Հոլանդիայում խառը մարտարվեստի հայազգի ըմբշամարտիկ Գեղարդ Մուսասին (Գեղարդ Մովեսեսյան) սկսել է որակավորման գործընթացը Հոլանդիայի բռնցքամարտի Օլիմպիական հավաքականում ընդգրկվելու համար, որպեսզի մասնակցի 2012 թվականին Լոնդոնում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին: Ինչպես հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթի Տեղեկատվական կենտրոնը, մարզիկը ծրագրում է Օլիմպիադայում պաշտպանել Նիդեռլանդների եռագույնը:
Մուսասիի մենեջեր Ապի Էչտելդը հայտնել է, որ ձեռքբերումները բռնցքամարտում միայն կնպաստեն Մուսասիի կարիերային խառը մարտարվեստում. «Կարող եմ ասել, որ ինչ սպորտաձևով էլ նա զբաղվի, նա մեծ հաջողությունների է հասնում: Եթե նա կարողանա հաջող ելույթներ ունենալ նաև բռնցքամարտում, դա միայն կօգնի նրան MMA-ում»,- ասել է Էչտելդը:
Բռնցքամարտը ոչ մի կերպ չի խախտում Մուսասիի խառը մարտարվեստի ծրագրերը և արդեն ապրիլի 9-ին ծրագրված է նրա առաջին մենամարտը խառը մարտարվեստի «Strikeforce» առաջնության շրջանակներում: Նրա մրցակիցը կլինի Մայք Քայլը: Առաջնության անցկացման վայրը դեռևս հայտնի չէ, սակայն հնարավոր տարբերակներից մեկը կարող է դառնալ Ճապոնիան:
Գեղարդ Մովսեսյանը ծնվել է Իրանում` հայկական ընտանիքում: Իրանա-իրաքյան պատերազմից հետո Մովսեսյանների ընտանիքը տեղափոխվել է հոլանդական Լեյդեն, որտեղ 15 տարեկանում նա սկսել է զբաղվել բռնցքամարտով: 16 տարեկանում Գեղարդը շահել է բռնցքամարտի պատանեկան սիրողական առաջնությունը: Այնուհետև զբաղվել է նաև քիքբռնցքամարտով, իսկ շուտով անցել խառը մարտարվեստին:

Dutch-Armenian mixed martial artist Gegard Mousasi (Geghard Movsisian) has launched a qualification process to join Holland’s boxing team to participate in the 2012 Olympic Games in London.
Gegard Mousasi's manager Apy Echteld said that the achievements in boxing may only contribute to Mousasi’s career in mixed martial arts, Yerkramas newspaper reported.
Besides, the sportsman will rival Mike Kyle as part of Strikeforce mixed martial art tournament on April 9.
Mousasi was born in Tehran, Iran, to ethnic Armenian parents during the Iran-Iraq War. At the age of 4, Mousasi and his family relocated to Leiden, Netherlands, where he finished grade school before developing an interest in martial arts. He started practicing Judo at the age of 8 and later boxing at age 15; twelve months later he became the amateur boxing champion of the Netherlands. He then switched to kickboxing and then eventually to mixed martial arts.