Ավարտվել է շախմատի Հայաստանի 66-րդ առաջնությունը: Չեմպիոնի տիտղոսը նվաճել է Սիրանուշ Անդրիասյանը, որն ամենաբարձր վարկանիշն է ունեցել մասնակիցների շարքում: Առաջնությունում Անդրիասյանը 5 պարտիաներում տարել է 5 հաղթանակ, և 4 պարտիաներն ավարտվել են ոչ ոքի:
Երկրորդ տեղը 4.5 միավորով զբաղեցրել է 2010-ի Հայաստանի չեմպիոն Անահիտ Խառատյանը, երրորդ տեղում 4.5 միավորով Լիա Մարտիրոսյանն է:
Հաղթողը ստացել է 300 հազար դրամ և մտել շախմատի Հայաստանի կանանց հավաքական, իսկ երկրորդ և երրորդ տեղը զբաղեցնողները ստացել են համապատասխանաբար 200 հազար և 150 հազար դրամ:
Տղամարդկանց շարքում շախմատի Հայաստանի 71-րդ առաջնությունում կայացել է 2-րդ տուրը: Երկրորդ հաղթանակն է տարել Հրանտ Մելքումյանը, որը երկրորդ տուրում ավելի ուժեղ էր Արա Մինասյանից: Իր ելույթը հաջող կերպով շարունակում է Արման Փաշիկյանը, որը հաղթել է Տիգրան Քոթանջյանին: Ավետիք Գրիգորյանը և Տիգրան Պետրոսյանը հաղթանակ են տարել համապատասխանաբար Ռոբերտ Հովհաննիսյանի և Աշոտ Անաստասյանի նկատմամբ:
Ֆուտբոլ. Հայաստանի հավաքականի պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանը, որը փորձաշրջան է անցնում լեհական «Սլասկ» ակումբում: Հունվարի 17-ին «Կուբան» ՖԱ-ն Բելեկում անցկացրել է երկրորդ ընկերական խաղը «Լոկոմոտիվի» հետ (Աստանա, Ղազախստան) և հաղթել 2:0 հաշվով:
Ռուսական թիմի կազմում հանդես են եկել Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստներ Կառլեն Մկրտչյանը և Գևորգ Ղազարյանը, որոնք ակումբում փորձաշրջան են անցնում:
Հայաստանի առաջնության լավագույն ռմբարկու Գևորգ Ղազարյանը երկու անգամ դաշտ է դուրս եկել: Առաջին անգամ դաշտ է դուրս եկել մեկնարկային կազմում, երկրորդ անգամ` Բուկուրի վնասվածքից հետո, հաղորդում է ակումբի պաշտոնական կայքը: Նա նաև նշել է, որ երկրորդ խաղում իրեն ավելի լավ է զգացել, և յուրաքանչյուր մարզումի և խաղի հետ խաղային կապերն ամրապնդվում են. «Կուբանում» ես ինձ լավ եմ զգում, ինչը, բնականաբար, ազդում է խաղի վրա»:
Հունվարի 16-ին Դոնեցկի «Մետալուրգն» ու Երևանի «Բանանցը» մեկնել են Թուրքիա հավաքի: Թիմերը 12-օրյա նախապատրաստում կանցնեն:
ԱՊՀ և Բալթյան երկրների Համագործակցության գավաթի քառորդ եզրափակչի հանդիպումը հայկական «Միկայի» և ադրբեջանական «Ինտերի» միջև ավարտվեց հայկական ակումբի պարտությամբ (4:0):
Թենիս. Դավիթ Նալբանդյանը Heineken Open-ի եզրափակչում զիջել է իսպանացի Դավիթ Ֆերերին 6:3, 6:2 հաշվով: Դա թենիսիստների 12-րդ հանդիպումն էր և այդ հանդիպումների հաշիվն է 6:6:
Սա Նալբանդյանի առաջին մրցաշարն էր 2011թ., որից հետո նա հունվարի 17-30-ին կմասնակցի «Մեծ սաղավարտի» Ավստրալիայի բաց առաջնությանը: Առաջին շրջանում նա կհանդիպի Լլեյտոն Հյուիթի հետ (Ավստրալիա):
Նալբանդյանի հետ հանդիպման մասին Հյուիթն ասել է հետևյալը. «Դավիթը շատ լավ թենիսիտ է, նա երրորդ-չորրորդն էր աշխարհում, հաղթել է տարվա առաջնությունում և եղել է «Մեծ սաղավարտի» բոլոր մրցաշարերի եզրափակչում կամ կիսաեզրափակչում: Դա շատ դժվար խաղ է, սակայն ես պատրաստ կլինեմ դրան»,-ասել է Հյուիթը, հաղորդում է gotennis.ru. Թենիսիստները հանդիպել են «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարերում և Դևիսի գավաթի մրցաշարում, 3:2 հաշվով առաջատարն է Նալբանդյանը:
Հունվարի 18-ին Դավիթ Նալբանդյանը իր առաջին խաղն է անցկացրել «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարի՝ Ավստրալիայի 2011թ. բաց առաջնությունում ավստրալացի Լլեյթոն Հյուիթի հետ:
Խաղն անցավ դժվարին պայքարում: Նալբանդյանը զիջեց միայն առաջին սեթում 3:6 հաշվով, կարողացավ վերցնել երկրորդ սեթը՝ 6:4, սակայն Հյուիթը կարողացավ 3:6 հաշվով իր օգտին ավարտել 3-րդ սեթը: 4-րդ սեթում Նալբանդյանը հավասարեցրեց հաշիվը սեթերում՝ հաղթելով 7:6 հաշվով: Հանդիպման ելքը վճռվեց 5-րդ սեթում, որտեղ ավելի ուժեղ էլ Նալբանդյանը: Նա հաղթեց 9:7 հաշվով:
Սա թենիսիստների վեցերորդ հանդիպումն էր, դեռևս հաշիվը հավասար է՝ 3:3: Ավստրալացին համաշխարհային վարկանիշով 54-րդ տեղում է, իսկ Նալբանդյանը՝ 27-րդ:
Բռնցքամարտ. Առաջին միջին քաշային կարգում NABF և NABO տիտղոսակիր և WBA վարկածով միջմայրցամաքային գոտու տիտղոսակիր Վանես Մարտիրոսյանը (28-0, 17 КО, որը փետրվարի 5-ին պետք է 8 ռաունդից կազմված մենամարտ ունենար, մրցակից չի գտել:
Մարտիրոսյանի մենեջեր Սթիվ Ֆեդերը հայտնել է fightnews.com-ին, որ հայ բռնցքամարտիկը երկշաբաթյա նախապատրաստական փուլ կանցկացնի Ֆրեդդի Ռոուչի հետ, պատրաստ լինելու համար մարտին կայանալիք մենամարտին: Մարտիրոսյանը ռինգ դուրս չի եկել 2010թ. հունիսին Ջո Գրինի հանդեպ մրցավարների որոշմամբ տարած դյուրին հաղթանակից հետո:
Մարտիրոսյանը WBA վարկածով աշխարհի չեմպիոն պուերտոռիկացի Միգել Կոտտոյի պոտենցիալ մրցակիցների ցուցակում էր, սակայն վերջինս ընտրեց նիկարագուացի վետերան Ռիկարդո Մայորգին:

Siranush Andriasyan won the Armenian Women’s Chess Championship, scoring 5 victories and tying 4 games. She was granted AMD 300 thousand and included in the Armenian national chess team. Andriasyan is followed by Anahit Kharatyan and Lia Martirosyan, who received AMD 200 and 150 thousand respectively.
Defeating Ara Minasyan in round 2,Hrant Melkumyan took the lead at the 71st Armenian Chess Championship. Arman Pashikyan scored a victory over Tigran Kotanjyan while Avetik Grigoryan and Tigran Petrosyan won their 2nd round games with Robert Hovhannisyan and Ashot Anastasyan respectively. David Petrosyan – Samvel Ter-Sahakyan and Artashes Minasyan – Zaven Andriasyan games ended in a draw.
Football: FC Mika dropped out of CIS and Baltic States Commonwealth Cup. Mika lost 0:4 to Azerbaijan’s Inter in the quarterfinals.
Armenian team fullback Robert Arzumanyan, who participates in casting of Slask Wroclaw Polish football club, gave his first interview to the club’s official website. “Many football clubs displayed interest towards me, but I have chosen the Polish club. Hopefully, I will manage to stay in it,” said Arzumanyan. Arzumanyan also said he will try to display his best qualities in the upcoming match of Slask.
Futsal: Armenia’s futsal team will leave for Iceland to participate in the preliminary round of the UEFA Futsal EURO 2012. Armenia will rival Iceland, Greece and Latvia in Group B on January 21-24. Only the group winner will qualify for the next round. Chief Coach of the Armenian team Ruben Nazaretyan invited 14 sportsmen to the team.
Tennis: Argentina's David Nalbandian was beaten by Spain’s David Ferrer 6-3, 6-3 in Heineken Open finals. He climbed 6 positions to find himself 21st with 1,610 points in the men’s tennis rankings released by the Association of Tennis Professionals (ATP).
Spaniard Rafael Nadal (12,390 points) continues to top the rankings, followed by Roger Federer (Switzerland) with 9,245 points and Novak Djokovic (Serbia) with 6,240 points. Nalbandian defeated Lleyton Hewitt in the first round of the Australian Open 2011. Hewitt's brave fifth-set fightback wasn't enough as he let a two sets to one lead evaporate to lose 3-6 6-4 3-6 7-6 (7-1) 9-7 in four hours and 48 minutes.
Boxing: WBO #1 super welterweight Vanes Martirosyan (28-0, 17 KOs) is off the February 5 Top Rank LIVE card at the Activities Center in Maywood, California. Martirosyan was scheduled for an eight-rounder, but no suitable opponent could be found. Manager Steve Fader told Fightnews.com that Vanes will work one-on-one with trainer Freddie Roach for two solid weeks and be ready for a bout in March.
Judo: Armenian judo team started a training session in Abovyan town to last till January 26. Afterwards, the judoists will depart for Tbilisi to participate in a World Cup tournament scheduled for January 29-30. “All tournament and training sessions will offer the sportsmen an opportunity to prepare for the European Championships,” coach Artur Gevorgyan told a PanARMENIAN.Net reporter. Armenian judoists will also take part in international tournaments in Budapest, Dusseldorf and Warsaw.