Մոտակա 1-2 ամիսների ընթացքում Հայաստանի ինտերնետ-պրովայդերների միջև կհայտարարվի 100 Մբիտ/վրկ թողունակությամբ Ազգային հեռահաղորդակցային լայնաշերտ Ինտերնետ-ցանցի շինարարության մրցույթ, հունվարի 25-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը: «Կընտրվի ընկերություն, և մենք կփորձենք լուծել այդ ուղղությամբ ծառայությունների մատուցման հետ կապված բոլոր հարցերը»,- ասել է նա:
Ինչպես ավելի վաղ PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին էր հաղորդել ՀՀ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման աջակցության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ներդրումներն այդ նախագծում կկազմեն 60-100 մլն դոլար: Մրցույթը շահող օպերատորը պետք է պարտավորվի ցանցը վարձակալության հանձնել այլ շահագրգիռ ընկերություններին, իսկ միայն մեկ ընկերության կողմից ցանցն օգտագործելու փորձերը կկասեցվեն: Ըստ Արմեն Գրիգորյանի, նախատեսվում է, որ ցանցի շինարարության աշխատանքները կմեկնարկեն արդեն 3 ամիս անց: Հայաստանում գերարագ լայնաշերտ ինտերնետի ցանցի կառուցումը ՀԲ հետ համատեղ իրականացվող տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման ծրագրի մաս է կազմում:
Այդ համատեքստում նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանում կապի ոլորտում մատուցվող ծառայությունների որակը տարեցտարի աճում է, և «դա անհնար է չնկատել»:
Մանուկ Վարդանյանը հաղորդել է նաև, որ 2011 թվականին փոփոխություններ և լրացումներ կկատարվեն «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքում և կմշակվի «Էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտում տեխնիկական հսկողության մասին» ՀՀ օրենքը, ինչը թույլ կտա համակարգել ՀՀ տարածքում կապի ոլորտում գործող քաղաքականությունը:
Բացի դրանից, կմշակվեն և ՀՀ կառավարությանը կներկայացվեն ռադիոհաղորդակցության ոլորտում հարաբերությունների կարգավորման 6 լուծումների նախագծեր:

В ближайшие 1-2 месяца правительство РА официально объявит конкурс на строительство и распределение сети широкополосного Интернета с пропускной способностью в 100 Мбит/с, сообщил 25 января на пресс-конференции в Ереване министр транспорта и связи РА Манук Варданян. «Будет выбрана компания, и мы постараемся решить все вопросы, связанные с предоставлением услуг в этом направлении», – сказал он.
Как ранее сообщил корреспондентам PanARMENIAN.Net секретарь Совета содействия развитию информационных технологий Армен Григорян, инвестиции в данный проект составят от $ 60 млн – $100 млн. Оператор, который выиграет тендер, должен будет предоставить сеть в аренду и другим заинтересованным компаниям, а попытки использовать сеть лишь одной компанией будут пресекаться. По словам Армена Григоряна, планируется, что работы по строительству сети начнутся уже через 3 месяца. Строительство сети высокоскоростного широкополосного Интернета в Армении – часть программы повышения конкурентоспособности технологии, осуществляемой совместно с Всемирным Банком.
В этом контексте глава министерства подчеркнул, что в сфере связи в Армении из года в год растет качество предоставляемых услуг, и «это невозможно не заметить».
Манук Варданян также сообщил, что в 2011 году будут внесены изменения и дополнения в закон РА «Об электронных коммуникациях», и будет разработан проект закона РА «О техническом контроле в сфере электронных коммуникаций», что позволит систематизировать действующую на территории РА политику в сфере связи.
Помимо этого, будут разработаны и представлены в правительства РА проекты 6 решений по упорядочиванию отношений в сфере радиокоммуникаций.