Հունվարի 18-ին Մոսկվայում հայ և ադրբեջանցի համայնքների մոտ 50 ներկայացուցչի մասնակցությամբ կայացել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին առաջին գեղարվեստական «Ընդհատված երգը» ֆիլմի www.prervannaya-pesnya.ru պաշտոնական կայքի շնորհանդեսը:
Նախագծի և դրա ստեղծողների մասին տեղեկատվությամբ կայքն ունի 6 բաժին: «Ղարաբաղյան հակամարտություն» բաժնում զետեղված է մանրամասն տեղեկատվություն արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ, «ԶԼՄ-ները մեր մասին» բաժնում, դրական արձագանքներից զատ, նաև հղումներ` ադրբեջանական լրատվամիջոցների նյութերին, որոնք, ինչպես հաղորդվել է ավելի վաղ, «Ընդհատված երգի» վարկաբեկմանն ուղղված քարոզարշավ են ծավալել:
Հիշեցնենք, որ «Ընդհատված երգը» կինոնկարի ստեղծման գաղափարը Մոսկվայում բնակվող մի խումբ հայ երիտասարդներինն է: Ֆիլմը նպատակն է անաչառ մոտեցմամբ ներկայացնել դարերի ընթացքում ստեղծված այն իրականությունը, որն այսօր խոչընդոտում է երկու ժողովուրդների համակեցությունը:
Ֆիլմի հեղինակները չեն պաշտպանում հերոսներից որևէ մեկի դիրքորոշումը, այլ ընթացող բանավեճի միջոցով փորձում են գտնել երկուստեք ընդունելի ելքը ստեղծված իրավիճակից:
Կինոնկարի պրեմիերան կկայանա Մոսկվայում մայիսի վերջին, այնուհետև նպատակ կա ֆիլմը ցուցադրել ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Հնդկաստանի, Մերձավոր Արևելքի և որոշ Բալկանյան պետությունների մեծ էկրաններ: Ֆիլմի ռեժիսորն է Արիկ Մանուկյանը, գլխավոր պրոդյուսերը` Աշոտ Պողսյանը:
Ֆիլմի ֆինանսավորումն իրականացվում է ստեղծագործական խմբի անձնական միջոցներով, սակայն անհրաժեշտ են լրացուցիչ միջոցներ որոշ մասայական տեսարանների նկարահանման, ինչպես մաև տարբեր երկրներում պրեմիերաների ու ցուցադրումների հավուր պատշաճի կազմակերպման համար: Նկարահանող խումբը պատրաստ է քննարկել նախագծին օժանդակության բոլոր այն առաջարկները, որոնք չեն ենթադրում սյուժեի փոփոխում:

18 Январь 2011 - 10:35 AMT
18 января в Москве состоялась презентация официального сайта первого художественного фильма про армяно-азербайджанские отношения ''Прерванная песня'' – www.prervannaya-pesnya.ru. На мероприятии присутствовали около 50 представителей армянской и азербайджанской общин Москвы.
Сайт состоит из 6 разделов, в которых размещена подробная информация о проекте и его создателях. В разделе ''Карабахский конфликт'' изложена история нагорно-карабахского противостояния. В разделе ''СМИ о нас'', помимо положительных откликов в прессе, размещены также ссылки на скандальные публикации азербайджанских СМИ, которые, как сообщалось ранее, развязали целую кампанию по дискредитации ''Прерванной песни''.
Идея создания фильма "Прерванная песня'' – первой художественной киноленты про армяно-азербайджанские отношения – принадлежит группе молодых армян, живущих в Москве. Картина ставит целью непредвзято повествовать о сложившихся веками реалиях, являющихся преградой для мирного сосуществования двух народов. Авторы фильма не имеют намерения защищать позицию кого-либо из героев, а посредством дискуссии, разворачивающейся в фильме, стремятся найти то общее, что может быть выходом из сложившейся ситуации.
Премьера картины состоится в конце мая. Помимо России, Армении и Азербайджана авторы намерены вывести фильм на большие экраны США, Франции, Грузии, Турции, Индии, стран Ближнего Востока и некоторых балканских государств. Режиссер фильма- Арик Манукян, генеральный продюсер – Ашот Погосян.