ., երբ իրավապահների ձեռքում հայտնվեց 52-ամյա Թոմաս Յորքի ինքնասպանության տեսանյութը: Գևորգյանը դատապարտվեց 8 տարվա ազատազրկման և ազատ արձակվեց միայն 2007թ.:
«Ոսկե գլոբուսը» շնորհվում է Հոլիվուդի օտարերկյա մամուլի ասոցիացիայի կողմից 1944 թվականից: Ասոցիացիան միավորում է մոտ 100 լրագորղների, որոնք բնակվում են Կալիֆորնիայում և գրում են ամերիկյան կինոարտադրության մասին արտերկրի պարբերականների համար:

17 Январь 2011 - 13:29 AMT
Всемирно известный американский актер Аль Пачино получил кинопремию “Золотой глобус” за роль «Доктора Смерть» – американского врача Джека Кеворкяна в социальной драме Барри Левинсона “Вы не знаете Джека”.
“Мне было очень сложно играть реального человека, а не вымышленный персонаж”, – сказал Аль Пачино, получая премию на торжественной 68-й церемонии вручения премии “Золотой глобус”, которая транслировалась из Голливуда в прямом эфире NBC в ночь на 17 января.
Премьера фильма “Вы не знаете Джека” состоялась в Нью-Йорке в Ziegfeld Theatre 15 апреля. На премьере фильма присутствовал сам Джек Кеворкян.
В основе фильма “Вы не знаете Джека” лежит реальная история. Джек Кеворкян является убежденным сторонником эвтаназии и добивается ее легализации. С 1990 по 1998 год он помог свести счеты с жизнью 130 больным. Обвинения против Кеворкяна удалось выдвинуть только в 1999 году, когда в распоряжение правоохранительных органов попала видеозапись самоубийства 52-летнего Томаса Йорка. Кеворкян был приговорен к 8 годам тюрьмы и вышел на свободу в 2007 году.
"Золотой глобус" присуждается Ассоциацией иностранной прессы Голливуда (HFPA) с 1944 года. Ассоциация объединяет около 100 журналистов, проживающих в Калифорнии и пишущих об американской киноиндустрии для зарубежных изданий.