27 Հունվար 2011 - 14:37 AMT
«2012 թվականին սպասվող հայ աշուղ Սայաթ-Նովայի 300-ամյակի կապակցությամբ միջոցառումների հատուկ ծրագիր է մշակվել, որի վրա մենք աշխատում ենք անցյալ տարվա կեսից»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է «Սայաթ-Նովա» համույթի գեղարվեստական ղեկավար և Ջիվանու անվան աշուղական երգի դպրոցի հիմնադիր, պրոֆեսոր Թովմաս Պողոսյանը:
Նրա խոսքով` ծրագրի միջոցառումներից մեկը համերգաշարն է, որով համույթը հանդես կգա Հայաստանում, Արցախում, Ջավախքում և Սփյուռքի երկրներում: Բացի դրանից, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համատեղ նախատեսվում է միջազգային փառատոն և գիտաժողով անցկացնել:
«Ծրագրվում է նաև կազմակերպել հայ նկարիչների ցուցահանդես և թողարկել «Սայաթ-Նովան աշուղների երգերում» CD-ժողովածուն, որը բաղկացած կլինի սիրային քնարերգության հայ ժամանակակից վարպետների 31 ստեղծագործություններից: Բացի դրանից, ՄԱԿ-ի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հայկական ներկայացուցչություններն առաջարկել են 2012 թվականը Սայաթ-Նովայի տարի հայտարարել»,- նշել է Պողոսյանը:
Սայաթ-Նովայի երգերի ժամանակակից մատուցումների վերաբերյալ նա նկատել է, որ շատ լավ է վերաբերվում դրան, եթե այդ աշխատանքը պրոֆեսիոնալ մակարդակով է կատարված: «Սակայն այն մատուցումները, որոնք ես այժմ լսում եմ, ինձ բոլորովին չեն գոհացնում»,- ընդգծել է Պողոսյանը:

27 Январь 2011 - 14:37 AMT
“В связи с ожидаемым в 2012 году 300-летним юбилеем армянского ашуга Саят-Новы, была разработана специальная программа мероприятий, над которой мы работаем с середины прошлого года”, – сообщил на пресс-конференции в Ереване художественный руководитель ансамбля "Саят-Нова" и основатель школы ашугской песни имени Дживани, профессор Товмас Погосян.
По его словам, одно из мероприятий программы – ряд концертов, с которыми ансамбль выступит в Армении, Арцахе, Джавахке и в странах Диаспоры. Помимо этого, совместно с ЮНЕСКО предусматривается провести международный фестиваль и научную конференцию.
“Также планируется организовать выставку армянских художников и выпустить CD-сборник «Саят-Нова в песнях ашугов», который будет состоять из 31 произведения современных армянских мастеров любовной лирики. Кроме того, армянским представительствам ООН и ЮНЕСКО предложено объявить 2012-ый годом Саят-Новы”, – отметил Погосян.
В связи с современными интерпретациями песен Саят-Новы, он заметил, что очень хорошо к этому относится, если эта работа выполнена на профессиональном уровне. “Однако те интерпретации, которые я сейчас слышу, совершенно меня не устраивают”, – подчеркнул Погосян.