19 Հունվար 2011 - 10:35 AMT
Էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջը համաձայն չէ Հայաստանի մշակույթի նախարարության՝ Երևանի մշակույթի պետական քոլեջի հետ նրա միավորվման վերաբերյալ որոշման հետ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է ջազային քոլեջի ղեկավարությունը տնօրեն Ակսել Բակունցի գլխավորությամբ:
Ջազային քոլեջի դասախոս և գլխավոր ադմինիստրատոր Անահիտ Մազմանյանի խոսքերով, նման որոշում ընդունվել է առանց հաստատության ղեկավարության համաձայնության: «Չնայած նրան, որ միավորվելու մասին որոշումն ընդունվել է օգոստոսի 5-ին, մշակույթի նախարարն օգոստոսի 8-ին ընդունել է մեզ և ասել, որ նման բան չկա: Այնուհետև այդ որոշման մասին մեզ հայտնի է դարձել ինտերնետից: Մենք նամակ ենք հղել վարչապետին և կառավարության աշխատակազմին, որն ուղարկվել է մշակույթի նախարարություն: Եվ միայն դրանից հետո նախարարության պատասխան նամակում մեզ ասել են Նադեժդա Սարգսյանի ղեկավարած Երևանի մշակույթի պետական քոլեջի հետ միավորվելու որոշման մասին: Չնայած խոստումներին` մենք մինչև հիմա չենք հանդիպել մշակույթի նախարարի հետ»,- ասել է նա:
Նա նշել է, որ կազմակերպվել է ստորագրահավաք, որին մասնակցել են մշակույթի շուրջ 30 գործիչներ, դասախոսներ, քոլեջի նախկին շրջանավարտներ, այդ թվում` Սյուզան Մարգարյանը և այլոք:
Իր հերթին Ակսել Բակունցը նշել է, որ քոլեջը պետք է ինքնուրույն գործի, բայց եթե միավորումն անխուսափելի է, պետք է միանան ոչ թե իրենք, այլ նրանք: «Ամենայն հավանականությամբ, որոշումն ընդունվել է կապված նրա հետ, որ կառավարությունն այդպես էլ չի կարողացել առանձին շենք տրամադրել, և մենք մինչև հիմա աշխատում ենք Երևանի մշակույթի պետական քոլեջի շենքում: Հնարավոր է, որ հիմա մշակույթի քոլեջի տնօրենը որոշել է անձամբ գլխավորել այդ ամենը»,- ասել է նա:
Իր հերթին, Ստեփան Բաբաթորոսյանը նշել է, որ 1979-ին հիմնված ջազային քոլեջը դարձել է յուրօրինակ ապրանքանիշ, որի անունը չի կարելի ձեռքի մի շարժումով ջնջել:

19 Январь 2011 - 10:35 AMT
Колледж эстрадного и джазового искусства протестует против слияния с Ереванским государственным колледжем культуры
Государственный колледж эстрадного и джазового искусства не согласен с решением Министерства культуры Армении о его слиянии с Ереванским государственным колледжем культуры. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщило руководство джазового колледжа во главе с директором Акселем Бакунцем.
По словам преподавателя и главного администратора джазового колледжа Анаит Мазманян, подобное решение было принято без согласия и ведома учреждения. “Несмотря на то, что решение о слиянии было принято 5 августа, министр культуры 8 августа приняла нас и сказала, что ничего подобного нет. Затем об этом решении нам стало известно из интернета. Мы послали письмо премьер-министру и в аппарат правительства, которое было направлено в Минкульт. И только тогда, в ответном письме из Минкульта, нам сообщили о решении слияния с Ереванским государственным колледжем культуры под руководством Надежды Саркисян. Несмотря на обещания, с нами до сих пор не встретилась министр культуры”, – сказала она.
Она отметила, что был проведен сбор подписей, в котором приняли участие порядка 30 деятелей культуры, преподаватели, бывшие выпускники колледжа, в том числе Сюзан Маркарян и другие видные деятели современной эстрады.
В свою очередь Аксель Бакунц добавил, что колледжу необходимо действовать самостоятельно, но если слияние неизбежно, то слиться нужно не им, а с ними. “Скорей всего решение о слиянии было принято в связи с тем, что правительство так и не смогло предоставить нам отдельное здание, и мы до сих пор работаем в здании Ереванского государственного колледжа культуры. Возможно, что сейчас директор колледжа культуры просто решила сама все возглавлять”, – подчеркнул он.
Со своей стороны преподаватель джазового колледжа, композитор Степан Бабаторосян отметил, что Государственный колледж эстрадного и джазового искусства, основанный в 1979 году, является своеобразным брендом, имя которого нельзя стереть одним движением руки.