Արենիի քարանձավի հնագիտական պեղումները սենսացիոն բացահայտումներ են խոստանում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագիտության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը: Նրա խոսքերով, ներկա պահին միջազգային լաբորատորիաներում անցկացվում են քարանձավում հայտնաբերված հնագիտական գտածոների մի շարք հետազոտություններ, այդ թվում` աշխարհի ամենահին կոշիկի, որը նույնպես գտնվել է Արենիում:
Խոսելով մեկ այլ գտածոյի` մոտավորապես 12-15 տ աղջկա ուղեղի մնացորդների մասին, միջազգային հայ-իռլանդական-ամերիկյան հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Բորիս Գասպարյանը հայտնել է, որ աղջկա ուղեղում հայտնաբերվել է որդ: Հիմա մասնագետները փորձում են պարզել, թե որդը ուղեղում գտնվել է աղջկա կենդանության օրոք, թե մահվանից հետո է այնտեղ հայտնվել:
Արենիի քարանձավում հնագիտական պեղումներ կատարվում են 2007-ից: Նախնական հետախուզության արդյունքում հաջողվել է հաստատել, որ քարանձավն ունի էնեոլիթի դարաշրջանի 5-6 շերտ:

21 Январь 2011 - 11:41 AMT
Находки в пещере Арени обещают много новых сенсационных открытий. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор института археологии и этнографии НАН РА Павел Аветисян. По его словам, в настоящее время в международных лабораториях ведутся исследования обнаруженных в пещере находок, в том числе обнаруженной самой старой в мире обуви (датируемой 3600-3500 гг. до н.э,), которая также была найдена археологами в Арени.
Говоря о другой находке – обнаруженных мумифицированных остатках мозга девочки предположительно от 12 до 15 лет, руководитель международной армяно-ирландско-американской археологической экспедиции Борис Гаспарян сообщил, что в обнаруженном мозге был найден червь. Сейчас специалисты пытаются выяснить, червь находился в мозгу девочки при ее жизни или после смерти.
Археологические работы в пещере Арени ведутся с 2007 года. В результате предварительной разведки удалось установить, что пещера имеет не менее 5-6 слоев энеолитическoй эпохи, глубиной более четырех метров.