ՌԴ առաջին նախագահ Բորիս Ելցինի հուշարձանի հեղինակը քանդակագործ Գեորգի Ֆրանգուլյանն է: Հեղինակը կարծում է, որ հուշարձանը մարմնավորում է 1990-ականների ոգին` հին հայացքների փլուզումն ու դեպի նոր կյանք առաջին քայլը: Հուշարձանը պատրաստվել է սպիտակ մարմարից: Հուշարձանը տեղադրվել է ՌԴ առաջին նախագահի անունը կրող փողոցում: Հուշարձանի բարձրությունը շուրջ 10 մետր է: Փետրվարի 1-ին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը հանդիսավոր կերպով բացել է հուշարձանը:
Գեորգի Ֆրանգուլյանը ռուսաստանաբնակ քանդակագործ է` ծնունդով Թբիլիսիից: Նա Արբատում Բուլատ Օկուջավայի և Նովոդևիչևի գերեզմանոցում` Բորիս Ելցինի հուշարձանի հեղինակն է: Ֆրանգուլյանի աշխատանքները գտնվում են Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Մոլդովայում, Ուզբեկստանում, Հունգարիայում, Բուլղարիայում, Իտալիայում, Բելգիայում: Նրա քանդակները ներկայացված են նաև Պետական Տրետյակովյան պատկերասրահում, Ա. Ս. Պուշկինի անվան Կերպարվեստի պետական թանգարանում, աշխարհի տարբեր երկրների մասնավոր հավաքածուներում և այլուր:

Автором памятника первому президенту РФ Борису Ельцину является скульптор Георгий Франгулян. Автор считает, что памятник воплощает эпоху 90-х годов – слом старых взглядов и первый шаг в новую жизнь. Монумент, сделанный из белого мрамора, представляет собой глыбу в движении, какой был Борис Николаевич. Памятник возведен на улице, названной именем первого президента РФ, возле строящегося Президентского центра. Высота памятника около 10 метров. 1 февраля президент РФ Дмитрий Медведев торжественно открыл монумент.
Георгий Франгулян – российский скульптор, уроженец Тбилиси. Он является автором памятника Булату Окуджаве на Арбате и Борису Ельцину на Новодевичьем кладбище. Работы Франгуляна установлены в России, Украине, Молдавии, Узбекистане, Венгрии, Болгарии, Италии, Бельгии. Его скульптуры также находятся в Государственной Третьяковской галерее, Государственном музее изобразительных искусств имени А. С. Пушкина, Государственном Русском музее, многочисленных музеях и частных коллекциях в различных странах мира.