Ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը նախօրեին հաստատեց «Երկրամաս» թերթում հրապարակված այն տեղեկատվությունը, որ Ռուսաստանում Ադրբեջանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլին «զրույցներ» է ունենում Մոսկվայի թատրոններում աշխատող ազգությամբ ադրբեջանցի դերասանների հետ և սպառնում նրանց պատասխանատվության ենթարկել` հայ-ադրբեջանական հարբերությունների մասին պատմող առաջին գեղարվեստական «Ընդհատված երգը» ֆիլմի ստեղծման աշխատանքներին մասնակցելու դեպքում:
Ադրբեջանցի դերասանը, ում մասնակցությամբ դեկտեմբերին նկարահանվել էին բազմաթիվ տեսարաններ, ադրբեջանական ԶԼՄ-ների` ֆիլմի շուրջ ծավալված հիստերիայի պատճառով, օրերս հրաժարվել էր նախագծում մասնակցելուց: «Կարծես թե հայկական քարոզչության դեմ Բաքվի պայքարը տալիս է իր արդյունքը: Ամեն դեպքում, պայքարն ընդդեմ «Ընդհատված երգի» հաջողվեց,- հաղորդում է «Թուրան» -ը` դրանով իսկ հաստատելով, որ, փաստացիորեն, «Ընդատված երգի» դեմ թունոտ արշավն արդեն իրականացվում է պետական մակարդակով` ի դեմս Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանի: Սա ևս մեկ անգամ վկայում է, պաշտոնական Բաքվի` հայկական կողմի հետ կառուցողական երկխոսություն չվարելը սկզբունքի վերածելու մասին: Ֆիլմի գլխավոր պրոդյուսեր Աշոտ Պողոսյանի կարծիքով այս անհարիր քայլից հետո շինծու և ծիծաղելի են թվում Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանի` Հայաստանի հետ «ժողովրդական դիվանագիտության» մասին «մտադրություններն» ու հայտարարությունները:
Այնուամենայնիվ, չնայած ադրբեջանական կողմի ջանքերին, «Ընդհատված երգ» ֆիլմում ադրբեջանցու դերը կատարելու է ադրբեջանցի դերասան: Չնայած կինոնկարի տապալմանն ուղղված հուսահատ քայլերին, ֆիլմի ստեղծողները համոզված են, որ նույնիսկ այս իրավիճակում դեռևս սպառված չեն բաց երկխոսության և փոխըմբռնման հնարավորությունները: Նկարահանող խումբը պատրաստ է համագործակցել բոլոր շահագրգիռ անձանց և կողմերի հետ: «Ընդհատված երգը» ֆիլմի պրեմիերան կկայանա Մոսկվայում մայիսի վերջում:

Азербайджанское информационное агентство Turan накануне подтвердило информацию о ''беседах'' посла Азербайджана в России Полада Бюльбюльоглы с артистами московских театров азербайджанской национальности, в которых высокопоставленный дипломат предупреждал их об ответственности перед Азербайджаном, если те согласятся принять участие в съемках первого художественного фильма об армяно-азербайджанских отношениях ''Прерванная песня'' . Азербайджанец, с чьим участием в декабре были отсняты многие сцены, несколько дней назад отказался от участия в проекте из-за истерии, развязанной азербайджанскими СМИ вокруг фильма.
''Похоже, усилия Баку по борьбе с армянской пропагандой дают результаты. Во всяком случае, кампания против фильма "Прерванная песня" оказалась успешной'',- передает Turan, тем самым подтверждая, что, фактически, травля ''Прерванной песни'' уже осуществляется на государственном уровне в лице посла Азербайджана в России. Этот факт еще раз свидетельствует о принципиальном нежелании официального Баку вести конструктивный диалог с армянской стороной. Генеральный продюсер картины Ашот Погосян считает, что после этого недостойного шага лживо и смешно звучат все ''намерения'' и заявления посла Азербайджана в России о затеянной им ''народной дипломатии'' с Арменией.
Съемочная группа расценивает вышеуказанные действия как очередной пример выражения крайней нетерпимости к армянам и ко всему армянскому и с сожалением отмечает, что подобное отношение становится превалирующим в высших эшелонах власти Азербайджана. Тем не менее, роль азербайджанца в фильме, несмотря на все усилия азербайджанской стороны, будет играть актер-азербайджанец. Несмотря на отчаянные попытки сорвать съемочный процесс, создатели картины уверены, что даже в этой ситуации не исчерпаны возможности открытого разговора и взаимопонимания. Съемочная группа готова к продуктивному взаимодействию со всеми заинтересованными сторонами и лицами. Премьера фильма ''Прерванная песня'' состоится в конце мая 2011 года в Москве.