Հունվարի 31-ին Կազանում բացվում է մեծ ռուս երգիչ Ֆյոդոր Շալյապինի անվան ХХIХ միջազգային օպերային փառատոնը: Փառատոնում Ուկրաինայի ազգային օպերան ներկայացնում է Սուսաննա Չախոյանը, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:
Հանդիսատեսի դատին են ներկայացվելու արտասահմանյան և հայրենական դասական ստեղծագործություններ, որոնցում բացահայտվում է ունիկալ շալյապինյան տաղանդը: Դրանք են` Մուսորգսկու «Բորիս Գոդունովը», Չայկովսկու «Պիկովայա դաման» Վերդիի «Աիդան», «Տրավիատան», «Ռիգոլետտոն», Պուչինիի «Մադամ Բատերֆլյայը»: Փառատոնն ավարտվելու է փետրվարի 12-ին գալա համերգով օպերային արվեստի աստղերի մասնակցությամբ:

31 января в столице Татарстана открывается ХХIХ международный оперный фестиваль имени великого русского певца Федора Шаляпина, на котором прозвучат его любимые произведения. Национальную оперу Украины на фестивале представляет Сусанна Чахоян, сообщает Analitika.at.ua.
На суд зрителей будут представлены отечественные и зарубежные классические произведения, в которых наиболее полно раскрывался уникальный шаляпинский талант. Это "Борис Годунов" Мусоргского, "Пиковая дама" Чайковского, "Аида", "Травиата", "Риголетто" Верди, "Мадам Баттерфляй" Пуччини. Фестиваль завершится 12 февраля гала-концертом с участием звезд оперной сцены.