Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում հունվարի 26-ին տեղի կունենա Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Շատ ծեր մարդը մեծ թևերով» ստեղծագործության մոտիվներով «Թևավորը» ներկայացման պրեմիերան: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի տնօրեն Ռուբեն Բաբայանը:
Անդրադառնալով թատրոնի ծրագրերին՝ Բաբայանը նշել է, որ Նարինե Գրիգորյանի «Թռիչք քաղաքի վրայով» ներկայացումը կմասնակցի 2011թ. միջազգային թատերական փառատոններին: «Հավանաբար «Թռիչք քաղաքի վրայով» ներկայացումը Մոսկվայում կմասնակցի «Ոսկե դիմակ» փառատոնի արտամրցութային ծրագրին: Մենք արդեն մի քանի հրավեր ունենք Ռուասստանից, Սերբիայից, Թուրքիայից, որոշ հրավերներից մենք ենք հրաժարվում»,-ասել է նա: Բացի այդ, նա հավելել է, որ թատրոնը մտադիր է վերականգնել Հ.Թումանյանի «Շունն ու կատուի» և Տիգրան Զահալյանի «Թզուկի երգի» բեմականացումները: «Այժմ թատրոնն աշխատում է «Ալիսան հրաշքների աշխարհում» ներկայացման վրա»,-ասել է Բաբայանը:
Ամփոփելով 2010թ. արդյունքները՝ Ռուբեն Բաբայանն ասել է, որ Զարուհի Անտոնյանի «Ամպից ընկած հեքիաթը» արժանացել է Պլովդիվի Կամերային ներկայացումների միջազգային փառատոնի նախագահական մրցանակին և ներկայացվել է «Ոսկե դիմակ» փառատոնի «Մասկա պլյուս» ծրագրին:–ԿԱ_-

21 Январь 2011 - 13:14 AMT
В Государственном кукольном театре имени О. Туманяна в Ереване 26 января состоится премьера спектакля “Крылатый” по мотивам произведения “Очень старый человек с большими крыльями” знаменитого колумбийского писателя Габриэля Гарсиа Маркеса, сообщил директор и художественный руководитель Кукольного театра Рубен Бабаян.
Говоря о предстоящих планах театра, Бабаян отметил, что спектакль “Полет над городом” Нарине Григорян будет представлен на международных театральных фестивалях в 2011 году. “Скорее всего, “Полет над городом” Нарине Григорян будет отправлен на внеконкурсную программу для зарубежных театров “Маска Плюс” Национального театрального фестиваля “Золотая маска” в Москве. У нас уже есть несколько приглашений из России, Сербии, Турции; от некоторых приглашений мы сами отказываемся”, – отметил он.
Помимо этого, он добавил, что театр планирует восстановление спектаклей “Пес и кот” Ованеса Туманяна и “Песню гнома” Тиграна Зааляна – постановкой этого представления займется Маргарита Заалян. “Сейчас же театр работает над спектаклем “Алиса в стране чудес” Льюиса Кэрролла”, – подчеркнул Бабаян. Подводя итоги 2010 года, директор кукольного театра отметил, что спектакль “Сказка, выпавшая с облака” Заруи Антонян удостоился президентской премии Международного фестиваля камерных спектаклей в Пловдиве и был представлен в программе “Маска Плюс” фестиваля “Золотая маска”.