27 Հունվար 2011 - 13:29 AMT
«Մի քանի ամիս առաջ Թուրքիայի պետական հեռուստաալիքը (TRT) հարցազրույց էր վերցրել ինձնից այն հարցի շուրջ, թե երեք ժողովրդներից՝ հայերից, վրացիներից ու ադրբեջանցիներից որին է պատկանում մեծ աշուղ Սայաթ-Նովան, որը ստեղծագործել է երեք լեզուներով»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սայաթ-Նովա» համույթի գեղարվեստական ղեկավար և Ջիվանու անվան աշուղական երգի դպրոցի հիմնադիր, պրոֆեսոր Թովմաս Պողոսյանը:
Ըստ նրա, թուրք լրագրողը հայտնել է, որ ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում պնդում են, թե աշուղը վրացի էր կամ ադրբեջանցի: «Ես խոսեցի փաստերի լեզվով և խորհուրդ տվեցի այցելել Մատենադարան, որտեղ պահվում է այն մատյանը, որի մեջ Սայթ-Նովան իր ձեռքով գրել է, որ ինքը հայ է: Բացի այդ, որքան անտրամաբանական է, որ հայոց եկեղեցու սպասավորը (Տեր Ստեփանոս) կարող էր վրացի կամ ադրբեջանցի լինել»,-հավելել է Պողոսյանը:
«Սայաթ-Նովա» համույթի ղեկավարը նշել է, որ իրեն հայտնի չէ, թե արդյոք 2012թ. Վրաստանում կամ Ադրբեջանում կայանալու են Սայաթ-Նովայի 200-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումներ: Նա նշել է նաև, որ Ադրբեջանում նույնիսկ սիմպոզիում է կազմկերպվել, որի նպատակն էր ապացուցել, որ Սայաթ-Նովան ադրբեջանցի էր:
Սայթ-Նովան՝ Հարություն Սայադյանը (1712—1795) մեծանուն հայ բանաստեղծ է, աշուղ, երաժիշտ, քնարերգու: Նա ստեղծագործել է մի քանի լեզուներով՝ հայերեն, վրացերեն, թուրքերեն և պարսկերեն:

“Несколько месяцев назад государственный турецкий телеканал (TRT) взял у меня интервью относительно того, какому же из трех народов (армяне, грузины, азербайджанцы) принадлежит великий ашуг Саят-Нова, который творил свои произведения на языках этих народов”, – сказал на пресс-конференции в Ереване художественный руководитель ансамбля "Саят-Нова" и основатель школы ашугской песни имени Дживани, профессор Товмас Погосян.
По его словам, турецкая журналистка сообщила, что как в Грузии, так и в Азербайджане твердили, что ашуг является представителем их нации. “Я же заговорил на языке фактов и посоветовал сходить в Матенадаран, где имеется журнал, в котором Саят-Нова своей рукой писал о том, кто он. Помимо этого, насколько логично, чтобы служитель армянской церкви (Тер Степанос) был грузином или азербайджанцем”, – добавил Погосян.
Руководитель ансамбля “Саят-Нова” отметил, что ему неизвестно, планируют ли Грузия или Азербайджан проводить мероприятия в честь ожидаемого в 2012 году 300-летнего юбилея Саят-Новы. Он также заметил, что в Азербайджане даже проводили симпозиум, где пытались армянского ашуга сделать азербайджанцем.
Саят-Нова – псевдоним Арутюна Саядяна (1712—1795), который является армянским поэтом, музыкантом, ашугом, мастером любовной лирики. Поэт писал стихи на нескольких языках — армянском, грузинском, тюркском и фарси.