Բոստոնի գեղեցիկ արվեստների թանգարանում (Boston Museum of Fine Arts) կներկայացվի հայկական «Գոհար» գորգը: «Գեղեցիկ արվեստների մագիստրոս» անվանումը կրող ցուցահանդեսը, որի շրջանակներում ներկայացված են նաև 17-18 դարերի կովկասյան գորգերը, կտևի մինչև հունվարի ավարտը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net գործակալությանն են հայտնել Ամերիկայի հայկական գրադարանում:
Հռչակավոր «Գոհար» գորգը, որը թվագրվում է 1700 թվականով, ամենահինն է Ղարաբաղի պահպանված հայկական գորգերից: Գրառման մեջ գորգագործուհին նշում է իր անունը և աշխատանքն ավարտելու տարեթիվը: «Ես, Գոհարս, ոգով թույլ և մեղսավոր, սեփական ձեռքերով գործեցի այս գորգը: Ով կարդա այս գրառումը, թող աղոթի Աստծուն ինձ համար: 1149 (1700) թվական:
«Գոհար» գորգն առաջին անգամ ցուցադրվել է Լոնդոնի Վիկտորիայի և Ալբերտի թանգարանում, որտեղ էլ լուսանկարվել է: 1908թ. լուսանկարը հրապարակել է Ֆ.Ռ. Մարտինը: «Գոհար» գորգի վրա գործած արտահայտությունը թարգմանեց 1908թ. ականավոր լեզվաբան Նորայր դը Բիզանսը: 1977թ. «Գոհարը» վաճառվեց Լոնդոնի LeFevre and Partners աճուրդում : 2004 թ. գորգը կրկին վաճառվեց և գտնվում է մասնավոր հավաքածուի կազմում :
Ըստ Փիթեր Պապի, գորգը նախատեսված է եղել եկեղեցու համար, այն հավանաբար օգտագործվել է եկեղեցական արարողությունների ժամանակ, ինչով էլ բացատրվում է նրա բացառիկ լավ պահպանված վիճակը :

19 Январь 2011 - 13:37 AMT
Известный армянский ковер «Гоар» представлен в Бостонском музее изящных искусств (Boston Museum of Fine Arts). Выставка “Магистр изящных искусств” (MFA), на которой представлены кавказские ковры 17-18 веков, продлится до конца января. Об этом агентству PanARMENIAN.Net сообщили в Армянской библиотеке и музее Америки.
Знаменитый безворсовый ковер «Гоар», датируемый 1700 годом, самый ранний из сохранившихся армянских ковров Карабаха. В надписи ткачиха ковра называет себя и указывает год завершения работы: “Я, Гоар, грешная и слабая духом, собственными недавно научившимися руками соткала этот ковер. Тот, кто прочтет эту надпись, пусть замолвит слово Господу обо мне. В 1149 (1700) г.”
Ковер «Гоар» был впервые замечен в 1899 г., когда он был выставлен в Лондоне в Музее Виктории и Альберта, где и был сфотографирован. В 1908 г. фотография была опубликована Ф. Р. Мартином . Текст на ковре «Гоар» был переведен в 1908 году выдающимся лингвистом Норайром де Бизансом. В 1977 г. ковер «Гоар» был продан на аукционе в Лондоне LeFevre and Partners. В 2004 году ковер был вновь продан и находится в частной коллекции. По мнению Питера Папа, ковер был предназначен для церкви, прихожанкой которой являлась ткачиха, и вероятно использовался в церемониях в церкви, чем объясняется его исключительно хорошая сохранность.