Ամերիկյան Here ֆիլմը, որը նկարահանվել է Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում, մասնակցում է Sundance-2011 անկախ կինոյի ազգային ամերիկյան կինոփառատոնում ամերիկյան դրամաների մրցութային անվանակարգին, հաղորդում է Nypost.com-ը: Sundance-2011 27-րդ կինոփառատոնն անցկացվում է հունվարի 20-ից 30-ը ԱՄՆ-ում: Փառատոնի ժամանակ կկայանա ֆիլմի 7 ցուցադրություն:
Here այն խաղարկային ֆիլմերից մեկն է, որն ընտրվեց 1102 հավակնորդներից և 15 այլ ֆիլմերի հետ միասին մրցանակի է առաջադրված «Լավագույն խաղարկային ֆիլմ ԱՄՆ-ից» անվանակարգում: 2011 թվականի փառատոնում ընդհանուր առմամբ 115 լիամետրաժ ֆիլմ է ներկայացված աշխարհի 30 երկրներից:
Կինոնկարի սյուժեն պատմում է արբանյակային քարտեզագրության ամերիկացի ինժեների և կանադահայ լուսանկարիչ աղջկա ռոմանտիկ և միևնույն ժամանակ դրամատիկ հարաբերությունների մասին, որոնք որոշում են ճամփորդության մեկնել Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ:
Sundance-ը խոշորագույն ամերիկյան անկախ կինոփառատոնն է, որն անցկացվում է սկսած 1978 թվականից Պարկ-Սիթիում, Սոլտ-Լեյք-Սիթիում և Օգդենում (Յուտա նահանգ): Փառատոնի ժամանակ ցուցադրվում են լիամետրաժ և կարճամետրաժ գեղարվեստական ու վավերագրական ֆիլմեր: Ի տարբերություն այլ կինոփառատոնների, Sundance փառատոնում իրենց աշխատանքներն ազատ կարող են ներկայացնել նաև փորձարարական և ինտելեկտուալ ֆիլմեր նկարահանող ռեժիսորներ:

Американский фильм Here, снятый в Армении и Нагорном Карабахе, принял участие в конкурсной номинации американских драм национального американского кинофестиваля независимого кино Sundance-2011, сообщает Nypost.com. 27-ой кинофестиваль “Sundance-2011” проходит с 20 по 30 января в США. На фестивале состоится 7 показов фильма.
Here – один из игровых фильмов, который был отобран из 1102 претендентов и вместе с 15-ю другими фильмами выдвинут на премию в номинации “Лучший игровой фильм из США”. Всего на фестивале 2011 года представлено 115 полнометражных картин из порядка 30 стран мира.
Сюжет картины повествует о романтических и в то же время драматических отношениях между американским инженером по спутниковой картографии и армянской девушкой-фотографом из Канады, которые решают отправиться в путешествие по Армении и Нагорному Карабаху.
Sundanc – крупнейший американский независимый кинофестиваль, который проводится с 1978 года в Парк-Сити, Солт-Лейк-Сити, и Огдене (штат Юта). На фестивале демонстрируются полнометражные и короткометражные художественные и документальные фильмы. В отличие от других кинофестивалей, на фестивале Sundanc свои работы могут свободно представлять режиссеры, снимающие экспериментальные и интеллектуальные фильмы.